Sağlıklı Bir İnsanın Yapabilmesi Gereken Hareketler

12 Aralık, 2018
Vücudunuz hareket etmek üzere tasarlanmıştır. Dolayısıyla, bütün gün ofiste oturmak gibi zararsız gözüken bir alışkanlık, vücudunuza zarar veriyor olabilir.
 

İnsanoğlu günümüzde hayatı kolaylaştıran çok büyük teknolojik ilerlemeler kaydetmiştir. Artık yeni hastalıkları tanımlamak veya günlük olarak iletişim kurmak için bu ileri teknolojiyi kullanıyor olmamız şahane ve takdire değer. Bununla birlikte, bu durum kolaylıkla yapabilmemiz gereken hareketler üzerinde kötüleştirici bir etkiye neden olmuştur.

Yüzyıllar önce insanlar hayatta kalmak için avlanarak beslenmek zorundaydı ve bunun için çok büyük fiziksel aktivite ve çaba göstermeleri gerekiyordu.

Günümüzde, fiziksel aktivite gerektiren işler çok az. Bunun yerine, hareketsiz bir yaşam tarzını teşvik eden işler var. Sonuç olarak, vücudumuz düzgün çalışması gereken temel yetenekleri kaybediyor. Bu durum, uzun vadede sağlık sorunlarını teşvik edecektir.

Hareketsizlik, farkında olmasanız bile günlük hayatımızı etkiler. Yaşam tarzımız ne olursa olsun yapabilmemiz gereken hareketler vardır. Bu yazımızda size bu hareketlerden bahsetmek istiyoruz. Mutlaka not alın!

Squat

Squat veya çömelme hareketi, günlük olarak yaptığımız bir harekettir. Örneğin bir sandalyeye oturduğumuzda ya da yataktan kalkarken yaptığımız gibi. Squat hareketi, dizlerimizi büküp sırtımızı düz tutmayı içerir. Bu hareketi yaparken doğru duruşu korumak, sakatlanma ve acıya engel olacaktır.

squat yapan kadın
 

Squat, tüm diğer avantajlardan yararlanmanın yanı sıra, kaslarımızın düzgün çalıştığını garanti etmek için yapabilmemiz gereken hareketlerden biridir. Squat sağlığınız açısından bir fark yaratır. Bu yüzden, bu hareketi yapmakta zorlanıyorsanız, şimdi başlamanızı ve vücudunuzun işlevlerini geliştirmenizi öneririz.

Emekleme Hareketi

Muhtemelen tuhaf gelecek ama emekleme hareketi, aslında yapabilmemiz gereken hareketlerden biri. Bu egzersiz kolları ve bacakları çalıştırır, kan dolaşımını, koordinasyonunu ve dengeyi artırır.

Bu hareket çok basit ve faydalıdır. Emekleme hareketini yapamıyorsanız bu, aşırı kilolu olabileceğiniz veya kardiyovasküler sorunlarınız olabileceği anlamına gelebilir: Bir bebek bile bunu yapabiliyorsa, siz de yapabilirsiniz!

Yengeç Yürüyüşü

Yengeç yürüyüşü normal emeklemeye benzer bir harekettir, ancak biraz daha karmaşıktır. Bu hareketi yaparken vücudumuzun ağırlığı kollarımıza ve bacaklarımıza verilir. Dahası, karın kasları ve gövde de bu harekette rol oynar.

Bu yaygın bir egzersiz değildir, ancak genellikle yerden kalkarken bunu yaparsınız.

Eşyaları Göğsünüze Yakın Taşımak

Alışverişe gittiğimizde, bir bebeği tuttuğumuzda veya bir eşyayı bir yerden başka bir yere taşıyıp yürürken farklı kaslarımızı kullanırız.

Spor ve antrenmanlarda, bir halter ya da dambıl kullanabilir ve bunları belli bir mesafede taşıyabilirsiniz. Unutmayın ki insanlar, ağırlıklarının en az dörtte birini taşıyabilmelidir.

Bu nedenle, ne kadar basit gözükse de farklı eşyaları taşıyabilmek, yapabilmeniz gereken bir şeydir.

 

İtme

Futbolcuların fiziksel olarak mükemmel durumdadırlar. Amerikan futbolu antrenmanlarında büyük bir engeli ittirmeniz gereken bir egzersiz vardır. Bu gerçekten ağır bir engeldir. Herkesin buna benzer bir egzersizi yapabilmesi gerekir. Çünkü bu, direncimiz ve gücümüz hakkında fikir verir.

Duvara Top Atma

Bu yaygın basketbol egzersizinde topu göğüs hizasından duvara atmanız gerekir. Kolay gözükse de aslında koordinasyon ve beceri gerektirir. Güç egzersizi olmaktan öte kasları ve kas hafızasını geliştiren bir harekettir.

antrenman yapan kadın

Elinizden Geleni Yapın

Bu hareketlerin hepsini yapamıyorsanız, sorun değil. Önemli olan bunları yapabilmeye odaklanmanızdır. Tüm bu hareketler vücudunuzun düzgün çalıştığını gösterir.

Bu hareketleri yapamıyorsanız, muhtemelen hareketsiz bir yaşam tarzı sürüyorsunuz ya da fiziksel bir kısıtlamaya maruz kalmışsınız demektir.

Vücudunuzu olabildiğince çok hareket ettirmelisiniz. Hareket hayattır. İster frizbi oynayın veya zumba yapın, isterse düşük yoğunlukta düzenli egzersiz yapın, vücudunuzu hareket ettirdiği sürece tüm egzersizler harikadır. Fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissedeceksiniz. Üstelik görünüşünüz ve becerinizle gurur duyacaksınız!