Rutin Değişimleri: Vücudunuzun Takdir Edeceği 10 Düzeltme

Arada bir, egzersiz ve yaşam biçimi düzeninizi tekrardan organize etmeniz gerekir. Günlük rutindeki değişimler pozitif sonuçlara yol açacaktır.
 

Bazen durup hedeflerimize ulaşma konusunda ne kadar başarılı olduğumuzu düşünmemiz gerekir. Bugüne kadarki sonuçlarımızı değerlendirmek, hedeflerimizi yeniden tanımlamak ve gerektiğinde rutinimize değişiklikler eklemek önemlidir. Rutin değişimlerinin en başlıca sebebi sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamaktır.

Sakin Kalın

Yaşam biçimi değişimleri sert ve zorlayıcı olmak zorunda değildir. Aslında, bedenimizin değişimlerden yararlanabilmesi için küçük, günlük değişimler yeterli olacaktır.

Tutarlılık ve sabır kilit noktadır. Hedeflerinize ulaşmanız ve istediğiniz sonucu elde etmeniz adına sürekli adapte olmanız gerekir. Dahası, rutininize değişiklikler eklediğinizde, motive olmalı ve asla pes etmemelisiniz.

Rutin Değişimleri: Fark Yaratan Küçük Detaylar

Rutininize herhangi bir değişiklik eklemeden önce, bu iki soruyu cevaplamanız önemlidir;

  1. Bunu neden yapmak istiyorsunuz?
  2. Hangi sonuçları bekliyorsunuz?

Hedefleriniz belirli ise, değişim için neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek daha kolay olacaktır. Bu uygulamalar her iki durumda da – bu ister yeni değişiklikler eklemek isterse de eski değişiklikleri yeniden kurmak olsun – geçerlidir.

Eğitmeniyle spor salonunda konuşan bir kadın.

1. Hedeflerinizin Listesini Yapın

Hedeflerinizi yazmalı (kağıda veya dijital olarak) ve sık sık gözden geçirmelisiniz. Aynı zamanda bu hedeflerin değişebileceğini ve bu değişimin bir kriz ile eşdeğer olmadığını aklınızda tutmanız gerekir.

2. Günlük Aktivitenizi Bir Önceki Gece Planlayın

 

Günlük aktiviteler daha büyük hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracak olan belirli hedefleri temsil eder. Eğer her gün uyanır uyanmaz hangi işleri tamamlamanız gerektiğini biliyorsanız, bu kolay olacaktır. Zamanınızı etkili bir şekilde yönetebilir ve bu yolda dikkatinizin dağılmasını önleyebilirsiniz.

3. Doğaçlamaya Yer Ayırın

Planlanmamış aktiviteler de değişiminizin önemli bir parçası haline gelebilir. “Genel hedeflerin” yanı sıra yaşam biçimi planınızın, iyi tanımlanmış “özel hedeflere” de sahip olması gerekiyor.

Eğer hedeflerinizi ve günlük görevlerinizi belirlerseniz, spontane olmaya yer vermek sizi hedeflerinizden alıkoyan bir engel olmayacaktır.

4. Egzersiz Yapın

İnsan bedeni hareket etmek için tasarlanmıştır. Yeni bir fiziksel aktivite alışkanlığına başlamak, yapmanız gereken ilk rutin değişimlerinden biridir. Özellikle de şimdiye kadar hareketsiz bir yaşam biçimi (sedanter yaşama tarzı) benimseyenler için.

Bir köprü de yürüyüş yapan 3 kadın.

Egzersizin çok sayıda faydası vardır: Yüksek öz saygı, kronik hastalıkların riskinin azalması, özgüven artışı vb.

5. Egzersizi Kötüye Kullanmayın

Çok fazla egzersizin sağlığınıza bir zararı olduğuna dair kanıtlanmış hiçbir bilimsel çalışma olmamasına rağmen, antrenörler her hafta 150 dakikalık fiziksel aktivitenin yeterli olduğu konusunda hemfikirdir. Bu miktarı aşırıya kaçarak geçmek, vücudun kronik rahatsızlığa yol açabilecek şekilde yıpranmasına sebep olabilir.

6. Dengeli Beslenmek

Günlük menünüz, olabildiğince çeşitli sayıda protein ve besin içermelidir. Aşırı rejimler, az yemek ve tüm günü aç geçirmek gerçekten de iyi fikirler değildir. “Dengeli” teriminin anlamı aşırıya kaçmayı önlemektir.

 

7. Yemek İçin Zaman Ayırın

Ayak üstü acele yemek yeme alışkanlığı sağlığınız için pahalıya mal olabilir. Konu kahvaltıya gelince bu bedel kat kat fazla olacaktır. Yemek zamanı sindirim sistemi oturup oturmadığınıza bakmaksızın, aksiyon halinde olur. Acele yemek yemek hoş olmayabilir ve önemli sonuçlar doğurabilecek ciddi bozukluklara yol açabilir.

8. Bol Su İçin

Yeterince su içmeyen insanlar bu alışkanlığı rutin değişikliklerine eklemelidirler. Su hayattır deyimi bir laftan çok daha fazlasıdır. Yeterince su içmeyen insanların vücudunun düzgün bir şekilde işlemesi imkansızdır.

Su içen bir kadın ve erkek.

9. Çok Fazla Tuz Tüketmeyin

Beslenme ile bağlı olan bir başka önemli nokta: çok fazla tuz tüketmek modern toplumun yüzleştiği en büyük sağlık sorunlarından biridir. Meksika gibi ülkelerde, aşırı tuz tüketimine bir sağlık sorunu olarak bakılmaktadır. Zararlı etkilerinin listesi ise çok çeşitlidir; aşırı kilo alma ve hiper tansiyon bunlardan sadece ikisidir.

10. Uyku Düzeninize Saygı Duyun

Vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu enerjinizi yeniden depolamak için kesinlikle en esas tamamlayıcı parçalardan biridir. Kaliteli uyku, yenileyicidir ve aynı zamanda beyninizi fazla yüklemenizi ve kaygı sorunlarını önler.