Paten Kaymak Neden Tam Bir Spordur?

Çocukken hepimiz paten kaymayı en azından denedik. Paten kaymayı beceremeyenler olduğu gibi, sadece bir spor olarak değil aynı zamanda bir hobi olarak da paten kayanlar var.
 

Paten ister teker üzerinde ister buzda olsun bacak hareketleri ile denge, koordinasyon ve konsantrasyon kabiliyetimizi geliştirir. Bu yüzden paten kaymak, çocuklar için önerilen tam bir spordur. Özellikle psikomotor yetenekler konusunda veya ders çalışma esnasında konsantrasyon problemleri yaşayanlar için!

Bu yazımızda paten kaymanın neden tam bir spor olduğunu açıklıyoruz.

Paten Kaymanın Faydaları Nelerdir?

Bu sporun çocuklukta yapılması, çocukların iyi tanımlanmış yaşam hedefleri olan ve hedeflerine ulaşma yolunda kendilerini geri tutmadan savaşan birer yetişkin olmalarına yardımcı olacaktır. Eğer bir yetişkin olarak hala paten kayma konusunda hevesliyseniz, bu formunuzu korumak için en iyi sporlardan birisidir.

Paten Kaymak, Fiziksel Açıdan da Eksiksiz Bir Spordur

Paten eğitimi alan bir grup.

Paten kayarken en çok çalıştırılan vücut kısmı genellikle alt bedeniniz, yani bacaklarınızdır. Ancak iyi bir koordinasyon ve denge sağlamak için vücudun geri kalanının da çalıştırılması gereklidir.

Paten yaparken kollar, bel ve omurga çok aktiftir. Bu yüzden paten tam bir spordur. Ek olarak aerobik ve aynı zamanda tüm kasları çalıştıran ama çok hızlı olmayan güçlü bir yağ yakıcı egzersizdir.

Bu özelliği, paten kaymanın kilo vermenize yardımcı olacağı ve daha sonra kaslarınızı besleyip, vücudunuzu tonlayacağı ve harika görünmenizi sağlayacağı anlamına gelir.

 

Örneğin size bir fikir vermesi açısından yarım saatlik bir bisiklet egzersizi ile (bacakların sıkı çalıştığı bir egzersiz) yaklaşık 150 kalori yakabilirken, paten kayarak 300 kalori yakabilirsiniz.

Patenin Diğer Faydaları

Yukarıda belirtilen faydalara ek olarak patenin, kimi açıkça belli kimi de çok açık olmayan faydaları da vardır. Bu avantajlar sizi daha da motive edecektir:

 • Bacakları güçlendirir ve kas tonunu iyileştirir.
 • Fiziksel dayanıklılığınızı artırır.
 • Akciğerleri ve kalbi güçlendirir.
 • Eklemler üzerinde koşmaktan daha az etkisi vardır – yüzde 50 daha az.
 • Kalça, bel ve karın bölgesini şekillendirir ve güçlendirir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Hücreler sürekli olarak beslenir.
 • Solunum gelişir.
 • Doğal stres gidericidir.

Paten Kaymanın Riskleri

Paten sırasında düşmüş küçük kız.

Bu sporun birçok yararı olmasına rağmen riskleri de vardır. Koordinasyon ve denge becerilerine hakim olmadığınız sürece yetişkin olarak başlayabileceğiniz bir spor değildir.

Bir paten kayma sırasında yaşanan yaralanmalar şiddetli olabilir ve bu yüzden yaralanmalara karşı önlem alınmalıdır. Kendinizi bir uzman olarak görseniz bile kendinizi incitmemek ve sakatlanmamak için dikkatli olmalısınız ve güvenlik kurallarına uymalısınız. İşte bazı kurallar:

 • Koruyucu ekipman giyin, hemen hemen her mağazada bu sporu güvenli bir şekilde yapmak için her türlü koruyucu ekipmanı bulabilirsiniz bu yüzden gerekli olduğunu düşündüğünüz aksesuarları seçin. Bileklikler bir zorunluluktur çünkü ellerimiz düştüğümüzde bizi zemin üzerinde destekleyen ilk vücut parçasıdır.
 • Islak veya çok düzgün bir zeminde kaymayın çünkü böyle zeminlerde tekerlekler zemini iyi kavrayamaz, ayrıca tehlikeli ve kaygan zeminlerde daha kolay düşersiniz.
 • Güvenli bir yerde paten yapın. Kendinizi yolun tam ortasına atmak ihtiyatlı değildir çünkü bir kazaya sebep olabilir veya maruz kalabilirsiniz.
 • Paten yaparken araçlara tutunmayın.
 

Yukarıda bahsettiğimiz önleyici tedbirleri dikkate aldığınızda riski minimuma indirirsiniz. Paten kaymak, formunuzu korumanıza ve vücudunuzu şekillendirmenize yardımcı olacak eksiksiz bir spordur. Bu sporu seçmek için tereddüt etmeyin!