Logo image
Logo image

Olimpiyat Oyunlarında En Çok Bulunmuş Sporcular

3 dakika
Birden fazla madalya kazanmak şöyle dursun, sadece bir avuç seçkin sporcu, birden fazla Olimpiyat Oyununa katılma onuruna sahip olmuştur.
Olimpiyat Oyunlarında En Çok Bulunmuş Sporcular
Son Güncelleme: 12 Nisan, 2021

Belki profesyonel kariyerlerine çok genç başladılar… ya da belki çok daha yaşlanana kadar rekabet etmeye devam edebildiler. Ya da belki de gelecekteki oyunlara katılmak için hala antrenman yapıyorlar! Bu makalede, Olimpiyat Oyunlarına en çok katılan sporculara bir göz atacağız.

Olimpiyat Oyunlarına En Çok Hangi Sporcular Katıldı?

Bu insanlar şüphesiz ki spor efsaneleridir, ancak çoğu durumda muhtemelen hak ettikleri uluslararası tanınırlığa sahip değillerdir. Hadi onlara bir göz atalım!

1. Ian Millar (10)

Ian Millar, Kanada binicilik takımının bir parçasıdır ve Olimpiyatlara üst üste en çok katılma rekorunu elinde bulundurmaktadır… inanılmaz ama bu sayı 10 kere!

Some figure

“Kaptan Kanada” olarak bilinen Millar, ilk olarak 1972 Münih Olimpiyatlarına katıldı ve 1980 Moskova hariç, Londra 2012’ye kadar tüm Oyunlara katıldı. Bunun nedeni, Kanada’nın o sırada Sovyetler Birliği’ne karşı yapılan boykota katılmasıydı. En iyi performansı, takımın gümüş madalya kazandığı Pekin 2008’de gerçekleşti.

2. Aladar Gerevich (6): En Çok Olimpiyat Oyununda Yer Alan Sporcular

1910 yılında Macaristan’da doğan Gerevich, flöre ve kılıç konusunda uzmanlaşmış bir eskrimciydi. Los Angeles 1932’den Roma 1960’a kadar Oyunların altısına katıldı… ve her birinde en az bir madalya kazandı!

Some figure

Gerevich, bireysel ve takım etkinliklerinde toplamda yedi altın, bir gümüş ve iki bronz madalya elde etti. Kendisi, arka arkaya altı oyunda podyuma çıkmayı başaran az sayıdaki sporcudan bir tanesidir.

3. Armin Zoeggeler (6)

Bu İtalyan eski kızak yarışçısı aynı zamanda Carabinieri’nin de bir üyesidir (İtalyan kolluk kuvvetlerinin bir parçası) ve birkaç farklı rekoru vardır. En çok Kış Olimpiyatına (1994 ile 2014 arasında altı) katılan ve her birinde aynı bireysel yarışmada madalya kazanan sporculardan bir tanesidir.

Zoeggeler (başlık fotoğrafında görebilirsiniz), iki altın (2002 ve 2006), bir gümüş (1998) ve üç bronz (1994, 2010 ve 2014) madalyayı içeren büyük Olimpiyat başarılarından dolayı “Yamyam” olarak bilinir.

4. Birgit Fischer (6)

Bu listede (şimdiye kadar) yer alan tek kadın Alman kanocu Birgit Fischer.

Moskova 1980 ve Atina 2004 arasında altı Yaz Olimpiyatına katıldı. İlk iki Oyununda Alman Demokratik Cumhuriyetini temsil etti ve ardından yeniden birleşmeden sonra Almanya’yı temsil etti.

Some figure

Fischer’in sekiz altın ve dört gümüş madalyası var ve dünya şampiyonalarında 37 madalya kazandı.

5. Juan Carlos Navarro (5)

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları sırasında, İspanyol milli basketbol takımının bu şutörü, beş Olimpiyat Oyununda yer alan sadece beşinci basketbol oyuncusu olması ile tarihe geçti.

O yıl, Oscar Schmidt (Brezilya), Teófilo Cruz (Porto Riko), Andrew Gaze (Avustralya) ve Teresa Edwards’ı (ABD) da içeren, aynı sayıda oyunda yer alan seçkin oyuncular grubuna katıldı.

Some figure

Juan Carlos Navarro, Sydney 2000 Olimpiyat Oyunlarında milli takımı için ilk kez sahaya çıktı. Daha sonra Atina 2004, Pekin 2008, Londra 2012 ve Rio 2016’da yer aldı. İki gümüş madalya (Pekin ve Londra) ve bir bronz (Rio) madalya aldı.

6. Edoardo Mangiarotti (5): En Çok Olimpiyat Oyununda Yer Alan Sporcular

Edoardo Mangiarotti (1919 – 2012), flöre ve kılıç konusunda uzmanlaşmış İtalyan bir eskrimciydi. Oyunların beşine katıldı: Berlin 1936, Londra 1948, Helsinki 1952, Melbourne 1956 ve Roma 1960. İkinci Dünya Savaşı, askıya alındıkları için, daha fazla oyunda yer almasını engelledi.

Some figure

Mangiarotti, hem bireysel hem de takım etkinliklerinde altı altın, beş gümüş ve iki bronz olmak üzere toplam 13 madalya kazandı. Ayrıca eskrim kariyeri boyunca dünya şampiyonalarında toplam 23 madalya kazandı.

7. Pal Kovacs (5)

Kılıç eskrimine kendisini adamış başka bir atlet. Berlin 1936’dan Roma 1960’a kadar beş Olimpiyat oyununda yer aldı. Olimpiyat kariyeri boyunca yedi madalya kazandı: altı altın ve bir bronz; her Oyunda en az bir madalya kazandı (iki bireysel ve beş takım madalyası).

Bu liste zaten etkileyici olsa da, dört Olimpiyat Oyununa (Atina 2004 – Rio 2016) katılmasına ek olarak Olimpiyat tarihindeki en çok altın madalyayı da kazanan Michael Phelps’i de dışarıda bırakamayız.  • ATHLETES. Sitio oficial de los Juegos Olímpicos. https://www.olympic.org/athletes
  • Joe Posnanski. THE TOP 100 OLYMPIC ATHLETES. NBC Sports. https://sportsworld.nbcsports.com/the-top-100-olympic-athletes/
  • Quercia, N. Viejo es el viento: a los 44 años se clasificó a sus octavos Juegos Olímpicos consecutivos. El Intra Sports. Octubre de 2019 https://elintra.com.ar/mas-deportes/2019/10/14/viejo-es-el-viento-a-los-44-anos-se-clasifico-a-sus-octavos-juegos-olimpicos-consecutivos/
  • Leal, T. Aladár Gerevich, el medallista eterno de los Juegos Olímpicos. Libertad Digital. Agosto de 2016. http://www.libertaddigital.com/deportes/mas-deporte/2016-08-25/aladar-gerevich-el-medallista-eterno-de-los-juegos-olimpicos-1276581073/

This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.