Metabolik Yaş Nedir ve Nasıl İyileştirilir?

10 Ocak 2019
Aynaya bakıp harika göründüğünüzü düşündüğünüz zamanların yanı sıra bazen yaşlı göründüğünüzü düşündüğünüz oldu mu? Bu aslında metabolik yaşınızla ilgili olabilir.

Daha önce metabolik yaş terimini duymuş , fakat tam olarak ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bugün size metabolik yaşınızı, neden önemli olduğunu ve bunu nasıl iyileştirebileceğinizi öğreteceğiz. Bir ipucu vermek gerekirse, kimliğinizde belirtilen yaş ile ilgisi olmadığını söylememiz gerek!

Metabolik Yaş Nedir?

Metabolik yaş, vücudunuzun durumu ile ilgilidir. Bu, kendi içinizde ne kadar iyi hissettiğinizi ve kendinizi dışarıda nasıl gördüğünüzü etkiler.

Metabolik yaşımız fiziksel yaşımızdan daha büyük olduğunda, gerçekte olduğumuzdan daha kötü görünebilir veya daha yaşlı hissedebiliriz.

Dolayısıyla, bunun tam tersi de doğrudur. Metabolik yaşınız fiziksel yaşınızdan daha düşükse, daha iyi görünecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Yani metabolik yaşınızın ne olduğunu ve nasıl iyileştirileceğini bilmek sizin için çok önemlidir. Özellikle olması gerekenden daha yüksek olduğunu düşünüyorsanız.

Metabolik Yaş Nasıl Öğrenilir?

metabolik yaş

Metabolik yaşınızı öğrenmenin en iyi yolu, bu amaç için özel olarak tasarlanmış tıbbi testlere başvurmaktır. Bu testler çok basittir ve doktorunuz bunları kolaylıkla yapabilir.

Yine de internetin harika bir öğretmen olduğunu bilmelisiniz ve oldukça doğru bir sonuç elde etmek için kullanabileceğiniz birçok uygulama var. Bunu yapmak için, vücudunuzla ilgili şu bilgileri bilmeniz gerekir: yaş, boy, bel ölçümü, kilo ve vücut kitle indeksi.

Bu verileri bu uygulamalardan birine girmeniz yeterlidir ve metabolik yaşınızı birkaç saniye içinde hesaplar. Yine de daha doğru bilgi için doktorunuza danışmak veya vücut yağ yüzdesini hesaplamak için kullanılan bir teknik olan biyoempedans testine girmek en iyisidir.

Metabolik Yaşınızı Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Metabolik yaş nedir artık biliyorsunuz. Şimdi kendi metabolik yaşınızın kaç olduğunu öğrenmelisiniz. Olması gerekenden yüksek mi? Hiç endişelenmeyin. Sadece birkaç basit ipucunu takip ederek, bu sayıyı düşürebilirsiniz.

Beslenme

Metabolik yaşınızı iyileştirmek için dengeli beslenme önemlidir. Bu yaş fiziksel yaşınızdan daha büyük olduğunda, metabolizmanızın yediğiniz yiyeceklere ayak uyduramıyor demektir. Bunun nedeni aşırı miktarda ya da kalitesiz yiyecekler olabilir.

Bu nedenle, vücudunuzun ne kadar egzersiz yaptığınıza bağlı olarak, tükettiğiniz yiyeceğe uyum sağlama yeteneğine sahip olduğu sağlıklı bir diyet, metabolik yaşınızı iyileştirmek için gereklidir.

Dinlenme

metabolik yaş ve uyku

İster inanın ister inanmayın, ihtiyacımız olandan daha az saat uyuyarak metabolizmamızı bozabilir ve yavaşlatabiliriz. Bu nedenle, yeteri kadar uyuyarak iyi dinlenmelisiniz. Bu, metabolik yaşınızı küçülecektir.

Uyumak ile dinlenmenin aynı şey olmadığını unutmayın. Eğer gerçekten dinlenme konusunda bir probleminiz varsa, daha huzurlu bir şekilde uyumanıza yardımcı olması için yeni bir yatak alabilir veya doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Egzersiz

Dinlenme ve iyi beslenme metabolizmanızı hızlandırsa da, bu hedefe ulaşmak için egzersiz yapmak çok önemlidir. Dinlenme ve beslenmeye ek olarak düzenli egzersiz yapıyorsanız, metabolik yaşınızın fiziksel yaşınızdan ne kadar düşük olacağını göreceksiniz.

Metabolik yaşınızda bir problem olsa bile çözümleri olduğunu görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bilgili olmak. Şimdi sıra sizde : azim ve irade gücünüzü kullanın. Bu özelliklere sahip olduğunuzu zaten biliyorsunuz. İşe başlama vakti!