Vücudunuz için Beş Kötü Alışkanlık

30 Kasım 2018
Sahip olabileceğiniz bazı kötü alışkanlıklardan dolayı farkına bile varmadan yeteneklerinizi sınırlandırabilir ve bedeninizde telafisi olmayan bir zarara sebep olabilirsiniz.

Aslında çoğu zaman farkına bile varmadan kendi sağlığımıza zarar veren ilk kişiyiz. Eylemlerinizin, iyi ya da kötü, üzerinizde bir etkisi vardır. Siz de vücudunuza bu kötü alışkanlıklardan bazılarıyla zarar verdiniz mi hiç?

İnsan, inanılmaz şeyler yapabilme yeteneğine sahiptir. Dünya çapında gerçekleşen olayları ve milyonlarca bilgi parçasını anlayabilir, araştırabilir ve analiz edebiliriz. Daha da fazlası, nedenlerini araştırabilir, önleyebilir ya da gerçekleşmelerini sağlayabiliriz.

Bu düşünceyi de akılda tutarak, modern tıbbın olağanüstü bir şekilde ilerlemesine rağmen günden güne sağlığımıza zarar vermemiz gerçekten akıl almaz bir durum. Farkında olmadığımız ufak tefek eylemlerde bulunarak yavaş ama emin adımlarla vücudumuzu her geçen gün daha fazla yıpratıyoruz.

Bu zararı da kendimize kötü alışkanlıklarımızla veriyoruz. Çoğu zaman ve hatta bunu yaptığımızı farkında bile olmadan kötü şeylerin gerçekleşmesi için sahneyi hazırlayan da bizleriz. Aşağıdaki yazıda, vücudunuz için beş kötü alışkanlığa odaklanacağız.

Vücudunuz için beş kötü alışkanlık

Mantıken şu soruyu sorabilirsiniz, neden bu kötü alışkanlıklara sahibiz? Gerçek şu ki, bunun birçok sebebi olabilir. Vücudunuz için bazı kötü alışkanlıklar, doğrudan, ürettikleri haz ile ilgilidir.

Öte yandan diğerleri ise, size kolaylık sağlar ve güvenli bölgenizde kalmanıza izin verir. Bunun dışında içine düşeceğiniz, hatta üzerinizde negatif etkisi olabileceğini bile bilmediğiniz alışkanlıklar da vardır.

İşte kaçınmanız gereken ancak edinebileceğiniz, vücudunuz için kötü beş alışkanlık.

1. Yeterince dinlenmemek

Günlük hayatta çevremizdeki uyaranlar ve sorumluluk miktarı, dinlenmeye daha az zaman ayırmamıza sebep oluyor. Bu noktada sadece uyumaktan bahsetmiyoruz. Dinlenmek, insan yaşamının temelini oluştururken aynı zamanda da bir mola vermektir demek istiyoruz.

yatakta oturan düşünceli kadın

Cep telefonuna, televizyona ya da bilgisayara bakmadan en son ne zaman yatağa girdiniz? Gününüzü düşünürken en son ne zaman sessizlik içinde gevşediğinizi hissettiniz? Bunu yapmak gerçekten çok faydalıdır; sessizlik sağlığınızın dostudur.

Öte yandan, geç saatlere kadar çalışma ya da eve “bağlı” kalma hatası yapma eğilimindeyiz. Bu iki nedenden ötürü kötü bir alışkanlıktır.

Birincisi, her şey için bir çözüm var; özellikle konu iş olduğunda. İkincisi ise, evde olduğunuz için gevşeyip rahatlama zamanı. Henüz ortaya çıkmamış sorunlar için endişelenmemelisiniz.

hamburger yiyen insan

2. Hareketsiz yaşam tarzı

Birçok insan, fiziksel aktivite eksikliğinin yol açacağı risklerin farkındadır. Buna rağmen yaşam tarzını değiştirmeye özen göstermeyen pek çok insan var.

Ana problem egzersiz yapmamak. Bu durum kaslarınızı ve kemiklerinizi zayıflatırken metabolizmanızı yavaşlatır, önemli hormonların üretimini azaltır ve kalp hastalığı riskini arttırır. Sizi, günde 30 dakika yürüyüşe çıkmaktan alıkoyan şey nedir?

Beslenme şekliniz de bu sorunun temelinde büyük rol oynar. Modern yaşamın çılgın temposu, sağlıklı yiyecekler satın almak için zamanımız olmadığını ve bunları hazırlamak için ise çok daha az zamanımız olduğunu düşünmemize sebep oluyor.

Bu nedenle genellikle fast food’a başvururuz. Üstelik bu sağlıklı seçeneklerden daha pahalıdır. Kolaylığı, sağlığımız ve refahımızla takas ediyoruz.

3. Aşırıya kaçma

Kendinizi bir defaya mahsus şımartmak kötü bir şey değildir. Aslında iyi bir şey bile olabilir. Sorumluluklarınızı yerine getirdiğiniz için memnun ve motive hissettirebilir.

Yine de, tatlı, alkol ve sağlıksız yiyeceklerle aşırıya kaçmamalısınız. Bu konuda kendinize sınır koymayı öğrenmelisiniz. Böylece sağlığınıza zarar verebilecek bir alışkanlığa dönüştürmeden bu şeylerin tadını çıkarabilirsiniz.

şarap kadehine uzanan kadın

4. Detaylara takılmak

Vücudunuzun dengesini ve sağlığını korumak için sadece kötü alışkanlıklardan kaçınmakla kalmamalı, ayrıca onları tamamen engellemelisiniz. Örneğin dişleri sağlıklı tutmak için her gün düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Ayrıca düzenli diş muayeneleri olmalı ve dişlerinizi gıcırdatmaktan kaçınmalısınız.

Dahası, her gün çok fazla strese maruz kalan göz sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Bilgisayar görme sendromu gibi yükselmekte olan bazı rahatsızlıkların önlenmesi için dinlenmek çok önemlidir.

Son olarak, diğerlerinin yanı sıra, cildinize, saçınıza, tırnaklarınıza ve genital bölgenize bakmak için de adım atmalısınız. Yapabileceğiniz en kötü şey, vücudunuzu yalnızca ağrı veya başka sorunlar baş gösterdiğinde önemsemeniz olacaktır.

5. Dengesiz beslenme

Üreticisinin tavsiye ettiği benzin yerine en ucuz benzini kullanırsanız aracınız nasıl çalışır? Bu riski alır mıydınız?

sağlıklı besinler

Peki neden vücudunuzu aynı durumda bırakasınız ki? Her gün sağlıksız abur cuburlar yemek, kahvaltı ya da başka bir öğünü kaçırmak ve gece yarısı atıştırmaları yapmak yaşam kalitenizi düşürecektir.

Aynı şey çok geç saatte yediğinizde ya da yemeği çok fazla kaçırdığınızda da olur. Bu durumda vücudunuz dinlenemez ve iş yiyecekleri sindirmeye geldiğinde bazı işlevleri duraklatmak zorunda kalır.

Gerçekten de itiraf etmek isteyeceğimizden çok daha fazla kötü alışkanlıklarımız var. Aynı şey sonuçlar için de geçerli. Kendinize bir iyilik yapın ve vücudunuzun ihtiyacı olan pozitif değişikliklere adım atın. Siz de farkı hemen göreceksiniz ve kendinizle olabildiğince iyi bir şekilde ilgilendiğiniz için harika hissedeceksiniz.