Beslenme Hataları: Egzersize Köstek Olan 5 Gıda

10 Aralık 2018
Egzersiz öncesinde, esnasında ve sonrasında ne yenmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Egzersizleri etkisiz hale getiren beslenme hatalarını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Düzenli egzersiz yapıyor fakat hala istediğiniz sonuçları elde edemiyor musunuz? Bu yetersiz beslenme de dahil olmak üzere birçok faktörden ötürü olabilir. Egzersizlerden mümkün olduğunca fayda elde etmek için beslenme hatalarından kaçınmak önemlidir.Bu yazımızda fitness hedeflerinizi rotadan çıkaracak beş beslenme hatasını açıklayacağız. Eğer bu gıdaları düzenli bir biçimde tüketiyorsanız, onların yerine ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılayacak uygun opsiyonlar koymalısınız. Eğer bunu yapmazsanız tüm çabanız boşa gider ve hiçbir pozitif değişim göremeyeceksiniz.

1. Beslenme Hataları: Kızarmış Yiyecekler

Kızarmış yiyecekler birçok insanın sık sık tükettiği yiyeceklerdir. Bu tarz yiyecekler günün herhangi bir anında kötü bir fikirdir, ancak egzersiz öncesi özellikle kötüdür. Yüksek yağ içeriğinden ötürü daha yavaş bir sindirime neden olurlar. Mide bu yiyecekleri işlemek için saatlerce çalışmalıdır. Bu da onları yedikten sonra yorgun ve hatta uykulu hissedeceğiniz anlamına gelir.

Eğer kızarmış yiyecekler yedikten sonra egzersiz yaparsanız kendinizi daha ağır ve yorgun hissedersiniz, sonuç olarak da en iyi seviyenizde performans gösteremezsiniz. Eğer bu tip yemeklerden hoşlanıyorsanız sadece haftada bir kere ve egzersiz yapmayacağınız günde yemenizi öneririz.

2. Enerji İçecekleri

Bazı insanların çalışmadan önce enerji içeceği içmek gibi bir alışkanlığı vardır. Daha aktif olmalarına, daha fazla set yapmalarına ve daha iyi performans göstermelerine yardım ettiğini düşünürler. Size daha fazla konsantrasyon ve canlılık veriyor oldukları doğru olsa da bu sadece bir hissiyattır.

enerji içeceği

Enerji içecekleri dikkatli tüketilmelidir.

İşin aslı, enerji içecekleri aşırı yüksek miktarlarda şeker içermektedir, bu da vücuda faydalı değildir. Daha fazla kalori yakabilirsiniz fakat bu içeceklerin tükettiğinizden çok fazla kaloriye sahip olduğunu unutmamalısınız.

3. Şekerlemeler

Şekerlemeler temel olarak şeker ve daha çok şekerden oluşur! Vücuda hiçbir fayda sağlamazlar ve hiçbir şekilde tavsiye edilmezler. İnsanlar az bir miktarın yardımcı olabileceğini çünkü vücudun düzgün çalışmak için şekere ihtiyaç duyduğunu düşünürlerdi.

İşin aslı vücudun ihtiyaç duyduğu şeker, besin değeri olan çok daha sağlıklı gıdalarda da bulunabilir. Meyveler buna iyi bir örnektir.

4. Tuzlu Atıştırmalıklar

Tuzlu atıştırmalıklar son derece bağımlılık yapıcıdır, sadece bir veya iki adet yemek imkansızdır. Ana olarak yağ ve tuzdan oluşurlar. Ve bunların her ikisi de egzersiz için zararlıdır. Egzersiz öncesi veya sonrası yediğiniz zaman harcadığınız tüm çabayı çöpe attığınızı bilmelisiniz.

tuzlu kraker

Eğer bir atıştırmalık yemek istiyorsanız bir avuç dolusu kuru yemiş yemenizi tavsiye ederiz. Çok daha sağlıklıdır ve size enerji verir.

5. Hazır Yemekler

Diyelim ki geç saatlere kadar çalıştınız ve spor salonuna geç kalıyorsunuz. Yemek pişirecek vaktiniz olmadığı ve antrenmana yetişmeniz gerektiği için hazır bir yemek alıyorsunuz. Eğer bunu düzenli olarak yapıyorsanız, sürekli spor salonuna gitseniz bile istediğiniz sonuçları alamayacağınızı bilmelisiniz. Bunun sebebi ise egzersiz programınızı baltalayacak türde yemekler yemenizdir.

Spor salonuna gittiğinizde mideniz hala yüksek miktarlarda yağ, tuz, gıda boyası ve koruyucuları sindirmeye çalışmaktadır. Bu da uygun bir seviyede egzersiz yapmanızı imkansız kılar. Buna ek olarak bu gıdaların kalorisi o kadar yüksektir ki onları egzersizinizle yakmanız zor olacaktır.

Spordan Önce ve Sonra Ne Yemelisiniz?

Birçok kısıtlamayla, istediğiniz sonuçları alabilmek için egzersizden önce ve sonra ne yemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Göreceğiniz gibi uygun bir beslenme karmaşık olmak zorunda değildir. Sadece egzersiz çabalarınızı engelleyecek beslenme hatalarını ortadan kaldırın ve her antrenmandan önce ve sonra bir şeyler yiyin.

smoothie içen kadın

Spor Yapmadan Önce

Egzersizden önce bedeninizi, en iyi performansı verebilmesi ve sonuçlar elde edebilmek için hazırlamalısınız. İhtiyaç duyduğunuz besinleri küçük miktarlarda tüketmeli ve böylece midenizin dolarak yüksek seviyelerde performans göstermenizin önüne geçmesini engellemelisiniz. Tavsiye edilen bazı yiyecekler: yeşil smoothieler ve kabuklu yemişlerdir.

Spor Yaptıktan Sonra

Rutininizi bitirdiğinizde bedeninizi bu süreçte kaybettiği besleyici gıdalarla yenilemek önemlidir. Bu amaçla kaybettiğiniz sıvıları geri kazanmak için ortalama seviyede sıvı alımıyla başlayabilirsiniz. Sonra protein açısından zengin ve kolay sindirilebilir yiyecekler tercih edin. Aşırı şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Akşam saatlerinde egzersiz yapıyorsanız sağlıklı akşam yemeği önerileri için buraya tıklayın.