Logo image
Logo image

Omuz Ağrısı ve Nedenleri

3 dakika
Omuz vücudun o kadar karmaşık bir kısmıdır ki omuz ağrısına pek çok şey neden olabilir.
Omuz Ağrısı ve Nedenleri
Son Güncelleme: 13 Nisan, 2021

Omuz, birkaç farklı dokunun buluştuğu karmaşık bir yapıdır. Bu eklemin düzgün hareket etmesi için tüm dokuların doğru ve koordineli bir şekilde çalışması gerekir. Sadece birinde bile sorun olsa bu omuz ağrısı yaşamanıza neden olabilir. Bugün, bu durumun en yaygın nedenlerinden bazılarına bakacağız.

Omuz

Omuz ağrısının bazı nedenlerini anlamak için omuzun yapısına daha yakından bakmamız gerekir. Omuz;İ humerus, kürek kemiği ve klavikula olmak üzere üç kemikten oluşur. Tüm bunlar; omuzun kol, sırt ya da gövdenin üst kısmından etkilenebileceği anlamına gelir.

Sonrasında, humerusu kürek kemiği boşluğunda sıkıca yerinde tutmak için bir dizi kas ve bunlara karşılık gelen tendonlar vardır. Hem bu hem de kürek kemiği ile klavikula arasındaki eklem, ilgili eklem kapsüllerine sahiptir; bu eklem kapsülleri eklemleri örtmek, korumak, dengelemek ve kayganlaştırmak için orada bulunur.

Son olarak, eklemleri destekleyen ve hareketleri doğal tutmaya yardımcı olan birkaç bağ vardır.

Omuz Ağrısı

İşler daha da karmaşık hale geliyor: omuz ağrısı, harici ya da yansıyan ağrının bir sonucu olabilir. Bu, başka bir yapı yaralandığında ağrıyı omzunuzda hissetmeniz durumudur, omzunuz tamamen sağlıklı olsa dahi bu gerçekleşebilir.

Lokal Ağrı

Hadi omuz ağrısının omzun kendisinden kaynaklanan nedenlerine bakarak başlayalım:

 • Boyun kaslarında gerginlik. Duruşu kötü olan kişiler, boyun ve üst gövde kaslarına aşırı baskı uyguluyor olabilir. Bunlar humerus ya da klavikulaya bağlı olan kasları içerir.
 • Kaslar ya da kemiklerde doğrudan yaralanma. Aşırı antrenman yapmak ya da antrenman sırasında düşmek bunlardan herhangi birine zarar verebilir ve ağrıya neden olabilir.
 • Eklem kapsülünün iltihaplanması. Bu yumuşak dokunun ve içindeki sıvının iltihaplanması bursit olarak adlandırılır ve yaralı haldeyken tekrarlayan hareketler yapmaktan ya da kötü duruşun sürdürülmesinden kaynaklanabilir. Eklem kapsülü ile ilgili diğer bir durum, hareketliliği sınırlayan “donuk omuz” durumudur.
Some figure
 • Tendinit. Bu, aşırı çaba harcamaktan ya da tekrarlayan hareketlerden kaynaklanır. Tendonlar kullanıldıklarında iltihaplı ve incinmiş hale gelir.
 • Eklem instabilitesi. Eğer çıkık bir omzunuz varsa, yani humerus kürek kemiği boşluğundan çıkıyorsa, çevresindeki dokular zayıflayacaktır. Bu sizi kısmi çıkıklara daha yatkın hale getirecektir. Çıkıklar daha belirgindir, ancak kısmi çıkıklar, diğer belirgin semptomlar olmaksızın ağrıya neden olabilir.
 • Artrit ve osteoartrit. Bu normalde yaşa bağlıdır ve vücudun yapıları bu koşullardan muzdarip olmaya daha yatkındır. Birkaç on yıl boyunca sürekli kullanımdan kaynaklanan aşınma ve yıpranma eklemleri etkileyerek hem eklemleri iltihaplandırır (artrit) hem de aralarındaki boşluğu kısaltarak sürtünmeye (osteoartroz) neden olabilir.
 • Kanser ya da enfeksiyon. Bu çok daha az yaygındır, ancak aynı zamanda omuz ağrısı yaşanmasının bir nedeni de bu olabilir.

Yansıyan Ağrı

Eğer omuz ağrısı yaşıyorsanız ancak omzunuz iyi ve yaralanmamış gibi görünüyorsa, bunun nedeni başka bir yerde olabilir:

 • Bir sinir yolu ile iletilen ağrı. Boyundaki sinirlerdeki bir problem omuz ağrısı yaşanmasına ve ellerde karıncalanma gibi semptomlara neden olabilir.
 • İç organların neden olduğu bir ağrı. Kalp, akciğer ya da mide rahatsızlıklarının tümü omuz ağrısı yaşamanıza neden olabilir. Eğer durum bu ise, eklem hareket ettirilirken ağrı daha da kötüleşmez.
Some figure

Farklı Omuz Ağrısı Teşhisleri

Eğer omuz ağrınıza neyin neden olabileceğini bilmiyorsanız, gidip bir uzmana görünmeniz önemlidir. Gerekirse, doktorunuz bir röntgen ya da MRI taraması yapabilir. Röntgen, kemik problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olurken, MRI taraması yumuşak dokular ile ilgili herhangi bir sorunu tespit etmeye yardımcı olur.

Öte yandan, bir fizyoterapisti ziyaret etmek de isteyebilirsiniz. Size yardımcı olabilecekleri bir şey olup olmadığını anlamak için kas ve eklem testleri yapabilirler. Eğer durum bir kas rahatsızlığı ise, tam olarak hangi kasın etkilendiğini ve onu en iyi nasıl tedavi edeceklerini bulmaya çalışırlar. • Aguilera Eguía R. A., Zafra Santos E. O., Araya Quintanilla F. A., Gómez Carreño L. E., Soto Aliaga J. X., Vargas Varga A. et al . Uso del taping en el manejo clínico de sujetos con pinzamiento sub-acromial: revisión sistemática. Rev. Soc. Esp. Dolor  [Internet]. 2014  Feb [citado  2019  Dic  03] ;  21( 1 ): 39-49.
 • Regí Bosque Meritxell, Villar Balboa Iván. Cervicobraquialgia: síntoma inicial del Síndrome de Pancoast. Rev Clin Med Fam  [Internet]. 2013  Feb [citado  2019  Dic  03] ;  6( 1 ): 51-53.
 • Udaondo Cascante M. A., Teresa Romero G. de, Casado Vicente V.. El hombro doloroso a través del razonamiento clínico. Medifam  [Internet]. 2003  Mar [citado  2019  Dic  03] ;  13( 3 ): 68-72.

This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.