Taze Peynirin Faydaları

03 Aralık, 2018
Sert peynirle taze peynir arasındaki temel fark , ikincisinin diğerine göre daha az kalori ve tuz içermesidir.Bu nedenle taze peyniri daha fazla miktarda tüketebilir ve şimdi sizlerle paylaşacağımız yararlarından faydalanabiliriz.
 

Peynir çok yönlü bir yiyecektir çünkü herhangi bir yemeğe eşlik edebilir. Kahvaltıda, öğlen yemeğinde veya akşam yemeğinde herhangi bir tarife bir porsiyon peynir katmak her zaman mümkündür. Her ne kadar bir sürü peynir çeşidi olsa da, biz yumuşak ve taze peynirin büyük hayranıyız. Taze peynirin birçok faydası vardır ve bu nedenle beslenmemizde yer vermemiz sağlıklı olacaktır.

Taze Peynir Sağlıklı Yağlar Açısından Zengindir

Normalde yağ kelimesini negatif bir şeyle ilişkilendiririz. Gerçekte ise vücudumuzun düzgün çalışabilmesi için yağa ihtiyacı vardır (fazla miktarda olmadan). Aynı zamanda, tüm yağlar aynı değildir, yani bazıları gerçekten zararlı olabilmektedir.

Taze peynire gelince, sağlıklı yağlar açısından zengin olup bu yağları yeterli miktarda içermektedir. İşte bu yüzden taze peynir tüketmek birçok sağlıklı diyetle uyumludur. Sert peynire kıyasla daha az yağ içerir ve daha sağlıklıdır. Sağlıklı yağ bakımından zengin diğer yiyecekler: kuru yemişler, balık ve deniz ürünleridir.

Taze peynir

Kalsiyum Kaynağıdır

Diğer tüm süt ürünleri gibi, taze peynir de doğal bir kalsiyum kaynağıdır. Bu mineral kemik dokusunun gelişimi ve korunmasında zorunludur. İşte bu yüzden tüm yaş gruplarına tavsiye edilmektedir. Çocuklarda sağlıklı ve güçlü kemiklerin gelişimine yardımcı olur. Daha yaşlı kişilerde osteoporoz gibi hastalıkları önler.

 

Salataya veya kahvaltıda tosta taze peynir eklemek, aldığınız kalsiyum oranını sağlıklı ve kolay bir şekilde arttırır. Süt, yoğurt veya dondurma gibi ürünleri tamamlayıcıdır.

Koşu yapan kadın

Folik Asit Açısından Zengindir

Folik asit B grubu vitaminlere aittir. Eğer anne veya hamileyseniz, mutlaka  duymuşsunuzdur. B vitaminleri, gebelik periyodunda fetüsün gelişimindeki problemleri önlemek için çok önemlidir.

Folik asit, hamilelikte önemli olmasına ek olarak aynı zamanda tüm yaş grupları için önerilmektedir. Çünkü folik asit tüm organları korumaya ek olarak anemi ve yüksek kan basıncını önler. Sinir sistemini korur.

Bu vitamin aynı zamanda menopoz döneminde kadınların sağ koludur. Menopoz belirtilerini azaltır. Böylece bu durumu kadınlar için daha kaldırılabilir hale getirir.

B2 Vitamini İçerir

Peynirde bulunan bir başka önemli vitamin de B2’dir. Riboflavin olarak da adlandırılan bu vitamin solunum sisteminde ve hücre seviyesinde çalışır. Aynı zamanda cilt, tırnak ve saç sağlığını iyileştirir.

B2 vitaminini günlük tüketmek önemlidir çünkü bu vitamin vücutta depolanmaz. Diğer vitaminlerin aksine, B2 vitamini idrarla sürekli atılmakta ve vücutta tutulmamaktadır. Peynir doğru ve dengeli değerleri sürdürmekte en sağlıklı seçeneklerden birisi olup herhangi bir eksiklik kalmamasını sağlar.

 

Peynire ek olarak , B2 vitaminini başka besinlerde de bulabiliriz: baklagiller, sebzeler, süt ürünleri ya da yumurta gibi. Gördüğünüz gibi bu güçlü ve gerekli vitamini her gün almak çok kolay.

Probiyotikler

Peynir probiyotik bir yiyecektir. Yani sağlıklı bakteriler içerir. Yağlarda olduğu gibi bakterilerin vücuda zararlı olduğu bilinse de yararlı olanları da vardır. Bakteriler sindirim sisteminin düzgün çalışmasını ve bağırsak bakterilerinin iyi durumda olmasını sağlar.

Karnı üzerinde elleri ile kalp işareti yapan kadın.

Ek olarak, probiyotik yiyecekler bağırsak sağlığımızı iyileştirir ve sindirime yardımcı olurlar. Sindirim sistemi hastalıklarını önlerler. Peynir dışındaki diğer probiyotik kaynakları ise turşu, yoğurt ve kefirdir.