Sağlık

Fit People’ın sağlık bölümü, size sağlık durumunuzu ve atletizm performansınızı tehdit edebilecek hastalıklar, yaralanmalar ve diğer sağlık sorunlarıyla ilgili en iyi bilgileri sunacağımız yerdir. Kaslarınız, kemikleriniz ve eklemlerinizle ilgili kardiyovasküler sisteminiz ve bağışıklık sisteminiz, fizik tedaviniz ve sağlık konularından bahsedeceğiz. Bilmeniz gereken her şey burada.

Boks ve Kickboks İçin Eldivenler ve Sargılar

Koruyucu ekipman giymeniz için profesyonel bir boksör ya da kickboksçu olmanıza gerek yok. Bazı aletler egzersiz yapmak için elzemdir ve bunları nasıl seçmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. Bu yazımızda, boks ya da kickboks yaparken ihtiyacınız olan eldivenler ve sargılar ile ilgili…

Antrenman Boyunca Diyabetin Etkileri

Söz konusu özellikle de belli hastalıkları önlemek olduğunda, düzenli antrenman yapmak genel anlamda daha sağlıklı olmakla bağlantılı. Ancak bir kişinin belli bir hastalığı olduğunda antrenman yapmadan önce belli önlemler alması şart. Ayrıca antrenman boyunca diyabetin etkileri konusunda da bilgi sahibi…

Aktif Yaşlanma Nedir?

Aktif yaşlanma, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından tanımlanmış olan bir kavramdır. Aktif yaşlanma süreci, yaşlıların sağlık, katılım gösterme ve güvenlik imkanlarının geliştirilmesini esas alır. Bunlar, yaşlıların hayat kalitesinin artmasını sağlar. Aktif yaşlanma hem bireylere hem de gruplara hitap eder. İnsanların,…

Halitoz: Ağız Kokusu ve Sebepleri

Ağız kokusu halitoz olarak da bilinir ve ağızdan gelen ve kötü olan herhangi bir kokuyu ifade eder. Eğer başka bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa ağız kokusu ile ağız hijyeninize dikkat ederek başa çıkabilirsiniz.

Daha İyi Uyumak İçin İpuçları

Daha iyi uyumanın kolay bir şey olmadığını biliyoruz, çünkü iyi uyumak birçok sosyal, psikolojik ve fizyo-patolojik faktöre bağlı olan bir durumdur. Uykunuzu geliştirmek için birkaç faydalı ipucunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

Güçsüz Saçların Sekiz Nedeni

Saçların dökülmesi veya güçsüzleşmesi, bu sorunla uğraşan insanlar için korkutucu olabilir; saç dökülmesi pek çok nedenle meydana gelebilir. Bu yazıda saçlarınızın güçsüzleşmesine yol açan sekiz olası sebepten bahsedeceğiz.

Egzersiz Yaptığınızda Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Su, sağlıklı olmanın önemli bir parçasıdır. Vücudunuzun susuz kalmasına izin vererek fiziksel aktivite seviyenizi yüksek tutmanızın hiçbir anlamı yoktur. Bu yüzden egzersiz yaparken yanınızda yeterince içme suyunun olması her zaman önemlidir. Peki, egzersiz yaptığınızda ne kadar su içmelisiniz?

Bisiklet Sakatlanmaları

Bisiklet sürmek, sağlığınıza birçok faydası bulunan bir spordur. Bununla birlikte diğer tüm disiplinlerde olduğu gibi potansiyel sakatlanma riskleri taşır. Yaygın görülen bisiklet sakatlanmaları ve bu sakatlanmalara sebep olan faktörleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Daha İyi Yaşlanmak İçin 6 Egzersiz

Belli bir yaşa gelmek ve fit kalmak mucizevi bir şey gibi görünebilir. Bunun sadece çok şanslı olan bazı insanların başına geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak daha iyi yaşlanmak için yeni alışkanlıklar edinebilir, çeşitli egzersizler yapabiliriz. Hangi egzersizleri yapabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?…

Vücut Kitle İndeksi (BMI) Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi bir kişinin ideal kiloda olup olmadığını belirleyen en etkili göstergelerden biri. Vücut kitle indeksini (BMI) hesaplamak için uygulanan formül çok basittir. Ancak pek çok kişi bu hesabın etkili bir şekilde nasıl yapılabileceğini bilmiyor. Vücut Kitle İndeksi Nedir…

Tendinit Nasıl Tedavi Edilir?

