LISS Kardiyo Nedir?

12 Aralık, 2018
Bu tip düşük yoğunluklu egzersizler büyük bir efor sarf etmeksizin ve sakatlanma riski olmaksızın devamlı ve artan bir biçimde kalori yakmanıza yardımcı olurlar. Bu nedenle bazı yaş grupları için idealdir, egzersiz yapmanın hoş ve eğleneceli bir yoludur.
 

Kardiyo yağ yakmak, incelmek ve dayanıklılık kazanmak için çok önemlidir. Kardiyo antrenmanları oldukça fazla terleten yoğun ve yorucu egzersizlerdir. Peki ya birisi size yağ yakmak için son derece etkili bir yöntem olan düşük yoğunluklu bir egzersizin var olduğunu söylese ne düşünürdünüz? Bu egzersizin ismi LISS Kardiyo.

LISS, İngilizce’de low intensity sustained state yani düşük yoğunluklu sürdürülebilir durum anlamına gelir. Bu uzun bir süre boyunca yapılabilecek düşük yoğunluklu bir egzersiz anlamına gelir. Bu egzersiz zor egzersizler yapmak zorunda kalmadan kalori yakmak isteyenler için idealdir.

LISS yeni bir egzersiz metodu değildir fakat günümüzde eğitmeni Kayla Itsines sayesinde popülerleşmeye başladı. Seanslar 30 ila 60 dakika arasında sürer bu nedenle çok fazla zaman harcamadan kilo vermek ve vücudunu şekillendirmek isteyenler için mükemmel bir alternatiftir.

LISS Kardiyo

Yeni bir fitness programına başlamak veya yeni bir şey keşfetmek istiyorsanız LISS kardiyo denemelisiniz! Bu egzersiz metoduyla ilgili en muhteşem şey, son derece esnek olabilmesidir. Kendi antrenman programınıza dahil edebilirsiniz veya günlük hayatınıza dahil etmesi kolay aktiviteler olarak planlayabilirsiniz.

Bisiklet binen kadın
 

Peki LISS kardiyo tam olarak nedir? Özel ekipmanlara ihtiyaç duyuluyor mu? Profesyonel bir eğitmene ihtiyacınız var mı? Hayır! Bunların hiçbirine ihtiyacınız yok. LISS kardiyo özel olarak tasarlanmış bir şey değildir, sadece düşük yoğunluklu kardiyo egzersizlerinin tamamını özetler, bunlardan bazıları:

  • Yüksek tempo yürüyüş
  • Yüzme
  • Bisiklete binme
  • Kürek çekme
  • Doğa yürüyüşü
  • Dış mekan aktiviteleri (frizbi veya top oynamak, sörf yapmak gibi)

Bu aktiviteleri 30 ila 60 dakika boyunca yapmalısınız, ve HIIT’in aksine LISS’i haftada iki veya daha fazla sefer yapabilirsiniz. Sıkıcı bir rutin haline gelmemesi ve eğlenmeniz için, egzersizleri karma halde de yapabilirsiniz. Ayrıca stresten kurtulmak için de harika bir yoldur.

Bedeninizi Geliştirin

İyi bir fiziksel yapıda olmak ve kaslarınızın düzgün çalıştığından emin olmak için iyi bir beslenme düzeni, ruh halini korumak ve sürekli egzersiz yapmak gibi bazı alışkanlıklara sahip olmanız gereklidir.

LISS kardiyo kalori yakar, selüliti engeller ve su tutulumunu ve ödemi azaltır. Ayrıca, kolay yapılabilen ve uygulanabilir egzersizlere dayalıdır.

Bu egzersizler sakatlıktan çıkan insanlar ve solunum problemleri yaşayan insanlar için mükemmeldir, çünkü LISS zorlayıcı bir egzersiz değildir. Bu nedenle sakatlanmaktan ve bağ zedelenmelerinden endişe duymanıza gerek yoktur.

Havuzda yüzen kadın
 

Kaslarınızı Rahatlatır

LISS kardiyo HIIT ile aynı şey değildir hatta onunla hiçbir benzerlik taşımaz. Çünkü HIIT egzersizleri kısa aralar verilerek yapılan yüksek yoğunluklu kardiyo egzersizlerinden oluşur ve bu egzersizi çok sık yapamazsınız yoksa kaslarınızı fazla çalıştırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu nedenle LISS kardiyoyu kaslarınızı yüksek etkili egzersiz seanslarına maruz bıraktıktan sonra yapmak harikadır. LISS egzersizleri kan akışını artırır, kas sertleşmesini engeller ve kasların iyileşme sürecine yardımcı olur.

Oksijen

Düzenli yağ yakmanın anahtarı egzersiz sırasında vücudunuzun aldığı oksijen miktarıyla doğru orantılıdır. Bu da vücudunuz ne kadar fazla oksijen alırsa o kadar fazla yağ yakabileceği anlamına gelir. Bu sayede LISS egzersizleri basit ve kolay görünse de aslında kilo kaybı konusunda son derece etkilidir.

LISS kardiyo sağlığınız için birçok fayda taşır. Sağlıklı bir kiloya sahip olmanıza ve metabolizmanızı güçlendirmenize yardımcı olur. Ayrıca rutininize kolayca ekleyebileceğiniz egzersizlerdir. Fakat unutmayın, düşük yoğunluklu egzersizler olsalar da devamlılıkları önemlidir. Yani ritminizi korumanız gereklidir.

Egzersiz yapmanız için belirli bir zaman yoktur, hangi zamanda hangi egzersizi yapacağınıza, hangisinin sizin hayatınıza daha uygun olduğuna siz karar verebilirsiniz. Aynı şekilde egzersizden sonra esnemeyi ve su içmeyi de unutmayın. Egzersizler zorlayıcı olmasa da kaslarınızın çalışacaktır, bu nedenle su ve iyileşme sürecine ihtiyaç duyacaklardır. Eğer LISS kardiyo denemediyseniz neden şimdi bir şans vermiyorsunuz? Çok da fazla efor sarf etmeden yağ yakacaksınız, haydi işe koyulun!