Kendinizi Her Gün Egzersiz Yapmak İçin Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Zamanınızın olmamasını, egzersiz yapamayacağınızı ya da egzersiz yapmanın size göre bir şey olmadığını mazeret olarak sunmak, motivasyon eksikliği olarak değerlendirebileceğimiz bahanelerdir. Motivasyon, hedeflere ulaşmada önemli bir faktördür ve motivasyon eksikliği sadece egzersiz yapmamak için geçerli bir durum değildir.
 

Yüksek olasılıkla daha sağlıklı bir yaşam tarzına ve fit bir vücuda sahip olmak için egzersiz yapmaya karar veriyorsunuz. Fakat, egzersize başladıktan birkaç gün sonra egzersizi bırakıp, yine hareketsiz hayatınıza geri mi dönüyorsunuz? Eğer cevabınız evetse, sürekli bir başlangıç ​​ve bırakma döngüsü içerisindesiniz demektir! Şimdi sizle her gün egzersiz yapmak için gerekli motivasyonu nasıl kazanacağınızı ve sürdürebileceğinizi paylaşacağız.

Motivasyon tıpkı bir yakıt gibidir ve istediğimiz şeyleri elde etmek için bizi harekete geçiren bir kuvvettir. Ancak bazen; günlük egzersiz için de gerekli olan motivasyonu kaybedebiliriz.

Egzersiz öncesi ve sırasında motivasyonu arttırmak için aşağıdaki ipuçlarını not alın:

1. Ne Elde Etmek İstediğinizi Düşünün

Egzersiz yapma fikri birdenbire ortaya çıkmaz. Egzersiz yapmak için sizi yönlendiren bir veya daha fazla faktör vardır. İster düz bir karına sahip olmak veya kas yapmak olsun, ister sağlığınız için olsun, bu faktörler sizin ana motivasyonunuzdur.

Antrenör ile spor programına bakan kadın

Bu faktörleri her zaman aklınızda tutmalısınız, böylece neden egzersiz yaptığınızı hiçbir zaman unutmazsınız. Bu faktörleri hayatınıza dahil etmenin farklı yolları vardır:

  • Elde etmek istediğiniz hedeflerin bir listesini yapın ve bunu banyoya yapıştırın. Bu şekilde, bu listeyi her gün göreceksiniz.
  • Motivasyon faktörünüzün bir fotoğrafını bilgisayarınızın veya cep telefonunuzun arka planı yapabilir veya odanızın duvarlarına bu fotoğrafları yapıştırabilirsiniz.
  • Rol modellerini seçin; yani başarmak istediğiniz şeyleri başarmış insanları. Bu insanlara hayranlık duymak, size onların yapabildiği şeyi sizin de yapabileceğinizi düşündürecektir.
 

Bu küçük teşvikler, görüldüğü üzere çok basittir ve her gün egzersiz yapmanız için sizi en iyi şekilde motive eder. Böylece egzersiz kararınızın nedenleriyle çevrili olacaksınız.

2. Olumlu Olun ve Pozitif İnsanlarla Birlikte Bulunun

Keyifli olun. Fiziksel aktivite sadece vücuda değil, aynı zamanda zihne de fayda sağlar. Çünkü egzersiz yaparken beyniniz “mutluluk hormonu” olarak kabul edilen endorfin salgılar. Heyecanınızı korumak ve egzersizlerinize devam etmek için bunu aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca, sizi yargılayan veya kendinizi kötü hissettiren negatif kişilerle bir arada bulunmayın. Bu durum, enerjinizi azaltır ve farkında olmasanız da egzersizdeki performansınızı etkiler.

Her şey tavırlarınızla ilgilidir, bu yüzden mutlu ve stressiz olmak,  her gün motivasyonunuzu arttırır. Cesaretiniz kırıldığı an, muhtemelen hiçbir şey yapmak istemeyeceksiniz. Ancak keyfiniz yerindeyse, hedefinize ulaşmak için içinizde istek olacaktır.

Kol egzersizi yapan kadın

Sizi daha da motive edecek bir diğer şey ise müziktir. Sevdiğiniz şarkıların listesini oluşturun ve keyifli bir ruh hali için egzersize başlamadan önce listeyi dinlemeye başlayın. Ayrıca müzik dinlerken egzersiz de yapabilirsiniz, bu atletik performansınızı artıracaktır.

3. Bir Ödül Belirleyin

Kendinize bir ödül vermek, egzersize devam etmek için sizi motive edecektir. Sizi hedefinizden uzak tutmayan ödüller belirleyebilirsiniz. Örneğin amacınız fit bir vücuda sahip olmaksa, egzersizden sonra sevdiğiniz filmi izleyerek veya sağlıklı atıştırmalıkların tadını çıkararak kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

 

4. Egzersizlerin Tadını Çıkarın

Yaptığınız egzersizin tadını çıkarın ve keyif aldığınız egzersizleri seçin. Bir egzersizi beğendiyseniz ve ondan keyif alıyorsanız, bu egzersizi yapmak için motivasyon eksikliği çekmezsiniz. Bu egzersizi yaptığınız zaman dilimi, günün en sevdiğiniz bölümü olacaktır ve böylece motivasyonunuz kalıcı hale gelecektir.

Zumba yapan kadın ve erkekler

Hoşunuza gitmeyen egzersizler yaparsanız, motivasyon sağlamak ve egzersize devam etmek zor olacaktır. Zumba, LISS, HIIT ve spinning seçeneklerini düşünebilirsiniz. İlginizi çeken bir egzersizi seçin.

Tüm bu ipuçları, ihtiyacınız olan motivasyona sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Egzersizlere devam etmeyi ve daha fazlasını hedeflemeyi unutmayın. Örneğin, amacınız düz bir karına sahip olmak olsun. Eğer bunu başarırsanız, bir sonraki seviyeye geçin ve altılı karın kasını yapmayı hedefleyin. Devam edin! Durmayın! Kendinizi motive edin!