Fiziksel aktivite yaparken, sadece beslenme ve egzersiz yapmaya odaklanırız. Ancak vücudumuzu oluşturan sistemler, organlar, dokular da beslenme ve egzersiz yapmak kadar önemlidir. Bu nedenle, tendinitin ve egzersiz sırasında meydana gelebilecek aksiliklerin nasıl tedavi edileceğini bilmek çok önemlidir.

Musluk Suyu: Artı ve Eksileri

Musluk suyu şişelenmiş su kadar doğal olabilir. Bunun sebebi çoğu şehirde musluk suyunun mükemmel bir kalitede olmasıdır. Bu da yerel yetkililerin devamlı, sıkı ve dikkatli izleme çalışmalarının bir sonucudur.

Daha İyi Yaşamak İçin Yapmanız Gerekenler

Daha iyi yaşamak ve hayatınızda değişiklikler yapmak yalnızca size bağlıdır. Mutlu olmak ve daha iyi yaşamak için belirli kurallar yoktur. Ancak biz bu yazımızda, hayata farklı yönlerden bakmayı ve pozitif bir yaşam tarzını etkileyen faktörlerden bahsedeceğiz.

Sırtınızı Nasıl Esnetebilirsiniz?

Son zamanlarda omurganızda çok fazla ağrı olmasının (servikal, sırt ya da belde) nedeni; çalışırken saatler boyunca yanlış bir pozisyonda durmanız olabilir. Veya ters bir hareket yapıp belinizi incitmiş olabilirsiniz. Her halükarda ağrı çekiyorsanız veya sırt ağrısı eğiliminiz varsa,  sırtınızı esnetmeniz…

Menopoz Döneminde Diyet

Menopoz genelde 50 yaşın üstündeki kadınlarda hem fiziksel hem de hormonal olarak değişikliklere neden olur. Bu nedenle rutinleri vücuda ve aynı zamanda beslenmeyi etkileyen değişime uyarlamak gerekir. Biraz menopoz süresince beslenmeden bahsedelim.

Yatağa Daha Erken Gitmeniz İçin Beş Neden

Alışmış olduğumuz yaşam tarzları ile günlük sekiz saatlik bir uyku süresi giderek uzaklaşan bir hedefmiş gibi görünüyor. Ancak, uzmanlar her gece yalnızca birkaç saatlik uyuma ile ilişkili olan sağlık problemleri hakkında uyarılar yapıyorlar. Okumakta olduğunuz yazımızda, neden daha erken uyumamız…

Rutin Değişimleri: Vücudunuzun Takdir Edeceği 10 Düzeltme

Bazen durup hedeflerimize ulaşma konusunda ne kadar başarılı olduğumuzu düşünmemiz gerekir. Bugüne kadarki sonuçlarımızı değerlendirmek, hedeflerimizi yeniden tanımlamak ve gerektiğinde rutinimize değişiklikler eklemek önemlidir. Rutin değişimlerinin en başlıca sebebi sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamaktır.

Laktik Asit ve Sertlik Yüzünden Oluşan Rahatsızlık

Kaslarımız ağrıdığı zaman ya da kas tutulması yüzünden rahatsızlık hissettiğimizde laktik asidi suçlamamız oldukça yaygın bir davranıştır. Laktik asit, fiziksel aktivite sırasında, özellikle de çok efor sarf ettiğimiz zaman ortaya çıkar. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi yazımızı okuyarak edinebilirsiniz.

Saunanın Sağlık Üzerindeki Altı Faydası

Günümüzde her şehirde hatta küçük yerleşim yerlerinde bulunan kaplıcalarda bile bir sauna bulmak mümkündür. Saunanın sağlığa faydaları ve sadeliği eski zamanlardan beri değişmedi. Sonuçta tek ihtiyacınız olan ahşap bir oda, bir soba ve biraz buhar. Saunanın size sunabileceği tüm sağlık…