Adım adım Ketojenik Diyet: 30 Günde Kilo Verin

17 Aralık, 2018
Ketojenik diyet, neredeyse bir yüzyıldır ortalıkta olan ketojenik diyet, son dönemde iyice popülerleşti. Bu diyet, kısa sürede başarılı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilen etkili bir diyettir.
 

Ketojenik diyet her zaman tartışmalarla dolu bir diyet programı olmuştur. Ketojenik diyet kilo vermenin etkili bir yolu olabilir. Bir profesyonelin gözetimi altında ve sadece kısa bir süre zarfı için takip ettiğiniz bir diyet olmasına dikkat edin. Bu yazımızda, ketojenik diyetin ne olduğunu ve yo-yo etkisine maruz kalmadan kilo vermek için hangi yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız gerektiğini anlatacağız.

Ketojenik Diyet Nedir?

Bu diyetin başlıca özelliği, yağ yakımını teşvik etmek için vücutta ketoz oluşumunun hedeflemesidir. Basitçe tanımlamak gerekirse ketozun oruç tutmaya benzediğini söyleyebiliriz, bu durum kan, normal keton seviyelerinden daha yüksek olduğunda ortaya çıkar.

Bu duruma ulaşmak için günlük protein ve yağ alımınızı arttırmalısınız ki bunlar, bu diyetin ana besin maddeleridir. Ayrıca şeker ve karbonhidrat alımınızı büyük ölçüde azaltmanız da gerekecektir. Eğer bu rejimi uygularsanız bir ay içinde gözle görülür sonuçlar elde edebilirsiniz.

ketojenik beslenme

Sadece birkaç gün içinde vücudunuz depoladığı şeker ve karbonhidratların büyük çoğunluğunu kaybedecek. Bu vücudunuzun enerji elde etmek için depolanmış yağı kullanmasına yol açacaktır. Bu duruma ulaşmak kilo vermek için ihtiyacınız olan şeydir ancak bu diyeti uzun süre kullanmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bununla beraber bu etkili diyetin, sadece belirli zamanlarda yapılması gerekir.

 

İşe Yarıyor mu?

Doğru ve tıbbi gözetim altında yapıldığında ketojenik diyet çok etkili olabilir. Bu diyeti uygulayan kişilerin sayısı, herhangi bir yo-yo etkisine maruz kalmadan takip edebileceğiniz güvenli ve sağlıklı bir diyet olduğunun açık bir göstergesidir.

Her halükarda, işe yaraması için önce ketoz haline geçmeniz gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, yakabilmeniz gereken miktarda yağ yakamazsınız ve beklediğiniz sonuçları elde edemezsiniz.

Bu diyeti etkili hale getirmenin bir başka yolu ise uzun süreli bir diyet haline getirmekten kaçınmaktır. Başlangıçtan itibaren kısa ya da orta vadeli bir diyet olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Sonuçlarınız sürekli olsa bile bu diyeti çok fazla uzatmanın yo-yo etkisine ve yorgunluk, bitkinlik gibi yan etkilere neden olabileceğini unutmayın. Bu diyeti uygulamanız için uygun olan süre bir aydır.

Buna ek olarak herhangi bir diyetin etkili olabilmesi için her zaman egzersizi de diyetinize dahil etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yüksek yoğunluklu egzersizler yapmak zorunda değilsiniz, günde bir saat düzenli olarak egzersiz yapmanız yeterli olacaktır.

Elinde tartı tutan kadın
 

Kaçınmanız Gereken Yiyecekler

Herhangi bir diyette olduğu gibi, ketojenik diyette de kaçınmanız gereken bazı yiyecekler vardır. Aşağıdaki listede bulunan yiyeceklerden kaçınmanız gerekiyor. Bu diyeti uygulamaya karar verdiyseniz bu listeyi doğru bir şekilde uygulamalısınız.  Unutmayın, bu diyet sadece bir ay sürer bu yüzden elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olun.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi ketojenik diyetin başlıca düşmanı karbonhidrattır. Bu nedenle aşağıdakilerden kaçınmanız gerekir:

  • Pirinç
  • Makarna
  • Ekmek
  • Şeker
  • Un
  • Nohut

Bunlara ilave olarak hazır yemekler, kızartılmış yiyecekler, şeker ve meşrubatlar gibi sağlıksız yiyeceklerden de kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Tüm bu kısıtlamalara rağmen yiyebileceğiniz hala birçok yiyecek var. Bu nedenle bol çeşitli bir diyetin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu diyette meyve, sebze, et ve balık serbest olan yiyecekler arasındadır. Ayrıca süt ve süt ürünlerini de sonuçlarınızı etkilenmeden tüketebileceğiniz besinler arasındadır.

Ketojenik diyetin güvenli olduğu ve mükemmel sonuçlar verdiği biliniyor. Bu diyet, mucizevi bir diyet değildir ama yo-yo etkisine yol açmaz. Bu diyeti, sadece bir ay boyunca uygulamanız gerektiğini unutmayın. Son olarak, ketoz haline gelmenizi engelleyecek yiyeceklerden kesinlikle uzak durun.