İncelmek ve Kilo Vermek Arasındaki Fark

25 Kasım 2018
Birçok insan incelmek ve kilo vermenin aynı anlama geldiğini düşünür. Fakat, beslenme ve fitness uzmanları ikisi arasındaki farka ve incelmenin kilo vermekten neden daha önemli olduğuna dikkat çekiyorlar.

Vücudunu şekillendirmek isteyen birçok kişi incelmek için sıkı bir diyet uygular. Tartıya çıktıklarında kilo kaybettiklerini görseler de diyeti bıraktıktan birkaç gün sonra neredeyse iki katını geri alırlar. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, kilo vermek ve incelmek arasında büyük bir fark vardır.

İncelmek ve Kilo Vermek Arasındaki Fark

Öncelikle, kilo vermek ve yağ yakmak arasındaki farkı belirtmek gerekir. Bir insanın kilosu, bütün vücudunun yani yağların, kasların, kemiklerin ve organların ağırlığının toplamını ifade eder.

Şüphesiz herkes diyete başlarken kas kütlesini kaybetmeden vücudundaki fazla yağlardan kurtulmak ister. İşte bu sebeple, doğru ifade şekli kilo vermek değil yağ yakmak veya incelmektir. Ancak inceldiğinizde veya yağ yaktığınızda sağlığınız için zararlı olan fazla yağlardan kurtulmuş oluruz.

Kilolu olmak.

Kilo vermeden incelmek mümkündür çünkü kaybedilen yağlar kas kütlesi olarak geri kazanılır. Bu, vücut şekillendirmek için yapılan diyetin en önemli kuralıdır.

İncelmek ve Kilo Vermek Arasındaki Farkı Anlamanın Yolları

  • Kısa bir süre içinde birkaç kilo kaybetmeyi vadeden diyetler vardır. Aslında, bu diyetler sonucunda kilo olarak kaybettiğiniz şey yağ değil, su ve kastır. Unutmayın ki vücudunuz metabolik işlevleri yerine getirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar.
  • Kendinizi yemek yemekten mahrum ettiğiniz bir diyetin sonucu olarak metabolizmanız yavaşlar. Enerji kaslarda üretilir, yağ deposunda değil. Bunun sonucu olarak, diyeti bıraktığınızda tıpta yoksunluk etkisi olarak bilinen ve sadece kaybettiğiniz kiloyu geri almakla kalmayıp, kaybettiğinizin neredeyse iki katı kadar kilo alma durumuyla karşı karşıya kalırsınız.
  • Öte yandan, inceldiğiniz vücut ölçümlerinizde farkedilir. Bel çevreniz incelebilir ve kıyafetleriniz bol gelmeye başlayabilir. Bu durum, vücuttaki fazla yağın doğru bir şekilde yakıldığı ve kilo vermek yerine hacimce küçüldüğünüz anlamına gelir.
  • İncelmek ve kilo vermek arasındaki bir diğer fark da enerji durumunuzdan anlaşılabilir. Yağ yaktığınızda kaslarınız daha da güçleneceğinden dolayı vücudunuz daha fazla enerji üretir.
  • Öte yandan, kas kütlenizden kaybettiğinizde ise enerji durumunuz zayıf ve düşük olur. Vücudunuz bu durumu iyileştirmek için yemek yemenizi ister. Bu da genellikle yağ, şeker ve karbonhidrat bakımından zengin yiyeceklerin fazla miktarda tüketilmesi ile sonuçlanır.

Beslenme ve Egzersiz

Pilates topu ile egzersiz yapan kadın.

  • Beslenme, incelmek ve kilo vermek konusunda çok önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni fiziksel egzersiz ile birleştiği zaman metabolizmanız hızlanır ve yağ yakımı artar.
  • Vücudunuzu şekillendirmek için uygulamanız gereken ideal diyet planı günde 4 ana öğün ve ana öğünler arası toplam 2 ara öğünden oluşmalıdır. Gün boyu vücudunuzun glisemik seviyesini stabil tuttuğunuzda vücudunuza aldığınız besinler sizi için yeterli olacaktır.
  • Beslenme düzeninizi kaslarınızı güçlendirecek egzersizlerle desteklemelisiniz. Hızlı bir şekilde kilo kaybederek halsiz ve güçsüz hissetmek sık rastlanan bir durumdur ve sebebi yağ yakımının gerçekleşmemesidir. Güçlü ve belirgin kaslara sahip olmak için iyi bir fiziksel egzersiz programı olmazsa olmazdır.
  • Kardiyovasküler egzersizlere yer verdiğiniz bir program sayesinde fazla kalorilerinizi yakabilir ve kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Bu sayede metabolizmanız hızlanır ve egzersizden sonra bile yağ yakarken kas kütleniz artmaya devam eder.

Uzun Vadede İncelmek ve Kilo Vermek

Özetle, incelmek ve kilo vermek arasındaki büyük fark uzun vadede sonuç verir. Yetersiz beslendiğiniz kötü bir diyet programı ile hızlı bir şekilde kilo kaybetmeniz mümkün. Fakat bu durum, yemek yeme isteğinize karşı koyamayarak tekrar kilo aldığınız ve kendinizi amacına ulaşamamış hissederek yetersiz beslenme alışkanlıklarına geri döndüğünüz bir kısır döngü ile sonuçlanır.

Öte yandan, vücudunuz sağlıklı bir şekilde inceldiğinde fonksiyonlarını yerine getirebilmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi hala karşılayabilecek durumdadır. Bunun kanıtı ise iyi ve egzersiz yapabilecek kadar dinç hissetmenizdir. Bu şekilde sağlıklı ve kalıcı alışkanlıklar edinirsiniz.

Tabi ki, bunu başarabilmek için motivasyona ihtiyacınız vardır. Azmedin ve konu ile alakalı uzmanların yönergelerini takip edin.