Logo image
Logo image

Barselona'daki Montjuïc ve Oradaki Spor Tesisleri

3 dakika
Barselona'daki Montjuïc sadece sanat müzesi ya da teleferikleri ile bilinmez. Aynı zamanda çok sayıdaki spor tesisleri ile de bilinir.
Barselona'daki Montjuïc ve Oradaki Spor Tesisleri
Son Güncelleme: 12 Nisan, 2021

Katalonya’nın başkenti, nereye giderseniz gidin havasında sporu bulunduruyor. İster sahilde ister dağda olun, sadece spor yapmak ile kalmayıp, farklı stadyumların ve mekanların keyfini çıkarmak da mümkündür. Ancak bugün, 1992 Olimpiyat Oyunlarının merkezi olan Montjuïc bölgesinde bulunan farklı spor tesislerine bakacağız.

Montjuïc: Spor Tesisleri

Burası çok sayıda müzesi, teleferiği, egzersiz parkurları ve hatta sahip olduğu bir botanik bahçesi ile Barselona’nın en popüler turistik yerlerinden biridir.

Orta Çağ Katalancasında “Yahudilerin Dağı” anlamına gelen Montjuïc, tarih boyunca çeşitli kullanımlara sahip olmuştur. Ancak şüphesiz ki, en önemlisi Barselona 1992 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yaptığı zamandır.

Oyunların bir sonucu olarak, Montjuïc’te pek çok farklı spor tesisi vardır. Spor yapmak ve spor izlemek ya da Olimpiyat tarihi hakkında bilgi edinmek için mükemmeldir.

Montjuïc’in Ana Spor Tesisleri

Barselona’nın en tanınmış dağında, her yerde spor bulacaksınız. İşte burada bulabileceğiniz bazı spor tesisleri:

1. Lluís Companys Olimpiyat Stadı

İlk olarak 1929 yılında inşa edilen bina, Kral XIII. Alfonso tarafından açılmış ve ’92 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmak üzere seksenlerde neredeyse tamamen yeniden inşa edilmiştir. 60.000’den fazla seyirci kapasiteli Lluís Companys Olimpiyat Stadı, açılış ve kapanış törenlerine ve atletizm etkinliklerine ev sahipliği yapmıştır.

Some figure

Bir UEFA dördüncü kategori stadyumu olduğu için 1997’den 2009’a kadar oynanan maçlardan sonra Real Club Deportivo Espanyol’un evi oldu. İspanyol futbol takımı o zamandan bu yana stadı pek çok kez hazırlık maçları için kullandı ve stadyum büyük sanatçıların konserlerine de ev sahipliği yaptı.

2. Palau Sant Jordi: Montjuïc Spor Tesisleri

Bu, Montjuïc’in en seçkin spor mekanlarından bir tanesidir ve 1990 yılından beri açıktır. Her tür müzikal ve sanatsal performansa ev sahipliği yapmaktadır, aynı zamanda spor etkinlikleri için 17.000 seyirci kapasitesine sahiptir.

Some figure

Palau Sant Jordi, Barselona 1992’de ana kapalı salondu ve artistik jimnastik, hentbol ve voleybol etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Ancak şu anda basketbol için kullanılıyor.

3. Olimpik Ring: Montjuïc Spor Tesisleri

Bu, Olimpiyat Oyunları için oluşturulmuş bir dizi farklı spor tesisi için tek bir mekan değildir. Ring, bahçeler ve güzel bir göl arasındaki üç katlı bir geçit üzerinde yer almaktadır.

Ayrıca, (yazımızın üst kısmındaki fotoğrafta görebileceğiniz) ring alanında, Montjuïc’te ikonik bir yapı olan 120 metre yüksekliğinde ve ünlü Montjuïc İletişim Kulesi’ni bulacaksınız.

4. Montjuïc Belediyesi Yüzme Havuzu

Bu spor tesisi, Olimpik Ringin doğu bölgesinde yer alır ve iki açık havuzdan oluşur. Arka planda Sagrada Familia ile Barselona’nın güzel manzaralarına sahiptir. Havuz 1929 yılında açılmış ve 1990 yılında yenilenmiştir. Daha sonra oyunlar sırasında atlama ve su topu müsabakalarına ev sahipliği yapmıştır.

5. Olimpiyat Müzesi

Eğer Olimpiyat Oyunlarının bir hayranıysanız, bu müzeyi gezmeyi kaçıramazsınız. İçeride tüm disiplinler hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve hatta en azından interaktif olarak bir süreliğine bir sporcu olabilirsiniz.

Ayrıca Barselona’daki ’92 oyunlarına adanmış; maskotlar, açılış töreninde kullanılan aksesuarlar ve hatta Olimpiyat meşalesi gibi şeyleri içeren büyük bir odası vardır.

Some figure

6. La Foixarda Belediye Rugby Sahası

Montjuïc’teki görülmeye değer başka bir spor tesisi de burasıdır. Bu rugby sahası, düzenli olarak Gótics RC ve Barcelona Universitari Club gibi takımları içeren oyunlara ev sahipliği yapmaktadır. Bazen İspanyol ve Katalan rugby takımlarının yer aldığı oyunlara da ev sahipliği yapar.

La Foixarda belediye sahası 1921 yılında FC Barcelona ile Sparta Prag arasında oynanan bir futbol maçı ile açıldı. Daha sonra, 1955 yılında Akdeniz Oyunlarına ve Rugby Copa del Rey’in birkaç finaline ev sahipliği yaptı.

Ne yazık ki her bir spor alanı hakkında ayrıntıya giremiyoruz, ancak burada Montjuïc’teki diğer bazı spor tesislerinin hızlı bir listesini görebilirsiniz: Joan Serrahima Belediye Stadyumu, Piscines Bernat Picornell, Carlos Pérez de Rozas Belediye Beyzbol Sahası ve Pau Negre Belediye Spor Kompleksi.  • Marca. Transformando Vidas: El legado infraestructural de Barcelona 92. Diciembre de 2019. https://www.marca.com/paralimpicos/2019/12/03/5de67a4e22601d7d6f8b458f.html
  • La Vanguardia. Montjuïc, ¿las mejores vistas de Barcelona?. Noviembre 2019. https://www.lavanguardia.com/participacion/las-fotos-de-los-lectores/20191121/471766793201/montjuic-barcelona.html

This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.