Logo image
Logo image

Florence Griffith: Dünyanın En Hızlı Kadını

3 dakika
Florence Griffith 1988 yılında iki rekor kırmıştır ve bu rekorlar günümüzde hala devam etmektedir. Yaşamı neredeyse yarışları kadar hızlı olmuştur, çünkü 38 kadar genç bir yaşta ölmüştür.
Florence Griffith: Dünyanın En Hızlı Kadını
Son Güncelleme: 13 Nisan, 2021

30 yıldan fazla bir süre önce, kadınların 100 ve 200 metrelik rekorları aynı kadın tarafından kırıldı, bu kadın Florence Griffith. Ve bu güne kadar bu rekorlar tekrar kırılmadılar. Dünyanın en hızlı kadını hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Florence Griffith’in Kısa Hayatı

Griffith aynı zamanda Flo-Jo olarak da biliniyordu ve 1959 yılında Los Angeles’ta doğdu. Hayatı en az onun kadar hızlıydı, sadece 38 yaşındayken, çok genç bir yaşta öldü. Bu yazımızda hala gezegendeki en hızlı kadın olan bu kadına saygılarımızı sunacağız.

İşçi sınıfından bir aileden gelen Griffith, çocukken okul yarışlarında yarışmaya başladı ve kendisinden daha büyük sınıf arkadaşlarını geçti. Pek çok yönden yetenekli olmasına rağmen, çalışmak ve evde ailesine yardım etmek için okulu bırakmak zorunda kaldı.

Bob Kersee ile tanıştığı zaman her şey değişti. Kersee ona uluslararası bir sprintçi olma potansiyeline sahip olduğunu söyledi ve ona bir UCLA bursu aldı, Griffith burada günlük olarak antrenman yapmaya başladı. Sonuçların ortaya çıkması uzun sürmedi ve birkaç üniversite şampiyonluğu kazandı.

Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bir yarışmada ilk kez 1983 Helsinki Dünya Şampiyonasında yarıştı, burada 200 metrede 4. olarak bitirdi.

Bir yıl sonra, gümüş madalya kazandığı 1984 Los Angeles Olimpiyatlarına katıldı. Bundan sonra, bir Olimpiyat üçlü atlama şampiyonu ve Bob Kersee’nin kayınbiraderi olan Al Joyner ile evlendi.

Griffith geçici olarak antrenman yapmaktan uzaklaştı, ancak kısa süre sonra en iyi ve son oyunu olan Seoul 1988’e hazırlanmak için geri döndü. Ancak ondan önce, 1987 Roma Dünya Şampiyonası sırasında 4 x 100 yarışta altın ve 200 metrede gümüş madalya kazandı.

Some figure

Florence Griffith ve Hala Devam Eden Rekorları

1988 Indianapolis Denemelerinde, o yılki Olimpiyatlara katılmaya hak kazanan Griffith, 10.49 saniye ile 100 metrede yeni bir rekor kırdı. Rekoru, Evelyn Ashford tarafından elde edilen bir önceki rekordan (10.76) çok daha hızlıydı. O zamandan beri kimse bu rekoru yenemedi.

1988 Seul Olimpiyatları Griffith için en belirleyici oyunlar oldu. Performansı son derece etkileyiciydi, üç altın madalya (100 metre, 200 metre ve 4 x 100 metre) ve bir gümüş madalya (4 x 400 metre) aldı ve ayrıca 21.34 saniyelik yeni bir 200 metre rekoru kırdı. Bir kez daha söylememiz gerekirse, hiçbir kadın sporcu henüz ondan daha hızlı koşmadı.

29 yaşında ve kariyerinin zirvesindeyken Griffith sprintten emekli olduğunu açıkladı. Daha çok bir medya insanı olduğu için kendisini reklama adadı, kendi giyim koleksiyonunu çıkardı ve hatta Flo-Jo adında bir bebek bile çıkardı.

Griffith’in Zamansız Ölümü

Bu asla kanıtlanmamış olmasına rağmen, Griffith’in performansını iyileştirmek ve imkansız rekorlar elde etmek için ilaçlar kullandığına dair söylentiler vardı. İnsanlar ayrıca sporcunun hiper-kaslı vücudunun bazı maddelerin tüketiminden kaynaklandığını iddia etti, çünkü kasları çok kısa bir süre içerisinde artmıştı.

Ayrıca yarışmaların dışında rastgele uyuşturucu testleri yapılması uygulaması başladıktan sonra profesyonel atletizmden çekilmesi de şüpheli görünüyordu.

Some figure

Ailesinin 1990 yılından beri nöbet geçirdiğini ve uzun yıllar tedavi gördüğünü iddia etmesine ek olarak bunlar, onun nasıl bu kadar genç bir yaşta öldüğünü açıklayabilir.

Florence Griffith Eylül 1998’de Mission Viejo’daki evinde uykusunda öldü. Henüz 38 yaşındaydı. Sonrasında yapılan muayenede bir beyin anormalliği olduğu ve bir epileptik nöbetin sonucunda öldüğü görüldü. Vücudunda sadece antihistaminik ve ağrı kesici izleri vardı.

Pist dışında, Florence Griffith imajı nedeniyle de unutulmazdır. Çarpıcı kıyafetleri ve farklı renklerde boyanmış çok uzun tırnakları ile beraber her zaman çok makyaj da yaptı. Ama şüphesiz, en azından şimdilik, dünyanın en hızlı kadını olarak hatırlanacak.  • Riaño, M. Florence Griffith-Joyner, la mujer que detuvo el viento. El Independiente. Agosto de 2017. https://www.elindependiente.com/tendencias/2017/08/05/florence-griffith-joyner-record-100-metros/
  • Siles, R. Mujeres del deporte que asombraron al mundo. La razón. Febrero 2019. http://www.la-razon.com/index.php?_url=/marcas/historicas-mujeres-deporte_0_3102289757.html

This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.