Kilo Vermek İstiyorsanız Bakliyat Yiyin!

Bakliyatların kilo alımına neden olduğuna dair bir inanç vardır; fakat bu oldukça yanlıştır. Bakliyatlar, kilonuzu kontrol altında tutmak için son derece etkili bir opsiyondur.
 

Eğer etkili ve sürdürülebilir bir biçimde kilo vermek istiyorsanız bakliyat yiyin! Günlük beslenmenize eklemeniz önemli olan gıda tipleri arasında olan her türlü bakliyatı tüketmek faydalıdır. Daha fazla bakliyat tüketerek kilo verebilir ve sağlığınızı düzeltebilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Bakliyat Yiyin

Bakliyatlar hakkında popüler bir yanlış algı vardır, fakat işin aslı onları yiyerek kilo vermek mümkündür.

Kilo vermek mi istiyorsunuz? Bakliyat yiyin! Bu metodun işlemesindeki en önemli faktör bakliyatları diğer besinlerle birlikte tüketmektir.

Yanlış yiyecekleri birlikte tüketmek, insanların en sık yaptığı hatalardan biridir; kilo vermemelerinin ve aksine kilo almalarının da sebebidir.

Hızlıca Kilo Vermek İçin Bakliyat

Bakliyatlar hem uzun sürede hem de devamlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu kanıtlanmıştır.

Hatta, Toronto’daki Michael’s Hastanesi’nin Shing Li Ka Bilgi Enstitüsu’nün yaptığı bir araştırma, günde bir bardak bakliyat yiyen insanların, yemeyenlere oranla daha fazla kilo verdiklerini ortaya çıkarmıştır.

nohut yemeği

Benzer bir şekilde, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, günlük beslenmenize bakliyatları eklemenin öneminin altını çizmektedir.

Bu öneri bakliyatların sadece kilo kaybını destekledikleri gerçeğinden gelmemektedir, aynı zamanda onları tüketmenin sağlığımız için sunduğu tüm faydalardan gelmektedir. Bu manada, bakliyatlar kanser, diyabet ve benzeri birçok hastalığı engellemektedir.

 

Bakliyat Tüketmek İçin Sebepler

1. Daha Doyurucu

Kuşkusuz bir diyete başlanırken ortaya çıkan ana problemlerden biri de anksiyete ve açlık hisleridir. Bu durumda, bakliyatlar mükemmel birer müttefik olabilirler çünkü karbonhidrat ve lif açısından oldukça zengin gıdalardır.

Tüm bu etkenler ve besleyiciler bakliyat tüketiminin daha doyurucu olmasını sağlamaktadır, onları tüketmek aşırı iştahı kontrol altında tutmaktadır.

2. Protein Açısından Zengindir

Bakliyat yemek için bir başka güçlü sebep de protein açısından zengin olmalarıdır. Bu da vücudunuza günlük hayatınızı sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi sağladığı anlamına gelir.

Hatta, bu gıdalarda, pirinç, un ve makarnada bulunandan daha fazla protein ve daha az karbonhidrat bulunmaktadır. Ayrıca, bakliyatlar vücudunuzun düzgün çalışabilmesi için oldukça iyi olan doymamış yağ açısından zengindir.

3. Düşük Yağ Oranına Sahiptir

Gördüğünüz üzere bakliyatlar oldukça sağlıklı gıdalardır. Peki neden onları kilo alımıyla ilişkilendiririz?

Bakliyatlar, günlük beslenmenizin bir parçası olarak kötü bir üne sahiptir çünkü insanlar onları genellikle sucuk, tatlılar ve diğer yiyecekler gibi yağ ve kalori açısından zengin yiyeceklerle birlikte tüketmektedir. Fakat bakliyatların kendi başına iki gramı aşmayan bir yağ içeriği bulunmaktadır.

meksika fasülyeli ve mantarlı pilav

4. Obez İnsanlar İçin Gereklidir

Bakliyatlar obez insanlara en çok önerilen gıdalardan biridir. Fakat her zaman düşük kalorili içeriklere sahip tarifler kullanmalısınız ve onlara sağlıklı beslenme için tavsiye edilen salatalar ve diğer yemeklerle eşlik etmelidir.

 

Gördüğünüz üzere bakliyatlar son derece doyurucu ve sağlıklı yemeklerdir, bu nedenle daha az anksiyete ve açlık hissedersiniz. Şeker hastalarına da önerilmektedir çünkü düşük glisemik endekse sahiptir.

Ayrıca, bakliyatlar bağırsak sağlığını da destekleme konusunda harikadır. Daha sağlıklı bir hayatı desteklemek için esas olan demir, çinko, kalsiyum ve B vitamini gibi birçok besleyiciler de içermektedir.

Bakliyatlar kuşkusuz sağlıklı bir beslenme için en çok tavsiye edilen gıdalardır. Kilo vermek veya kilosunu korumak isteyen insanlar için de idealdir.

Bakliyatlar sayesinde vücudunuzun günlük hayatın zorluklarıyla mücadele etmek için ihtiyaç duyduğu tüm vitamin, protein ve lifleri elde edebilirsiniz.