Daha Çok Su İçmenize Yardımcı Olacak 3 İpucu

Bol sıvı tüketmek, en çok ihmal ettiğimiz şeylerden biridir. Suyun sağlığımız için önemi düşünüldüğünde, özellikle de düzenli egzersiz yapıyorsak, bu çok büyük bir hatadır. 
 

Birçok insan gün boyunca daha yeterli su içmeyi zor bulmaktadır. Genellikle sadece yemek yerken su içiyor ama diğer zamanlarda vücudumuzun sıvı ihtiyacını karşılamayı tamamen ihmal ediyoruz.

Bunun gerçekleşmesini önlemek için, gün boyunca daha fazla su içmenize yardımcı olacak bazı fikirler öneriyoruz.

Üstelik, bu ipuçlarını günlük rutininize uygularsanız, gün içerisinde daha çok su içmeniz kolaylaşacaktır. Kısa bir süre sonra, hedefinize ulaştığınızı göreceksiniz.

Aşağıdaki ipuçlarını takip etmeye başlamadan önce bir şeye dikkatinizi  çekmek istiyoruz. Her gün iki litre su içmenin gerekli olduğunu duymuş olsanız da, bu aslında bir efsanedir.

Her gün içmeniz gereken su miktarı aslında değişmektedir. Bu, yaptığınız fiziksel aktivite miktarına, kilonuza ve boyunuza bağlıdır. Her gün en az iki litre su içmeyi takıntı haline getirmemeniz için bundan bahsetmek istedik. Yine de sağduyunuza başvurmanız ve gün boyunca eşit aralıklarla yeterli miktarda su içmeniz gerek.

Gün Boyunca Daha Fazla Su İçmenize Yardımcı Olacak İpuçları

Mobil Uygulamalar

su içmeyi hatırlatan telefon uygulamaları

Cep telefonları, her gün sıkça kullandığımız temel bir araç haline geldiler. Her zaman telefonlarımızı yanımızda taşıyoruz ve nerdeyse herkesin internete sürekli erişimi var. Bu yüzden gün boyunca daha fazla su içmenize yardımcı olacak bazı mobil uygulamaları indirmek iyi bir seçenektir.

 

App Store’da veya Google Play’de (telefonunuzun işletim sistemine bağlı olarak), bu tür çeşitli uygulamalar bulabilirsiniz. Hepsi benzer şekilde çalışır ve su içmeniz gerektiğinde size hatırlatmada bulunur.

Bu tür bir uygulamayı yüklediğinizde, başlangıçta yaşınız, kilonuz ve boyunuzla ilgili bazı soruları yanıtlamanız gerekir. Bu şekilde, uygulama günlük içmeniz gereken su miktarını hesaplayabilir.

Uygulama, içmeniz gereken su miktarını hesapladıktan sonra, sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Her su içtiğinizde, uygulamaya bu bilgiyi girmeniz gerekecek, böylece tüketiminizi takip edebilecek.

Bir süre geçtikten sonra, telefonunuz titreyecek ve bir bildirim ile size su içmenizi hatırlatacak. Günün sonunda, hiç farkında olmadan doğru miktarda su tüketmiş olacaksınız. Yani vücudunuz ihtiyacı olan sıvıyı almış olacak.

Motivasyon Amaçlı Su Şişesi

su içen kadın

Bu, gün boyunca daha fazla su içmenize yardımcı olacak bir hiledir. Çok basit ve etkilidir. İki litrelik bir su şişesini doldurup gün boyu içmeyi taahhüt ederseniz, bu imkansız görünmeyecektir. Gerçi, o kadar çok suyu görmek, kendinizi bunalmış hissetmenize neden olabilir!

Su içmeyi hoş bir deneyim kılmak için şişenin tepesinden başlayarak yatay çizgiler çizmek iyi bir fikirdir. Bu çizgilerin beş santimetrelik boşluklarla ayrılması gerekir. Her satırın yanında, kendinize şöyle bir motivasyon mesajı ekleyebilirsiniz: “Yapabilirsin!” “Sadece küçük bir yudum!” veya “Neredeyse bitti!”

Bazen, tek ihtiyacınız olan şey motivasyondur. Bu sayede gün boyunca az miktarlar halinde su içebilirsiniz. Farkına varmadan, gün sonunda bir şişe suyu içmiş olacaksınız. Bu basit bir fikirdir ve kendinize göre özelleştirmeniz çok kolaydır. Bunu denemenizi öneririz, böylece gün boyunca daha fazla su içmeye başlayabilirsiniz!

 

Aromalı Su

aromalı su çeşitleri

Su içmenin sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, gün boyunca daha fazla su içmeyi kolaylaştırmak için biraz lezzet katmayı deneyebilirsiniz. Çoğu süpermarkette aromalı su bulabilirsiniz. Son yıllarda, bu ürün oldukça moda hale geldi.

Buna rağmen, kendi aromalı suyunuzu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu, gün boyunca yeterince su içmek için daha sağlıklı, daha taze ve daha lezzetli bir yol olacaktır.

Kendi aromalı suyunuzu hazırlamanıza yardımcı olacak birçok tarif fikri vardır. En önemli nokta, gerçekten sevdiğiniz meyveleri seçip eklemenizdir! Bu su içmeye devam etmek istemenizi sağlar.

Daha çok su içmek için akılda tutulması gereken bir başka nokta daha var: suyu buzdolabında uzun süre bırakırsanız, meyveler demlenir ve suyun tadı daha güzel olur. Bu nedenle, aromalı içeceğinizi birkaç saat önceden hazırlamak ve buzdolabında bir süre tutmak iyi bir uygulamadır.