Protein Karışımları İşe Yarar mı?

Birçok insan, spor salonunda egzersiz yaptıktan sonra protein karışımı içiyor. Bu yazımızda bu beslenme rutininin gerçek etkisine bir göz atıp, analiz edeceğiz.
 

Protein karışımları hakkında bilgi eksikliğimiz, bu içeceği sadece vücut geliştirme uzmanları ile ilişkilendirmemize neden olabilir. Gerçek şu ki, evet, bu uzmanlar protein karışımlarını tüketirler. Ancak onların fazla kaslı olmalarını sağlayan şey bu karışımlar değildir. Aslında, protein karışımları başka birçok amaca hizmet eder.

Protein Karışımları Nelerdir ve Ne İşe Yararlar?

Protein karışımları toz halinde olan besin takviyeleridir. Esas olarak yüksek protein içeriği ve düşük yağ oranı ile öne çıkarlar. Egzersiz yaptığınızda, kaslarınızda yırtıklar oluşabilir ve kaslarınız yenilenmeye ihtiyaç duyar. Protein, kaslarınızın yenilenmesine yardımcı olur.

Ne zaman protein karışımlarına ihtiyacınız olabilir? Protein karışımlarını tüketmenizi gerektiren ana neden, egzersizi, düşük kalorili bir diyet ile birleştirdiğinizde günlük kalori ihtiyacınızın karşılanmamasıdır. Kaslarınızın, gelişmelerine yardımcı olmayacak  diğer besinler ile beslenmeye çalışır ve bu da kaslarınızın zayıflayarak azalmasına neden olur.

protein içeceği

Vücut ağırlığının her kilosu için yaklaşık olarak 8 gram protein tüketilmesi gerektiği söylenmektedir. Bununla birlikte, düzenli egzersiz yapıyorsanız veya kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız, bu protein miktarı yeterli olmayabilir. Bu sadece kas yapmak isteyen erkekler için değil, aynı zamanda vücutlarını güçlendirmek ve şekillendirmek isteyen kadınlar için de geçerlidir.

Protein karışımları, yaptığınız diyetin sağlayamayacağı proteini telafi etmek için mükemmeldir. Diğer besinlere göre, protein içeceklerinin vücudumuz tarafından emiliminin daha kolay olduğu ve çok daha hızlı sindirildiği kanıtlanmıştır.

 

Ancak bu, yemeğinizi protein içecekleri ile değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle, bu içecekler sadece vücudunuza gereken besinleri sağlayacak ve metabolizmanızı hızlandıracak bir tamamlayıcı olarak tüketilmelidir.

Ne Zaman Protein Karışımlarını Tüketmelisiniz?

Vücudunuz normal dozda proteinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunda, bu ihtiyacı karşılamak için sabah kalktıktan ve egzersiz yaptıktan sonra olmak üzere günde 2 zaman dilimi vardır.  Sabah, aç karınla birkaç saat dinlendikten sonra, vücudunuz bulduğu her besini kullanır. Tabii ki, eğer sağlıklı bir diyet yapıyorsanız, vücudunuzda  yağ ve şeker olmayacaktır ve vücudunuz bunların yerine  protein bulup onu kullanacaktır.

Sabahları kahvaltı yapmakta sorun yaşamayan biriyseniz,  kalkıp kahvaltınızı yapıp hindi füme, peynir, yumurta veya ton balığı yiyerek protein alabilirsiniz ve böylece protein karışımlarına ihtiyacınız kalmaz. Bununla birlikte, protein karışımları, tam bir öğün tüketmek için zamanı ya da isteği olmayan insanlara iyi bir sıvı kahvaltı yapma yoludur. Karışımı muz ve yulaf ezmesi ile birlikte tüketebilirsiniz.

Vücudunuz egzersiz yaptıktan hemen sonra çok fazla proteine ihtiyaç duyar. Daha önce de söylediğimiz gibi, kaslarınızın yenilenmesi için daha fazla miktarda protein gereklidir ve protein karışımları bunu sağlayabilir. Buna ek olarak, kilo vermek istiyorsanız, bu karışımlar tok tutan bir etkiye sahiptir ve egzersiz sonrası açlık hissini azaltır.

 

Geceleri egzersiz yapıyorsanız ve egzersiz sonrası protein karışımı içerseniz, sabahları içmenize gerek kalmaz. Çünkü bu doz yeterli olacaktır. Günün herhangi bir saatinde iştahınız fazla değilse, bu öğünü bir protein karışımı ile geçiştirebilirsiniz ve bu size gerekli enerjiyi verecektir. Bununla birlikte, bunu çok sık uygulamadığınızdan emin olmalısınız. Sağlığınızla oynamayın, bu en önemli şey!

Hangi Protein Karışımını Seçmelisiniz?

Piyasada, farklı marka ve aromalarda karışımlar bulunmaktadır. Bunun seçimi, damak tadınıza, ihtiyacınıza ve bütçenize bağlı olarak değişebilir. Aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey, protein karışımının vücudunuza doz başına ne kadar protein sağlayacağıdır. Peynir altı suyundan yapılan karışımlar yüzde 90’a kadar ulaşan protein oranıyla en fazla protein içerenlerdendir.

protein karışımı ve spor çantası

Bir protein karışımının etkili olabilmesi için, 100 gram karışımda 5 gramdan fazla karbonhidrat bulunmaması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, yağ içeriğine de dikkat etmelisiniz. Çünkü protein temel olarak peynir altı sularından geldiğinden dolayı, gerekenden daha fazla yağ tüketebilirsiniz. Karbonhidratlarda olduğu gibi, yağ miktarı da 100 gram karışımda 5 gramı geçmemelidir.

Evet, protein karışımları işe yarar. Ancak mucize yaratamazlar. Bu nedenle onları yanlış ya da bir hızlı kilo verme aracı olarak kullanmamanız gerekir. Protein karışımlarından elde edilen sonuçları görmek uzun zaman alabilir.

 

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için azim, çaba ve bağlılık gerekir.