Spin Kondisyon Bisikleti Nasıl Ayarlanmalı?

06 Aralık, 2018
Spinning dersi ortalama 45 dakika ile 1 saat arası sürer ve bu süre boyunca bisikletten inmenize veya pedal çevirmeyi bırakmanıza izin verilmez. 
 

Spinning coşku, enerji, müzik ve eğlencenin birleşiminden oluşan bir spordur. Özellikle son zamanlarda birçok insan tarafından yapılan popüler bir hobi haline gelmiştir. Eğer siz de onlardan biriyseniz ve bu etkili sporda uzmanlaşmak istiyorsanız, ilk olarak spin kondisyon bisikletinin nasıl ayarlanması gerektiğini öğrenmelisiniz.

Spin kondisyon bisikletinin nasıl ayarlanması gerektiğini öğrenirken unutmamalısınız ki olası bel ve omuz ağrılarına engel olabilmek için tüm spinning dersi boyunca doğru pozisyonun korunması gerekir.

Buna ek olarak, iyi bir ısınma antrenmanı ile vücut geliştirme sürecini aksatabilecek bazı sakatlıkların da önüne geçmiş olursunuz. 

spinning dersi

Tempo ve yoğunluk antrenmana bağlı olarak değişse de spinning genel olarak son derece tekrarlamalı bir spordur. Bu yüzden doğru ayarlanmamış bir bisiklet, pozisyonunuzun hatalı olmasına yol açar ve sağlığınıza zarar verebilir.

Antrenörleriniz de size bisikleti ayarlama konusunda yardımcı olurlar. Fakat katılımın yüksek olduğu zamanlarda antrenör herkese yardım etme konusunda yetersiz kalabilir. Bu sebeple, spin kondisyon bisikletini ayarlamakla alakalı temel noktaları bilmek sizin yararınıza olacaktır.

 

Peki spin kondisyon bisikletini nasıl ayarlayabilirsiniz? İşte dikkat etmeniz gereken noktalar:

Spin Kondisyon Bisikleti Nasıl Ayarlanmalı: Ayakların Konumu

Kayışları ayarlamadan önce ayağın tam parmakların altında kalan geniş kısmının pedal üzerine konumlandığından emin olun.

Bu bölge ayağın en geniş ve en sabit bölgesi olduğu için pedal üzerine konumlandığında en rahat ve en etkili pozisyona ulaşılmış olur. 

Sele Yüksekliği

Pedalları ayarladıktan sonra ikinci yapmanız gereken şey sele yüksekliğini ayarlamaktır. Bisikletin yanında durun ve sele yüksekliğini kalça kemiğiniz ile aynı hizaya gelecek şekilde ayarlayın.

Bu ayarlamayı yaptıktan sonra bisiklete binin, ayaklarınızı pedalların üzerine yerleştirin ve pedal yere en yakın konumundayken bacağınızın dizden hafif kırık bir şekilde gergin olduğundan emin olun.

Sele eğimi her zaman yere paralel olacak şekilde ayarlanmalıdır. Eğer sele eğimi aşağıya doğruysa düşme riski olabilir veya tam tersi durumda kendinizi sakatlayabilirsiniz.

Gidon Yüksekliği

Gidon sele ile aynı yükseklikte veya seleden biraz daha yüksekte ayarlanmalıdır. Gidonun seleden biraz daha yüksek olduğu durumlarda yüksekliği omuzların hizasında değil sele yüksekliğinden yalnızca birkaç santimetre daha fazla olmalıdır.

Gidonun olması gerekenden daha yüksek bir konuma ayarlanması tüm ders boyunca omuzların gergin ve belin yanlış pozisyonda olmasına sebep olur. Bu yüzden, boyun bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissedilebilir.

 

Selenin Yatay Olarak Ayarlanması

Selenin yatay konumunun ayarlanabilmesi için yarım tur pedal çevrilerek ayakların yere paralel bir konuma getirilmesi gerekir. Sele, bu pozisyondayken öndeki bacağın diz kapağının pedal ile aynı düşey hizada olmasını sağlayan yatay konuma ayarlanmalıdır.

Gidonun Yatay Olarak Ayarlanması

spinning yapan kadınlar

Gidonun da yatay olarak ayarlanma seçeneği mevcuttur. Selenin sivri ucu ile gidon arası mesafe dirsekten parmaklara kadar olan mesafeye eşit olmalıdır. Gidonun yatay konumu bu şekilde ayarlanabilir.

Bisiklete bindiğinizde omuzların rahat ve dirseklerin bükük bir pozisyonda kalmasını sağlayacak şekilde gidon 2 – 3 santimetre daha uzağa da taşınabilir.

Spin kondisyon bisikletinde rahatlığınızı ve emniyetinizi sağlayacak bu basit ama önemli tavsiyeleri uygulamak daha etkili antrenman yapmanıza, daha iyi sonuçlara ulaşmanıza, olası sakatlıkların ve kas ağrılarının önüne geçmenize yardımcı olur.

Mümkün olduğunca spin kondisyon bisikletini ayarlama konusunda antrenörlerden yardım isteyin. Yardım alamadığınız durumlarda bu yazıda paylaştığımız tavsiyeler sayesinde ayarlamaları kendiniz de yapabilirsiniz.

 

Bu konu hakkında hala kendinizi yetersiz hissediyorsanız videoyu izleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Gelecek yazılarımızda bisikletin pedallarından, nasıl ve hangi yüksekliğe konumlanmaları ve ne zaman kontrol edilmeleri gerektiğinden bahsedeceğiz.