Yüksek Proteinli Diyet: İncelin ve Kas Kütlesi Kazanın

10 Aralık, 2019
Yüksek proteinli diyet yapmakla ilgili her şeyi bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Ne zaman başlamanız gerektiğini ve yanlış zamanda başlarsanız nasıl zararlı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.
 

Hem incelip hem de aynı zamanda kas kütlesi kazanmak istiyorsanız yüksek proteinli diyet yapmayı düşünmelisiniz. Aşağıda ne olduğunu ve iyi sonuçlar için nasıl başlayabileceğinizi açıklayacağız. Her diyet türünde olduğu gibi yüksek proteinli diyeti de tıbbi gözetim altında yapmalısınız. Aksi takdirde bu yazımızın ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğimiz sonuçlara katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Yüksek Proteinli Diyet Nedir?

Yağ kaybetmek ve kas kazanmak isteyen fiziksel olarak aktif insanlar çoğunlukla yüksek proteinli diyet yaparlar. Bu diyet, yapanların kas kütlesi kazanmak için protein alımında dikkat çekici bir artışa gittikleri bir diyettir. Buna ek olarak karbonhidrat ve yağ alımlarını da mümkün olduğunca azaltırlar.

Düzenli egzersize ek olarak, insanlar sadece egzersizle olduğundan çok daha hızlı bir şekilde kas kütlesi kazanmak için yüksek proteinli diyet yaparlar. Ayrıca, diyet yapanlar yağlardan kaçınarak kilo kaybeder ve kendi yağ rezervlerini azaltırlar.

Tepside yüksek proteinli diyet malzemeleri taşıyan kadın

Yüksek Proteinli Diyet Nasıl Yapılır?

Yüksek proteinli diyet ile tanıştığınıza göre başlamak için, sonuçları garanti altına almak adına sağlıklı ve güvenli bir biçimde atmanız gereken adımları açıklayacağız. Birazdan okuyacağınız gibi başlamak kolaydır ve mutfakta saatler harcamanızı gerektirmez. Bulması zor gıdalar satın almanızı da gerektirmez. Buna ek olarak, bu diyetin en iyi tarafı ise sizi tok hissettirecek olmasıdır, bu da diyet yaparken aç kalmayacağınız anlamına gelir

 
  • Karbonhidratları sadece kahvaltıda tüketin. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu diyette karbonhidratlar limitlidir. Dolayısıyla onları sadece günün ilk öğününde tüketebilirsiniz ve mümkün olduğunca doğal gıdalar tüketmelisiniz.
  • Öğün atlamayın. Doyurucu bir diyet olsa da günde beş öğün yemeniz gerekmektedir. Bu, vücudunuza gün içinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermenin ve aşırı yemenin önüne geçmenin tek yoludur.
  • Her öğünün yüzde 75’i proteinden oluşmalıdır. En azından her öğünün yarısının proteinden oluştuğundan emin olmaya çalışın. Öğle ve akşam yemeği için proteini yüzde 75’e  çıkarın. Proteinin kas oluşumu için temel bir besin olduğunu unutmayın
  • Su içmeyi unutmayın. Bu diyeti yaparken su için, smoothie ve doğal meyve suları için. Bunları içmeniz ihtiyaç duyduğunuz protein ve sıvıya ulaşmanızı sağlayacaktır.
yüksek proteinli diyet malzemeleri

Yüksek Protein Diyetinin Tehlikeleri

Yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi yüksek proteinli diyet protein tüketiminin artırılması ve karbonhidratlar ile yağların tüketiminin azaltılmasını içermektedir. Bu tip bir diyet uzun süre yapılması sağlıklı bir diyet değildir. Bu bilgiler ışığında bu diyete yalnızca tıbbi gözetim altında başlamanızı öneririz. Bunu yapmamanız aşağıdaki sorunlarla yüzleşmenize neden olabilir:

 
  • Gut hastalığına yakalanma riski. Protein tüketiminin artışı zaman içerisinde ürik asit seviyelerinin artmasına neden olabilir. Sonuç olarak gut hastalığına yakalanabilirsiniz ve bu acı verici bir hastalıktır.
  • Yorgunluk. Vücut, tüm fonksiyonlarını düzgün bir biçimde devam ettirebilmek için birçok besin maddesine ihtiyaç duyar. Bu nedenle uzun bir süre boyunca yağ tüketilmediğinde vücudunuzun daha sık yorgun düştüğünü fark edebilirsiniz.
  • Karaciğer ve böbrek hasarı. Yüksek miktarlarda protein tüketmek karaciğer ve böbrekleri aşırı çalıştırabilir.

Sonuçta yüksek proteinli diyetin tehlikeli olduğunu söylemiyoruz veya bunu tavsiye etmediğimizi belirtmiyoruz. Aynı şekilde bunun mucize bir diyet olduğunu da ileri sürmüyoruz. Üstüne basmamız gereken en önemli nokta, bu diyete bir profesyonelin gözetimi altında başlamanız ve sadece belirli bir süre boyunca bu diyeti yapmanızdır. Bu, hedeflerinize ulaşırken tüm risklerden kaçınmanızın tek yoludur.