Egzersiz Yapmadığınızda Kas Kütlenizi Kaybetmeniz Ne Kadar Sürer?

Tatile çıktığımızda ya da başka bazı nedenlerle egzersiz rutinimizden uzaklaşmamız gerektiğinde, bu soruyu çok sık sorarız.. Egzersiz yapmayı bıraktıktan sonra, kas kütlemizi kaybetmeye başlamamız ne kadar sürer? 
 

Egzersiz, özellikle de sonuç almaya başladığımızda, bağımlılık yaratabilir, bu inkar edilemez bir durumdur. Fakat bazen egzersiz yapmak o kadar çok takıntı haline gelir ki tatile gitmekten bile korkarız çünkü tüm çabalarımızın boşa gideceğine inanırız. Dolayısıyla, egzersiz yapmayı bıraktığımızda kas kütlemizi kaybetmek ne kadar sürecek diye merak ederiz. Gelin bu soruyu birlikte cevaplayalım.

Egzersiz Olmadan Kas da Olmaz

Kaslarımız oldukları yerde duruyor, bu doğru. Ancak zamanla sönükleşebilirler. Bu, tatile gittiğimiz ya da egzersiz yapmamıza engel olan bir sakatlanma yaşadığımız için olabilir.

Vücudumuzu şekle soktuktan ve istediğimiz görüntüye ulaştıktan sonra, sonuçların sonsuza kadar süreceğini düşünebiliriz. Ne de olsa, spordan asla vazgeçmeyeceğiz! Tatilde bile egzersiz rutinimizi aksatmıyoruz! Peki ama bir rahatsızlık sonucu egzersiz yapamazsak ne olur? Bu durumda kaslarımızı formda tutmak için yapabileceğimiz hiçbir şey yoktur.

sahilde koşan kadın

Egzersiz yapmadan belli bir zaman geçirdiğimiz takdirde, kasların yumuşayabileceği doğrudur. Ancak bu duruma neden olan farklı faktörler vardır. Örneğin:

  • Yaptığımız egzersiz türü
  • Egzersiz yapmadan önce kaslarımızın durumu
  • Yaşımız

Spor Yapmadığımızda Kas Kütlemizi Kaybetmemiz Ne Kadar Sürer?

Yaptığımız antrenmanın türü, kas kütlemizi kaybetmek söz konusu olduğunda en önemli faktörlerden biridir. Bunun nedeni sporu bırakmamızdır. Direnç egzersizi yapmak, kuvvet antrenmanı yapmakla aynı şey değildir.

 

Güç antrenmanı yapıyorsak, kas kütlemizi kaybetmek iki hafta gibi bir süreden sonra başlayacaktır. Ancak bunun yerine direnç antrenmanı yapıyorsak, iki aya kadar kas kaybetmeye başlamayız..

Tabii ki, iki seçenek de iki ay sonrasında kas kütlemizin kaybolacağı anlamına gelmez. Bu sadece kas kaybetmeye başladığımız süredir.

Ayrıca antrenman yaparken kaslarımızın yeni kas lifleri oluşturan mikro yırtılmalar yaşadığını da unutmamalıyız. Bu yüzden, bir sakatlanma yaşayıp kas kütlemizi kaybetseniz bile tekrar egzersize başlayınca bu kas kütlesini hızla geri kazanabiliriz.

Dambıl ile ağırlık çalışan kadın

Yaş da kas kütlemizi kaybetmek söz konusu olduğunda önemli bir rol oynar. Aynı kas kütlesine sahip iki kişi aynı süre boyunca egzersizi bıraktığında, daha genç kişi bu durumdan daha az etkilenecektir. Kas kütlemizi kaybetmek konusundan söz ederken, yavaş bir metabolizmanın da belirleyici bir faktör olabileceğini unutmamalıyız. Çünkü bu, dinlenirken daha az kalori yaktığımız anlamına gelir ve yakılmayan kaloriler yağa dönüşür. Hızlı bir metabolizmamız varsa, sporu bıraktığımızda durumla daha iyi başa çıkabiliriz.

Spor Yapmayı Takıntı Haline Getirmeyin!

Tatile gitmek istiyorsanız, gidin! Koca bir ay boyunca tatilde olsanız bile fark edilir bir değişim görmeyecek ve spora tekrar başlar başlamaz sonuç almaya devam edeceksiniz.

Eğer bir sakatlık geçirdiyseniz, hayal kırıklığına uğramış olduğunuzu anlayabiliyornuz çünkü egzersiz yapamıyorsunuz ama şu sözü unutmayın: “Sorun çözülebilirse, neden endişelenesiniz? Ve eğer sorun çözülemiyorsa, endişelenmenin size ne faydası olacak?’‘ Kontrol edemeyeceğimiz şeyler var, spor yapmamızı engelleyen bir sakatlanma ya da kaza bunlardan bazılarıdır.

 

Fazla düşünmeyin, tatilinizin tadını çıkarın ya da bir rahatsızlık yaşadıysanız iyileşmeye bakın. Birkaç hafta, hatta aylarca spor yapmadığınızda, hiçbir şey olmaz. Kas liflerinizin hala yerinde olduğunu ve egzersize başlar başlamaz kas kütlenizin artacağını unutmayın.