Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı: İyi Alışkanlıkları İzlemenin Yolu

20 Ocak 2019
Sağlıklı alışkanlıkları izlerseniz, kısa sürede vücudunuz size teşekkür edecektir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, ideal kilonuza ulaşacağınız, kendinizi daha iyi hissedeceğiniz, sakatlanma ve hastalıklara karşı daha dayanıklı olacağınız anlamına gelir. 

Sağlıklı bir yaşam tarzı rastgele yaptığınız bir şey değil, bilinçli olarak aldığınız bir karardır. Eğer yetersiz besleniyor, oturarak çok fazla zaman geçiriyor ve bir programa bağlı kalamıyorsanız, hayatınızı kontrol altına almanın zamanı gelmiş olabilir. Aşağıdaki önerileri dikkate alarak sağlıklı bir yaşam tarzı ve içerdiği alışkanlıkları edinmeye başlayabilirsiniz:

1. Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin Gerekenler: Yiyecekler Konusunda Tutkulu Olmak

Yemek, sağlıklı bir yaşam tarzının temel dayanaklarından biridir. Yemek yapmayı öğrenmek, dengeli bir yaşam sürmenin önemli bir parçasıdır. Ne yediğinizi ilk elden öğrenmenin ve mümkün olan en doğal yemekleri hazırlamanın tek yolu kendi yemeklerinizi hazırlamaktır.

Bu yüzden önceden hazırlanmış yemekleri ve alkollü içecekleri kenara bırakın ve kendiniz için sağlıklı yiyecekler hazırlayın. Mutfakta fazla deneyiminiz yoksa, kısa sürede bu yeteneği kazanmak için bir kursa yazılabilir ya da yemek kitapları ve bloglarını takip edebilirsiniz.

salatalık doğrayan kadın

2. Egzersiz

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek istiyorsanız, egzersiz haftalık rutininizin bir parçası olmalıdır. Düzenli olarak ve fiziksel durumunuza uygun bir yoğunlukta ve sürede yapılması önemlidir. Düzenli egzersiz yapmıyorsanız, yürüyüşlerinize haftada iki kez jogging egzersizini eklemenizi öneririz. Diğer bir seçenek de bisiklet sürmeyi denemek ya da bir antrenörle çalışmak için spor salonuna gitmektir.

Sınırsız çeşitlilikte egzersiz seçeneği var. Yani sıkılmanız imkansızdır. Deneyim seviyenize ve fiziksel durumunuza uygun bir egzersiz bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Düzenli spor yapmaya ek olarak, egzersizden önce ve sonra ısınmanız ve esneme hareketleri yapmanız gerek. Ayrıca antrenmanlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için doğru şekilde beslenmeyi unutmayın.

3. Bir Program İzleyin

Sağlıklı bir yaşam tarzı edinmek söz konusu olduğunda bir plan hazırlamak belki de en zor şeydir. İyi beslenmek ve egzersiz yapmak oldukça basittir. Zor olan şey, bunları düzenli olarak ve zamana yayarak yapmaktır. Bu nedenle, tamamlamanız gereken farklı görevleri içeren bir zamanlama yapmanızı öneririz.

Bir program ayrıca haftalık bir yemek planı belirlemenize yardımcı olabilir. Bu şekilde, her gün ne yiyeceğinizi düşünmek zorunda kalmazsınız. Bir plan yapmak, sağlıklı bir yaşam tarzına devam etmenize yardımcı olmasının yanı sıra, alışveriş listenizi hazırlarken size zaman kazandıracaktır.

Sabah erken uyanan kadın

Program aynı zamanda egzersiz için ayrılan günleri ve saatleri de içermelidir. Sonuçlarınızı yazmak ve zaman içindeki ilerlemenizi takip etmek de faydalı olabilir.

Programa bağlı kalmanın anahtarı, çeşitliliktir. Yemek planını, egzersiz rutinlerini ve çalışacağınız yerleri değiştirip çeşitlendirin. Ayrıca, hafta boyunca kendinizi motive etmek için boş zaman etkinlikleri ekleyin.

4. İyi Dinlenin

Normalde, sağlıklı yaşam tarzlarını, bizi bütün gün hareket halinde tutan aktif bir rutini ile ilişkilendiriyoruz. Egzersiz ve beslenme temel olabilir, ancak göz önünde bulundurmamız gereken başka bir faktör daha var: dinlenmek.

Dinlenme, ertesi gün performans gösterebilmenin hayati bir parçasıdır. Çünkü vücudunuzun, harcadığı günlük efor sonrası kendini yenileyebilmesi gerekmektedir. Günde yedi saat uyumayı unutmayın. Her gün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya çalışın. Bu şekilde, vücudunuz rutine alışmaya başlayacaktır.

Gördüğünüz gibi sağlıklı yaşam alışkanlıklarına bağlı kalmak basittir. Yapısal, organize bir yaşam sürmek için denemeye başlamanız yeterli. Ayrıca düzenli egzersiz yapmanın ve doğru beslenmenin sağlıklı bir yaşam tarzının temeli olduğunu unutmayın. Sonuçta, kendinizi iyi hissetmenin ve hastalıklardan kaçınmanın tek yolu budur.