Logo image
Logo image

Kaçınmanız Gereken 10 Yiyecek

3 dakika
Marketlerde gazlı içecekler ve hamur işleri dışında daha pek çok sağlıksız yiyecek mevcut. Bu yiyecekleri tüketip tüketmediğinizi görmek için yazımıza göz atabilirsiniz.
Kaçınmanız Gereken 10 Yiyecek
Son Güncelleme: 09 Aralık, 2018

Düzenli olarak yediğimiz yiyeceklerin büyük kısmı çok sağlıksız olabilir. Bu yazımızda, kaçınmanız gereken yiyeceklerin 10 tanesinden bahsedeceğiz. Bunları diyetinizden çıkarmanızın neden daha iyi olduğunu açıklayacağız.

1. Beyaz Çikolata

Beyaz çikolatanın, gerçek çikolata olmadığını biliyor muydunuz? Beyaz çikolata aslında yağ, şeker, kakao yağı ve yoğunlaştırılmış süt içerir. Beyaz çikolata kakao püresi içermez, dolayısıyla çikolata olarak düşülmemelidir. Çikolata yemeyi seviyorsanız, doğal ve bitter çikolata yemenizi öneririz. Bu en sağlıklı seçenektir.

2. Patates Cipsi

Patates cipsi herkesin bayıldığı klasik bir abur cuburdur. Çıtır çıtır dokusu ve tuzlu tadı cezbedicidir. Zaten bu yüzden, yapılan çalışmalara göre, en çok bağımlılık yapan besinlerden biridir.

Akrilamid içerdiği için düzenli olarak cips yemek oldukça zararlıdır. Bu kimyasal, pişirme işlemi sırasında ortaya çıkar. Malzemeler ile yüksek pişirme sıcaklığı arasındaki bir reaksiyon nişastalı gıdalarda yüksek seviyelerde akrilamidin oluşmasına neden olur. Akrilamid vücudunuz için çok zararlı bir maddedir.

3. Balık Çubukları

Yengeç çubukları, balık çubukları ve balık türevlerinden üretilen ürünlerin sağlıklı besinler olduğuna inanılır. Ancak gerçekte bu ürünler normal balıklarla karşılaştırılamaz bile. Bunlar, genellikle nişasta ve bol  miktarlarda tuzla karıştırılmış, çok düşük kaliteli ve işlenmiş balıklardan yapılır.

4. Hazır Meyve Suları

Şişelenmiş meyve suları yüksek miktarda şeker içerir. Üretim ve satın alma arasında çok fazla zaman geçebileceğinden, içerdikleri besleyici maddelerin büyük bir kısmını kaybederler. Neyse ki, gittikçe daha fazla süpermarkette meyve sıkacağı var ve artık taze sıkılmış meyve suyu satıyorlar.

Some figure

Şişelenmiş meyve suları gizli şekerler içerir ve insanları en çok yanıltan içeceklerden biridir.

Her zaman taze seçeneği tercih etmenizi öneririz, çünkü taze sıkılmış meyve suyu, vitamin almanızı da sağlar.

5. Sosis

Sosis, her zaman bir şarküteri ürünü olarak kötü bir üne sahip olmuştur. Bunun nedeni büyük miktarlarda yağ ve tuz içermesidir. Ayrıca kullanılan et çok kalitesizdir ve neredeyse hiç besleyici değildir.

Sosisin ucuz olduğu ve çocuklar tarafından çok sevildiği doğru! Ama tükettiğiniz yiyeceğin kalitesi ve sağlığınız üzerindeki etkisini ön plana alın.

6. Muffin kekler

Muffin kekler son trend! Bu keklerin bu kadar popüler olacağı kimin aklına gelirdi? Pek çok kişi sağlıklı bir kahvaltı veya tatlı bir atıştırmalık olarak bu kekleri tercih etse de aslında, bu kekler çok yüksek miktarda şeker içermektedir.

Eğer muffin yemek istiyorsanız dikkatli olun ve ölçülü bir şekilde tüketin. Muffinler çok çekici ve lezzetli olsa da, çok fazla şeker içerdikleri için adeta birer “kalori bombası” özelliğindedir ve ayrıca diş çürümesine neden olur.

7. Şekerli Kahvaltılık Gevrekler

Özellikle küçük çocuklar için bir kahvaltı klasiği olan şekerli kahvaltılık gevrekler de kaçınmanız gereken yiyecekler arasındadır. Pek çok kişi bu kahvaltılık gevreklerin aşırı miktarda şeker içerdiğini ve bu yüzden en sağlıksız kahvaltı seçeneklerinden biri olduğunu göz ardı eder.

