Logo image
Logo image

Dünyadaki En İyi Basketbol Stadyumları

3 dakika
Şüphesiz ki, en iyi basketbol stadyumları basketbolun evi olan Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmaktadır!
Dünyadaki En İyi Basketbol Stadyumları
Son Güncelleme: 13 Nisan, 2021

Bir NBA hayranı mısınız? Dünya çapında çok popüler olan bu heyecan verici sporu seviyor musunuz? O zaman dünyanın en iyi basketbol stadyumlarının listesine bir göz atın!

En İyi Basketbol Stadyumları Hangileridir?

Avrupa’da ve hatta Asya’da bazı harika basketbol stadyumları olmasına rağmen, gerçek şu ki, en iyi stadyumlar basketbolun evi olan Amerika Birleşik Devletlerindedir. Aşağıdaki inanılmaz stadyumlardan bazılarına bir göz atın.

1. Barclays Center (Brooklyn Nets)

Bu stadyum diğer bazı stadyumlar kadar iyi bilinmeyebilir, ancak listeye var olan en modern ve teknolojik stadyum olarak giriyor. Hem içinde hem de dışındaki fütüristik tasarımını gerçekten takdir etmek gerekiyor. 2012 yılında açıldı ve Brooklyn, New York’taki eski bir demiryolu ağı üzerine inşa edildi.

Some figure

Basketbol oyunlarına ev sahipliği yaparken 17.000’den fazla izleyicilik bir kapasiteye sahiptir. Ayrıca buz hokeyi oyunları (16.000 kişi kapasiteli) ve müzik konserleri (19.000 kişi kapasiteli) için de kullanılır.

2. Madison Square Garden (New York Knicks): Dünyanın En İyi Basketbol Stadyumlarından Bir Tanesi

Gezegendeki en önemli spor alanlarından bir tanesi olan Madison Square Garden’ı herkes duymuştur. Bu stadyum, New York Knicks’e ev sahipliği yapmasının yanı sıra, boks maçları ve müzik konserlerine de ev sahipliği yapmıştır.

Başlık fotoğrafında görebileceğiniz MSG, Manhattan’ın kalbinde yer alır ve 1968 yılında Pennsylvania istasyonunun tepesinde açılmıştır. Basketbol oyunlarına ev sahipliği yaparken, stadyum yaklaşık 20.000 seyirci kapasitesine sahiptir (hokey için bu kapasite biraz daha azdır).

3. American Airlines Arena (Miami Heat)

Bu, bir sponsorun adını taşıyan pek çok basketbol stadyumundan sadece bir tanesidir. American Airlines Arena, Miami şehir merkezinde, Biscayne Körfezinin yanında yer almaktadır. 1999 yılında açıldı ve 19.000’den fazla seyirci kapasitesine sahip.

Some figure

Komiktir ki, stadyum genellikle Dallas Mavericks’in evi olan American Airlines Center ile karıştırılır. 2006 NBA Finallerinde her iki takım da oynadığında, tüm maçlar American Airlines Arena’da oynandı. Sonuç olarak, maçlara “American Airlines Series” takma adı verildi.

4. Dünyanın En İyi Basketbol Stadyumlarından Bir Tanesi: United Center (Chicago Bulls)

Chicago Bulls, NBA’deki en ünlü takımlardan bir tanesidir ve stadyumuna da bir havayolu şirketi olan United Airlines sponsorluk yapmaktadır. Yaklaşık 100.000 metre kare büyüklüğündedir ve 21.000’den fazla seyirci kapasitesi ile Amerika Birleşik Devletlerindeki en büyük kapalı arena olma unvanına sahiptir.

Some figure

United Center, 1994 yılında eski Chicago Stadyumunun yerini almıştır ve aynı zamanda yerel hokey takımı Chicago Blackhawks’a da ev sahipliği yapar. United Center’ın dış taraflarından birinde Michael Jordan’ın bir heykelini bulabilirsiniz.

5. Oracle Arena (Golden State Warriors)

Bu stadyum, Oakland, California’da bulunuyor ve ilk olarak 1966 yılında inşa edildi. 1990’larda, kompleks kısmen yıkılarak daha modern ve NBA’in ihtiyaçlarına daha uygun bir hale getirildi. 121 milyon dolarlık yatırım ve 12 aydan fazla çalışmanın ardından, Warriors 1997 yılında resmi maçlar için evlerine geri dönebildiler.

Some figure

Oracle Arena, basketbol oyunları için yaklaşık 20.000 seyirci kapasitesine sahiptir. Stadyumda ayrıca hokey oyunları (yerel takım California Golden Seals’dır) ve Nirvana, Pink Floyd, Aerosmith ve U2 gibi sanatçıların konserleri de düzenlenmiştir.

6. TD Garden (Boston Celtics)

Dünyanın en iyi basketbol stadyumlarından bir diğeri de Boston, Massachusetts’teki North End semtinde bulunan bu stadyumdur. The Garden olarak bilinen stadyum, NBA oyunları için 18.000 kişilik ve NHL için biraz daha az kapasiteye sahiptir.

Some figure

Efsanevi Boston Garden’ın yerine 1995 yılında açılmıştır. Baş harfleri TD, takımın ana yatırımcısı ve sponsoru olan Toronto-Dominion Bank ile ilgilidir.

Elbette listeye tam olarak giremeyen ancak kayda değer olan başka stadyumlar da vardır: Staples Center (Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers), Bankers Life Fieldhouse (Indiana Pacers), Moda Center (Portland Trail Blazers), Philips Arena (Atlanta Hawks), Little Caesars Arena (Detroit Pistons), FedEx Forum (Memphis Grizzlies), AT & T Center (San Antonio Spurs) ve Golden 1 Center (Sacramento Kings).  • Estevez, J.  Los 5 partidos memorables de LeBron James enfrentando a San Antonio Spurs en el AT&T Center. Noviembre de 2019. NBA.com https://ar.nba.com/news/lebron-james-los-angeles-lakers-san-antonio-spurs-nba-2019-2020/dq5egqu5bojn1lks6ukukz61b
  • El Comercio. La NBA llena estadios… digitales. Marzo de 2019. https://www.elcomercio.com/deportes/nba-2kleague-esports-estadios-digitales.html

This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.