Biyompedansın Ne Olduğunu Biliyor musunuz?

24 Kasım 2018
Biyoimpedans, dokulardaki elektriksel özellikleri temel alan bir vücut yağ yüzdesi ölçme tekniğidir.

Her sporcunun endişelendiği konulardan biri, vücut yağ oranlarıdır. Bunu ölçmenin birkaç yolu olsa da, en güvenilir ve doğru yol biyoimpedans ölçütüdür. Bu yazımızda size biyoimpedansın ne olduğundan bahsedeceğiz.

Biyoimpedans nedir?

Vücut yağ oranı, biyolojik dokuların cihazın yaydığı elektrik akımına olan tepkilerine göre saptanabilir..

Bu nasıl çalışır? Çok iyi biliniyor ki yağsız dokular elektrik akımını daha kolay iletirken yağlı dokular daha büyük direnç gösterir. Bu sayede, vücudunuzdaki su miktarı ve dolayısıyla da yağ miktarı ölçülebilir.

Belini ölçen kadın.

Cihazın çalışması için yaş, cinsiyet ve kilo gibi verileri girmeniz gerekir, böylece akımın vücudunuzdan ne kadar sürede geçtiğini belirlemek daha kolay olacaktır. Hata payı yüzde 3 ila 5 arasındadır.

“Öğrendim ki kavga birbirine karşı değil, kendine karşıdır. Hayat birisi kaybetse bile devam ediyor, hiçbir şey gökten inmiyor ve işler çaba gerektiriyor. Spor sayesinde disiplin ve beklemeyi öğrendim.”

– Bilinmeyen yazar

Bu metot vücut yağ oranınızı ölçmenin yanı sıra, kilo vermek istediğinizde de size yardımcı olabilir, çünkü herhangi bir anda ne kadar yağ kaybettiğinizi gösterebilir. Söz konusu kilo vermek ve bunun takibi olduğunda, bu en güvenilen yöntemlerden birisidir.

Biyoimpedans Ölçümünü Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler:

Normal bir terazide tartılmadan önce birkaç faktörü hesaba katmanız gerektiği gibi, aynı şeyi bir biyoempedans ölçümü için de geçerlidir. İşte dikkate alınması gereken bazı faktörler:

  • Cihazı kullanmadan 24 saat öncesine kadar egzersiz yapmayın. Nedenini merak edebilirsiniz. Çok kolay: Egzersiz yaptığınızda kaslarınızı çalıştırırsınız bu da kasların şişmesine ve bu sebeple yanıltıcı sonuca sebep olur. Akım, bedeninizde daha çok kas olduğu için daha kolay iletilir ama aslında kastaki bu şişkinlik egzersizden birkaç gün sonra iner.
  • Mesanenizi boşaltın. Bu göz önünde bulundurulması gereken bir başka noktadır. Çünkü dolu bir mesane vücudunuzda daha fazla su var demektir ve bu yanlış sonuçlar doğurabilir.
  • Kafein içmeyin. Ölçülmeden önce kahve, çay veya idrar söktürücü kullanmayın.
  • Regl döneminizde ölçülmeyin. Bu dönem kadınlarda bir çok hormonsal değişikliğe sebep olur: bedenlerinde şişkinlik, ödem ve daha bir sürü değişiklik olur. Bu da biyomimpedans sonucunun yanlış ya da hatalı olmasına sebep olur.
Bel ölçümü

  • Metal aksesuarları çıkarınız. Aynı MR çektirir gibi taşıdığınız bütün metal aksesuarları; küpe, bileklik, piercing, yüzük çıkarmanız gerekir. Bunları çıkarmadığınızda akımın normalden daha fazla yayılmasına sebep olursunuz.

En Güvenilir Metot Biyomimpedans mıdır?

Vücut yağ oranını ölçmede biyoimpedans yeterince güvenilir olsa da; daha güvenilir olan başka bir metot daha vardır. Bu cilt katmanı ölçümü olarak bilinir.

Bu metodun her zaman bir profesyonel tarafından kullanılması gerekirken, biyoimpedans metodunu kolaylıkla evde kullanabilirsiniz. Bu yeni metot cilt kıvrımlarının kalınlığını ölçerek vücutta ne kadar yağ olduğunu belirler.

Ne olursa olsun biyoimpedans halen en güvenilir ve en kolay ulaşılabilir metotlardan biridir, çünkü bunun için gereken ekipmanlar pahalı değildir. Bu makalede, biyoempedans yöntemi sayesinde vücut yağ yüzdesini analiz etmenin hiç de zor olmadığını gördük. Bunu deneyecek misiniz?