Neden Uyumakta Zorlanıyorum?

 

Uyuyakalmak, bazı insanlar için genellikle çok zor olan bir iştir. Aslında, her gün binlerce hasta uykusuzluk sorunu ile ilgili görüş alışverişinde bulunur. En sık sordukları soru şudur: “Neden zor uyuyorum?”

Dinlenme saatlerini karşılayamamak, yeni günün yokuş yukarı bir yol haline dönüşmesine neden olur. Aynı durum uyku telafi edilmediği zaman da gerçekleşir; enerji eksikliği, konsantrasyon sorunları, düşük performans ve kötü ruh hali uyuyamayanlar için temel özelliklerdir.

Uyumakta Zorluk Çekmemizin Nedenleri

 • Ruh Hali Değişkenliği: Depresyonda olan ya da aşırı kaygı çekenlerde uyku bozuklukları olur. Zihin gevşeme durumuna ulaşmada başarısız olur.
 • Uyku Alışkanlığı Eksikliği: Vücudumuz, uyku zamanı ile ilgili bazı rutinlere ihtiyaç duyar; eğer programınız ya da ortamınız her zaman değişiyorsa, uykuya dalmanız zor olur. Vücudu uyuma anına ulaştırmak için hazırlamaya başlamak faydalı olur.
 • Yatakta Televizyon Ya Da Film İzlemek: Birçok insan için bu bir zevk olsa da, dinlenmeyi etkilediği kanıtlanmıştır. İzlediğiniz programa göre, beyin sürekli aktivitede kalmayı sürdürür. Görsel ve işitsel uyarıcılar vücutta daha fazla heyecan yaratır.
 • Cep Telefonu Kullanımı: Yukarıda da belirtildiği gibi, cep telefonlarının kullanımı uyku için olumsuz sonuçlar doğurur. Telefon bir uyarıcı olarak çalışır ve beynin rahatlama durumuna geçmesine izin vermez; ayrıca, karanlıkta ekranın parlaklığı gözler için zararlıdır.
 • Sorunlar Ve Stres: İnsanların günlük olarak yüz yüze gelmesi gereken çok fazla sorun olduğu bilinen bir gerçektir. Çocuklar, eğitim, iş istikrarı, ev ekonomisi bunun bir yansımasıdır.
 • Her dakika her bir sorunun olası çözümlerini düşünmek gözlerin kapanmasını ve rahatlamayı önler. Benzer şekilde, stresli durumlar ağrılı ve rahatsız edici kas kontraktürlerine neden olur.
 • Kafein Ve Şeker Tüketimi: Kahveye ek olarak bazı ürünler, kişiyi uyanık tutan bu maddeyi içerir. Kahve, çay, gazlı içecekler ve çikolata, yatağın düşmanıdır.
 

Egzersiz Yapın, Okuyun Ve Alkolden Kaçının

 • Gece Egzersizleri: Spor faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin kişinin yorgunluğuna neden olabileceği bir gerçektir. Yorgunluk doğrudan uyku ile ilgili değildir.
 • “Uyumakta zorlanıyorum” diyenlere sabahları fiziksel egzersiz yapmaları tavsiye edilir. Yatağa gitmeden hemen önce yapılırsa, vücut tamamen cildin yüzeyine yayılan enerji ile dolar.
 • Fazla Alkol Tüketimi: Bu tür içecekler vücudu bir bütün olarak etkiler. Başlangıçta kişi uykuya dalmayı başarabilir. Ancak bu uygun bir dinlenme olmayacaktır ve güne uykusuzluktan daha kötü bir sonuçla başlayacaklardır.
 • Çevresel Dengesizlik: Çevrenin iyi bir uyku için elverişli ortam oluşturması gereklidir. Vücudun tamamen rahatlama durumuna ulaşması için, tüm duyular dengede olmalıdır.
 • Rahat bir yatak ve yumuşak bir dokunuş vazgeçilmezdir. Karanlık, ortamda ilgi çekici bir şeye takılmamayı ve gözlerin kapanmasını sağlar. Koku da ayrıca hesaba katılmalıdır.
  Kişi kötü kokular ya da ağır ortamlar tarafından uyarılırsa, istenilen etki elde edilemez. Aynı durum işitme ile de gerçekleşir, gerçekten dinlenmek için sessizliğe ihtiyaç duyulur.
 • Düşündürücü Ve Analitik Okuma: Okuma alışkanlığına sahip olmak, güne hoşçakal demeden önce ertesi güne kadar iyi bir hareket olabilir. Ne okumak gerektiğini bilmek gerekir. Düşündüren ve analiz yapmayı teşvik eden okuma beyni harekete geçirir.
 • Vücut Pozisyonu: Tıpkı ofis faaliyetlerinde vücudun uyum sağlaması için önerilere uymanız gerektiği gibi, uyurken de pozisyonunuzu seçmek zorundasınız. Bazı durumlarda hastalıklar, yaralanmalar gibi dış etkenler nedeniyle, en rahat pozisyona sahip olamayabilirsiniz. Bir pozisyon seçmeli ve uyuyana kadar o pozisyonda kalmalısınız. Yatakta dönmeye başlamak sinirlilik yaratır.
 

Uyumakta Zorluk Çekersem Ne Yapmalıyım?

Uyku bozukluklarından muzdarip olanlar gerçek nedenini tespit ederek başlamalıdır. Bir seferinde bir veya birkaç neden olabilir. Ardından, bir doktora gitmek ya da rahatlama teknikleri öğrenmek  de dahil olmak üzere çözüm üzerinde çalışmayı denemek zorundasınız.

Her zaman dinlenme zamanının gerçekten keyifli bir durumda olması gerektiğini hatırlamalı, ve bu nedenle yatmaya gitmeden önce iyi bir zaman geçirmeye çalışmalısınız.