Kantalup Kavunu Yemenin Faydaları

Yaz mevsimi boyunca yiyebileceğiniz en iyi meyvelerden birisi olan kavun, artık tüm yıl boyunca bulunabiliyor. Kavun, su seviyenizi korumak ve sağlıklı kalmak için harika bir meyvedir.
 

Kantalup kavunu yaz aylarında yemek için en güzel meyvelerden biridir. Ferahlatıcıdır ve herhangi bir saatte ve pek çok şekilde tüketilebilir. Pek çok kişi bu meyvenin ferahlatıcı olmanın yanı sıra, çok faydalı da olduğunu bilmez. Bu yazımızda size bu faydalardan bahsedeceğiz.

1. Yüksek Potasyum İçeriği

Her 100 gram kavun, 167 miligram potasyum içerir, bu miktar muzun sahip olduğu potasyum oranı ile hemen hemen aynıdır. Bu, özellikle egzersiz yapan ve dolayısıyla önemli miktarda mineral kaybeden kişiler için çok önemlidir.

Buna ek olarak, potasyum açısından zengin olan gıdalar aşağıdaki faydaların tümüne sahiptir.

  • Tansiyonunu korumaya yardımcı olurlar.
  • Bağırsak hareketlerini uyarırlar.
  • Kemiklerin uygun gelişimine katkıda bulunur.
  • Protein üretimi için gereklidirler.
İki parçaya bölünmüş Kantalop kavunu.

Kavun ve muzun yanı sıra diğer birçok gıdada da potasyum bulunur. Bunlardan bazıları: patates, kuru erik, karnabahar, portakal ve yumurta.

Bir yetişkin için önerilen günlük potasyum alımı 3.500 miligram civarındadır. İşte bu yüzden günlük alımları karşılamada en iyi yol, kantalup kavununu yukarıda listelenen yiyecekler ile tamamlayarak tüketmektir.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kavun, tüm diyetler için uygun olan “yıldız” yiyeceklerden biridir. Bunun nedeni kilo vermeye katkıda bulunması ve bunu verimli bir süreç haline getirmesidir. Kavun içeriğinin büyük bir kısmı sudur, bu da onu çok az kaloriye sahip tatmin edici bir gıda haline getirir.

 

Tüm bunlar kavunu, iştahı azalttığı ve diyetinize daha fazla kalori eklemediği de göz önüne alındığında, kilo vermek isteyenler için mükemmel bir yiyecek haline getirir. İştahınız arttığında, yemekler arasında bir dilim kavun tüketmek, mükemmel bir seçimdir.

Yemek kutunuza birkaç dilim kavun koymak iyi bir fikir olabilir. Böylece yanınızda iş yerinde, plajda veya havuz günlerinde keyfini çıkarabileceğiniz sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır.

3. Kabızlık Giderici Özellikler

Kantalup kavunu; laksatif  bir etkiye sahip olduğu için sindirim açısından yararlı bir besindir. En iyi doğal laksatiflerden biri olarak bile düşünülebilir.

Günde birkaç kantalup kavun dilimi, zaman zaman görülen hafif kabızlık problemleriyle mücadele etmek için yeterli ve aynı zamanda doğal bir yoldur.

Bu meyveyi kabızlık giderici etkileri nedeniyle tüketmeye ve kabızlık sorunlarınıza son vermeye kararlı iseniz, bunu yapmak için en uygun zamanın kahvaltı olduğunu unutmayın. Bunun sebebi sindirilmesinin çok kolay olup, tamamının doğrudan bağırsağa inmesi ve istenen etkiyi elde etmesidir.

4. Bağışıklık Sistemini Korur

Bu son fayda ise en önemli özelliklerinden biridir. Çok az insan kavun tüketmenin, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve dolayısıyla hastalıklardan koruduğunun farkındadır.

Kantalup kavunu yemek, soğuk algınlığından ve diğer hafif hastalıklardan korunmanın tamamen doğal bir yoludur.

 

Tavsiyemiz, herhangi bir takviye almadan önce dengeli bir diyet izlemektir. Beslenme düzeninize kavun, brokoli, havuç, domates ve soğan gibi besinler ekleyin. Onları günlük beslenme düzeninize eklemek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin doğal bir yoludur.

Bu yazımızda da anlattığımız üzere, kantalup kavunu birçok faydası olan ve bu nedenle günlük beslenme düzenine dahil edilmesi çok faydalı bir besindir. Bu faydalar, zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan veya zaman zaman kabızlığı olan kişiler için özellikle önemlidir.

Ancak bu yazımızı sonlandırmadan önce, göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir uyarımız var: kavun yüksek miktarda şeker içerir bu yüzden diyabet hastalığı olan kişiler tarafından dikkatli tüketilmelidir. Bu, kavun tüketmemeleri gerektiği anlamına gelmez, ancak günde iki dilimi aşmadan, az miktarda tüketmeleri gereklidir.