Kas Belirginliğini Arttırmak için Stratejiler

12 Aralık, 2018
Kas belirginliğini arttırmak isteyenler, genellikle bunu yapmak için gerekli rutinlere başlamışlardır. Kasların belirginliğinin artması, sporcuların daha da fark edilir olmasını sağlar.
 

Bazı sporcular kas kütlesini estetik veya rekabetçi nedenlerle arttırmak isterler. Bununla birlikte, keskin hatlar ile belirlenmiş bir vücut isteyenler de vardır. Geliştirilmiş kas görünümü kolay bir hedef değildir ve haftalar boyu sürebilir. Hedefinize ulaşmak için bilmeniz gereken her şeyi size bu yazıda anlatacağız.

Geliştirilmiş kas görünümü hakkında birçok yanlış anlaşılma vardır. Bu yüzden yol boyunca size yardımcı olacak bazı genel önerileri inceleyeceğiz. Tabii ki, bu ipuçları ilerleme, amaçlar ve genel sağlık açısından bireyden bireye ve duruma göre değişebilir.

Kas Görünümünü Geliştirmek İçin Besinlerin Önemi

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, kas görünümünü geliştirmek için çok önemlidir. Bunu yapmamak, spor salonunda yaptığınız onca çalışmanın tamamen boşa gitmesi anlamına gelebilir. Bu sebeple, aşağıdaki özelliklere sahip bir beslenme programının takip edilmesi önemlidir:

  • Çok Protein: protein kas gelişimi ve kas yenilemesi için çok önemlidir.
  • Düşük karbonhidrat: karbonhidrat enerji sağlar; kahvaltıda ve egzersiz yapmadan önce harika bir işlev görür. Özellikle sebzeler, baklagiller, tahıllar ve türevleri gibi tüm bitkisel bazlı gıdalarda karbonhidrat bulunur.
 
  • Yağda aşırıya kaçmamak: tabii ki yağlı ürünler tüketebilirsiniz, sadece aşırıya kaçmayın. Bazı yağ türleri kas belirginliğini arttırmak için etkilidir. Diğer işlevlerin yanı sıra vücudun enerji ihtiyacı ve vitaminlerin emiliminde de rol oynarlar. Örneğin, Hindistan cevizi yağı, keten tohumu ve fındık yağları faydalı yağlardır.
kahvaltı tepsisi taşıyan kadın.

Dahası, yüksek miktarda şekerden kaçınmalı ve yemeğinizi nasıl pişireceğinize dikkat etmelisiniz. Pişirme yöntemi olarak fırında, ızgarada ya da buharda pişirme, daha fazla kaloriden kaçınmak için en etkili yöntemlerdir.

Hangi Rutin, Kas Belirginliğini Arttırmaya Yardımcı Olur?

Kas görünümünü geliştirmeye yönelik egzersizler, kaslarınızın neredeyse tükenme noktasına ulaşana kadar çalışmasını içerir. Bunu yapmak için, diğer egzersizlere kıyasla daha hafif ağırlıklarla daha fazla tekrar yapmak zorundasınız.

İdeal olarak, orta ağırlıkta set başına 15 ile 25 tekrar yapmanız gerekir. Ek olarak, çeşitli kas gruplarını hemen hemen aynı anda hedefledikleri için farklı hareketlerden oluşan setler de çok etkilidir.

Dinlenmeye gelince, kas zedelenmelerini önlemek için  yeterince uzun olmaları koşuluyla, minimum düzeyde tutulmalıdırlar. Her bir kişi, yaptığı diğer antrenmanlara dayanarak, ne kadar süre dinlenmeleri gerektiğini kendisi belirlemelidir.

 

Son olarak, aerobik egzersizi için de zaman ayırmak kesinlikle çok önemlidir. Kas görünümünün düşmanı olan vücut yağını yakmanızı sağlar.

kadınlar aerobik yapıyor

Kasların üzerini örten ve kasların ortaya çıkmasını engelleyen yağ tabakasını ortadan kaldırmak için haftada 3 ile 6 saat arası aerobik egzersizi yapmanızı öneriyoruz. Bazı kişiler bu egzersizi, ağırlık kaldırmadığı günlerde yaparken; diğerleri ise spor salonuna gittikten hemen sonra bunu yapar.

Birçok insan bu tür bir egzersizlerden kolay sıkılır. Bunun olmasını önlemek için, farklı seçeneklerle rutininizi değiştirdiğinizden emin olun. Kullanabileceğiniz birkaç örnek:

  • Koşmak
  • Yüzmek
  • Bisiklete binmek
  • Bir egzersiz bisikleti, kondisyon bisikleti, koşu bandı veya kürek makinesi kullanmak
  • Sabit bisiklet ile kardiyovasküler egzersiz
  • Aerobik
  • Kardiyo için kürek makinesi
kürek mankinesi ile antrenman yapan kadın
 

Kaslarınıza İyi Bakın Edin

Bütün bunları yaptıktan sonra, bir sonraki adım kas yıkımından kaçınmaktır. Diğer bir deyişle, kazandığınız kasları yakmaktan kaçınmalısınız. Bunu yapmak için birkaç öneriyi takip etmek zorunda kalacaksınız.

İlk olarak, iyi beslenin ve vücudunuzun kasları enerjiye çevirmesini önlemek için ihtiyaç duyulan kalorileri tüketin.

İkinci olarak, spor salonunda ağırlık antrenmanları yapmak ve yeterince dinlenmek çok önemlidir. Uyurken kaslarınız büyür ve değişir.

Kas görünümünü geliştirmek için bu talimatları izlerseniz, istediğiniz sonuçları kısa sürede elde edebilirsiniz. Yakın zaman içinde karın kaslarınız ve düzgün vücudunuz ile gösteriş yapabileceksiniz. O zaman daha neyi bekliyorsunuz?