Logo image
Logo image

Akuatik Terapi ve Avantajlarıyla Dezavantajları

2 dakika
Akuatik terapi eklemlerdeki baskıyı azaltmak, kasları rahatlamak ya da hareket alanınızı genişletmek için harikadır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Akuatik Terapi ve Avantajlarıyla Dezavantajları
Son Güncelleme: 11 Nisan, 2021

Bir havuz ya da okyanusun içerisinde, yüzmekten çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Suda, karadayken tadını çıkaramayacağınız belirli tecrübeler var. Böylece bu tecrübelerden faydalanmak belirli rahatsızlıkları rehabilite etmemize yardım edebilir. Bugünkü yazımızda, akuatik terapi ve avantajları ile dezavantajları hakkında konuşacağız.

Sulak çevrenin özellikleri

Akuatik terapi, suyu terapötik amaçlarla kullanmaktır. Bizlere sunduğu faydaların hepsini bilmiyor olabilirisiniz ama toprak tedavilerine kıyasla bazı harika avantajları bulunur. İşte bu avantajlardan bazıları:

  • Vücut ağırlığını azaltır. Hepimizin tecrübe ettiği gibi, suya daldığımızda daha hafif hissederiz. Bunun sebebi suyun vücudunuza ters bir kuvvet uygulamasıdır. Devamında bu kuvvet eklemlerinizdeki baskıyı azaltır.
  • Rahatlık. Su, özellikle de uygun bir sıcaklıkta ise, damar genişlemesi ve kan akışına yardım eder. Buna ek olarak, vücudunuzu destekleyerek çoğunlukla duruşunuzu sabit tutan kasları rahatlatır.
  • Hareket direnci. Suyun, havaya nazaran çok daha büyük bir hareket direnci vardır. Bu direnç aynı zamanda bazı dış unsurların yardımıyla yüksek derecede yükseltilebilir.

Akuatik terapinin avantaj ve dezavantajları

Avantajları

Az önce bahsettiğimiz etkenler nedeniyle, akuatik terapi farklı rahatsızlıkları tedavi etmek için oldukça faydalıdır. İlk olarak, vücut ağırlığınızı azalttığı için bir travma sonrasında rehabilitasyona başlamak için harika bir yoldur.

Herhangi bir patoloji eklemlerimizi etkilediği zaman suda çalışabilmek çok iyi olacaktır çünkü eklemlerimiz üzerindeki baskıyı azaltır. Bu sayede bir kalça ameliyatı ya da diz sorunundan sonra hareketliliğinizi tekrar elde etmeye başlayabilirsiniz.

Some figure

Aynı zamanda bir ameliyat sonrası hareket etmekten korkan hastalara da yardım eder.

Bunlara ek olarak, su direnci nedeniyle kas geliştirmek için de harika bir dosttur. Eklemleriniz üzerinde herhangi bir risk olmadan güç kazanmaya başlayabilirsiniz. Sudaki egzersizlerin zorluğunu da düzenleyebilirsiniz.

Öte yandan vücudunuzun hareketlerinizi dengelemenizi ve farkına varmanızı sağlar çünkü su sabit değildir. Sudaki hareket sürekli olarak duruşunuzu düzeltmenizi sağlar. Bunlarla beraber egzersiz yapmayı da zorlaştırır. Örneğin tek ayağınızın üstünde durmayı, gözlerinizi kapatmayı, topuklarınızın üzerinde yürümeyi ya da top yakalamayı deneyebilirsiniz.

Rahatlamak konusunda da kas spazmlarına sebep olan rahatsızlıkları tedavi etmek için birebir bir terapidir. Böylece omurilik yaralanması ya da serebral palsi geçirmiş insanların uzuvlarını harekete geçirmek için de yardımcı olur.

Dezavantajları

Teşkil ettiği sorunlar enfeksiyonu, cilt hastalıkları ya da dolaşım yetmezliği olan insanlar içindir.

Bununla beraber eklemlerinizdeki baskının propriyosepsiyon (içalgı) ve sağlıklı bir kemik oluşumu için gerekli olduğunu unutmayın. Normal eklem hareketleri ve iyi bir vücut duruşuna da yardımcı olur.

Yani akuatik terapi travmatik bir yaralanma sonrasındaki toparlanma sürecinin başlarında faydalı olur ama aşama aşama suyun dışına doğru geçiş yapmanız gerekecektir.

Some figure

Akuatik terapi: Karmaşık bir dünya

Akuatik terapi dünyasının birçok yanı ve içerisinde barındırdığı birçok fırsat var. Bu yazımızda tüm vücudun ılık suya girdiği tedavi yönteminden bahsettik.

Bununla beraber, soğuk, ılık ya da sıcak, taze ya da tuzlu su, suya tamamen girmek ya da vücudun sadece belirli kısımlarına su fışkırtmak arasında farklar vardır. Farklı duş türlerinin yanı sıra belirli etkileri elde etmek için suya ekleyebileceğiniz maddeler bile var.

Son olarak bu faydalı şeylerin birçoğunu sadece rahatlamak ve kan dolaşımlarını geliştirmek isteyen hastalar için kullanan birçok kaplıca da var. Su gerçekten de karmaşık bir dünya ama şüphesiz sağlığımız için kullanabileceğimiz bir şey.  • Ibarra Cornejo J.L., Quidequeo Reffers D.G., Eugenin Vergara D.A., Beltrán Maldonado E.A., Ricci Muñoz S.R., Fernández Lara M.J.. Efectividad de la hidroterapia para disminuir el dolor y mejorar la calidad de vida y función física en adultos con osteoartritis de rodilla: revisión sistemática. Rev. Soc. Esp. Dolor  [Internet]. 2015  Ago [citado  2019  Dic  11] ;  22( 4 ): 168-174.
  • Pavez Ulloa F.J.. Agentes físicos superficiales y dolor: Análisis de su eficacia a la luz de la evidencia científica. Rev. Soc. Esp. Dolor  [Internet]. 2009  Abr [citado  2019  Dic  11] ;  16( 3 ): 182-189.
  • Cazorla González J. J., Cornellà i Canals J.. Las posibilidades de la fisioterapia en el tratamiento multidisciplinar del autismo. Rev Pediatr Aten Primaria  [Internet]. 2014  Mar [citado  2019  Dic  11] ;  16( 61 ): e37-e46.

This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.