Some figure

Bu yüzden şekerli kahvaltılık gevrekleri tüketmeyi bırakmanızı ve bunlar yerine işlenmemiş kahvaltılık gevrekleri yemenizi öneriyoruz. Bu sağlıklı tahıllar, sindirim sisteminiz için yararlı olan lif gibi besin maddeleri içerirler.

8. Önceden Pişirilmiş Pizzalar

Önceden pişirilmiş ürünlerin tümü arasında, pizzalar en popüler olanlardan biridir. Lezzetli olması, hızlı ve kolay tüketilmesi nedeniyle sıkça tercih edilirler. Ancak içindekileri okursanız, çok fazla tuz, yağ ve karbonhidrat içerdiğini fark edeceksiniz.

Bu noktada evde pizza yapmayı öğrenebilirsiniz. Sadece yarım saat içinde, sağlıklı ve besleyici bir seçeneğiniz olacak ve İtalyan mutfağının tüm faydalarından yararlanabileceksiniz.

9. Şekerli İçecekler

Şekerli içecekler obezitenin başlıca nedenlerinden biridir. Bu tür içecekler dünya çapında milyonlarca insanın günlük beslenmesinde temel bir unsur haline gelmiştir.

Some figure

Çoğu insan, bu içeceklerdeki temel sorunun içerdikleri şeker olduğunu bilir. Ancak bunun dışında, sağlığımız için başka olumsuz sonuçlar ve ciddi riskleri de vardır: diyabet, diş çürüğü ve kemik kırılganlığı.

10. Konserve Çorbalar

İşten eve geç geldiğinizde ve yorgun olduğunuzda, yemek pişirmek istemeyebilirsiniz ve bunun yerine bir çorba konservesi açmak çok kolay gelir. İlk durumda, çok az kalori içerdiğinden, sağlıklı bir yemek gibi görünürler. Ama gerçekte, konserve çorbalar çok fazla tuz içerir. Dolayısıyla kaçınmanız gereken yiyecekler listesindedir.

Konserve çorbaları haftada birkaç kez tüketirseniz, aşırı tuz alımının sonuçlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu ürünlerin tüketimini sınırlamak çok önemlidir.  • Garro Betancur, E. (2015). Industria de máquinas dispensadoras automáticas como canal de distribución de jugos naturales. Universidad EIA.
  • López Gómez, A., Soto Jover, S., & Boluda Aguilar, M. (2014). Composición y método de elaboración de alimentos empanados con baja absorción de aceite durante la fritura. https://repositorio.upct.es/handle/10317/5480
  • López Nieves, Gema, Sosa Cordobés, Elena, Garrido Fernández, Almudena, Travé González, Gabriel, & García Padilla, Francisca Mª. (2019). Hábitos, preferencias y habilidades culinarias de estudiantes de primer curso de la universidad de Huelva. Enfermería Global, 18(55), 127-156. https://dx.doi.org/10.6018/eglobal.18.3.332791
  • Lozano, A. (2019). Reformulación de salchichas tipo Frankfurt. Influencia en sus propiedades físico-químicas, organolépticas y aceptabilidad. Universidad Complutense de Madrid. https://revistaprismasocial.es/index.php/jonnpr/article/view/2878
  • Marti, Amelia, Calvo, Carmen, & Martínez, Ana. (2021). Ultra-processed food consumption and obesity: a systematic review. Nutrición Hospitalaria38(1), 177-185. Epub 26 de abril de 2021.https://dx.doi.org/10.20960/nh.03151
  • Organización Mundial de la Salud. (2016). La OMS recomienda aplicar medidas en todo el mundo para reducir el consumo de bebidas azucaradas y sus consecuencias para la salud. Comunicado de Prensa. https://www.who.int/es/news/item/11-10-2016-who-urges-global-action-to-curtail-consumption-and-health-impacts-of-sugary-drinks
  • Sevilla, J. M. O. (2009). La elaboración del chocolate, una técnica dulce y ecológica. TÉCNICA INDUSTRIAL. https://www.tecnicaindustrial.es/la-elaboracion-del-chocolate-una-tecnica-dulc/
  • Sociedad Española de Cardiología.(2014). La sal, una droga tan adictiva como la cocaína. Notas de Prensa-Comunicaciones. https://secardiologia.es/actualidad/notas-de-prensa/5150-la-sal-una-droga-tan-adictiva-como-la-cocaina
  • Zubeldia Lauzurica, Lourdes, & Gomar Fayos, Josefa. (2007). Acrilamida en patatas fritas y productos de aperitivo elaborados en la Comunidad Valenciana. Gaceta Sanitaria, 21(4), 334-337. Recuperado en 26 de diciembre de 2022, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0213-91112007000400012&lng=es&tlng=es.

This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.