Farkında Olmadan Kilo Aldıran 4 Yiyecek

06 Aralık, 2018
Bazı yiyecekler o kadar yararlıdır ki onları istediğiniz kadar yiyebileceğinizi düşünebilirsiniz. Yine de, siz farkına bile varmadan kilo almanıza sebep olabilirler. Bu yazımızda farkında olmadan kilo aldıran yiyecekler ve alternatiflerinden bahsedeceğiz.
 

Diyet yaptığınız halde neden kilo vermediğinizi anlamıyor musunuz? Belki de bunun sebebi, farkında olmadan kilo almanıza sebep olan bazı yiyecekleri tüketiyor olmanızdır. Bu yazıda, farkına varılmadan kilo aldıran yiyecekler ve zararlarını inceleyecek ve daha sağlıklı alternatifler önereceğiz.

Etkili marka pazarlamaları ile sağlıksız ve kilo aldıran yiyecekler, bize daha iyi ve sağlıklı gösteriliyor. Sık sık, bazı yiyecekleri “süper gıdalar” olarak göstererek onlara yönlendiren yeni trendler ortaya çıkıyor. Aşağıda göreceğiniz yiyeceklerin çoğu, çok popüler olmakla birlikte sizin de muhtemelen sık sık yediğiniz yiyecekler.

1. Suşi

Kilo aldıran yiyecekler için ilk örneğimiz, son yıllarda oldukça popüler hale gelen suşi. Bu geleneksel Japon yemeği, sağlıklı ve farklı bir seçenek olarak okyanusu aşarak birçok kişinin tercihleri arasına eklendi. Ama sandığımız kadar sağlıklı mı?

suşi yiyen kadın

Suşi aslında göründüğü kadar sağlıklı değildir. Bunun nedeni ise birçok çeşidinin, soslar, kızarmış yiyecekler ve sağlığınız için pek de iyi olmayan şeylerle doldurulmuş olmasıdır. Üstelik, karbonhidrat değeri yüksek olduğu için suşi, akşam yemeği için iyi bir fikir değildir. Vücudunuz, yediğinizi yakamayacak ve bunu yağa dönüştürerek depolayacaktır.

 

Eğer suşi yiyecekseniz düşük kalorili olanları seçmenizi ve öğlen yemeğinde yemenizi öneririz. Bununla beraber, çok fazla sos ile tüketmekten kaçınmalısınız. Ayrıca, peynirli suşi ya da kızarmış suşi gibi geleneksel olmayan seçeneklerden de uzak durmalısınız.

Sağlıklı suşi seçenekleri:

  • Maki: Suşi yapmanın en kolay yolu. Küçük bir çiğ balık (genellikle ton balığı ya da somon) ile doldurulmuş, silindir şeklinde deniz yosunu ile kaplı beyaz pirinç.
  • Nigiri: Sıkıştırılmış pirinç yatağının üzerine koyulan bir dilim ton balığı, somon balığı veya karides oluşur.

Kilo Aldıran Yiyecekler: Kuru Meyve

Kuru meyve basitçe suyu çıkarılmış yani kurutulmuş meyvedir. Birçok kişi için, iştahı az olduğunda yanında taşıyabileceği sağlıklı bir atıştırmalık. Kahvaltıda ya da yoğurt ile birlikte tüketilebilir. Kuru meyveler, kurutulmuş olduğundan fazla kalorili olduğu düşünülmez ancak durum hiç de öyle değildir.

kuru meyveler

Kuruyan meyvelerin hacmi azalır fakat besin değerleri değişmez. Aynı durum kalori içinde geçerli; hala oradalar, sadece konsantre bir haldeler. Konsantre meyve ile ilgili asıl sorun, küçük göründüğünden  farkında olunmadan 3-4 parça yenilebilmesidir. Üstelik, bazı kuru meyveler ilave şeker içerebilir.

 

Kuru meyveler, kesinlikle taze meyvelerin yerini almamalıdır. Onları sağlıklı yiyecekler ve düzenli egzersizler ile birleştirmeye çalışın. Kuru meyveleri ölçülü olarak yiyebilirsiniz, sadece ilave şeker içermediğinden emin olun.

3. Granola Barları

Granola barları, açlığı bastırmak için mükemmel ve sağlıklı atıştırmalıklar olarak görünebilir. İçindeki malzemeleri kontrol etmenin tek yolu ev yapımı olmasından geçtiği için bunları, evde kendiniz yapmanızı öneriyoruz. Yapması oldukça kolaydır ve birkaç hafta boyunca saklanabilirler.

granola barı yiyen kadın

Hazır alınan granola barları yüksek oranda yağ ve şeker içerirler. Buna ek olarak, bunların çoğu, yoğurt, çikolata ya da reçel gibi kilo almanızı sağlayan gıdalarla kaplıdır.

4. Avokado

Avokado şüphesiz şu anda mevcut en popüler seçeneklerden biri. Çok yönlü olan avokadoları, tost ya da salatalarda veya guacamole olarak yiyebilirsiniz. Birçok insan, avokadoyu herhangi bir öğüne katılabilecek mükemmel ve sağlıklı bir yiyecek olarak görür. Ancak, avokado kesinlike portakal, muz ve elma gibi diğer meyvelere benzemez.

avokado
 

Bunlara ek olarak, avokadonun 100 gramı 160 kalori içerir. Ayrıca 16 gram yağ ve 8.5 gram karbonhidrat içerir. Bu nedenle, avokadonun bir öğün içine dahil edilmesinin yüksek miktarda kalori eklenmesi anlamına geldiğini bilmelisiniz.