Daha Fazla Kalori Yakmak İçin 7 Gıda

12 Ocak 2019
Eğer spor salonunda saatlerinizi harcıyorsanız ve hala kilo veremediyseniz diyetinizin bununla bir ilgisi olabilir. Bu nedenle size daha fazla kalori yakmak konusunda yardımcı olacak yedi gıda içeren bir liste hazırladık. Bir göz atın!

Eğer kilo vermek istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yollarından biri yediklerinize dikkat etmektir. Size daha fazla kalori yakmak için yardım eden gıdalar vardır ve sizi kilo verme hedefinize daha da yaklaştırırlar.

Yediğiniz kalorileri yakmanızı sağlayan gıdaların hangileri olduğunu bilmenizin iyi bir fikir olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle size daha fazla kalori yakmak konusunda yardımcı olacak yedi gıdayı içeren bir liste hazırladık. Aşağıdakileri okuyun ve onları beslenmenize dahil edin!

Daha Fazla Kalori Yakmak İçin Yedi Gıda

1. Yumurta

Yumurta daha fazla kalori yakmak için harika bir gıdadır. Araştırmalar, yumurta içeren kahvaltı eden aşırı kilolu insanların daha az açlık hissettikleri ve daha uzun süre tok kaldıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle yağ yakmanıza yardımcı olması ve sizi tok tutması için haftada birkaç defa üç adet yumurta yemenizi öneriyoruz.

yumurta pişiren kadın

2. Kafein

Eğer bir kafein bağımlısıysanız size güzel haberlerimiz var! Kafein kalp atış hızınızı artırır ve sonucunda harcadığınız enerjiyi artırır. Dolayısıyla sabahları uykunuzu sabah kahvesiyle açmaktan çekinmeyin. Fakat kafein alımınızı artırmak istiyorsanız bunu yeşil çay ile yapmanızı öneririz çünkü yeşil çay sağlığa çok daha faydalıdır.

3. Süzme Yoğurt

Listemizdeki üçüncü gıda harika bir kahvaltıdır ve gününüze başlamanız için güzel bir yoldur. Unutmayın, süzme yoğurt fermente edilmiş bir üründür, bu da bağırsak floranızı değiştireceği ve bağırsak yolunuzdaki bakterileri dengelemeye yardımcı olacağı anlamına gelir. Süzme yoğurt ayrıca aşırı kilolu olma ve metabolik hastalıklar yaşama riskinin düşük olmasıyla ilişkilendirilmektedir. Fakat tatlandırılmış yoğurtlar şeker katkısıyla doludur, bu da bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin dengesini bozar.

“Yemek yemek sadece dünyevi bir zevk değildir. İyi beslenmek hayata muhteşem bir keyif katar ve iyi niyet ile mutlu dostluğa pek çok katkıda bulunur. Moral için oldukça önemlidir.”

-Elsa Schiaparelli-

4. Tarçın

Listemizde sırada tarçın var. Tarçın birçok tatlıya ve karbonhidrat açısından zengin yemeklere eklenen leziz bir baharattır. Fakat sadece bir baharat olarak faydalı değildir! Tarçın ayrıca insülin ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan önemli bir besindir.

Tarçın kalori yakmanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir

Tarçının harika faydaları olabilir fakat bunu tarçına bulanmış kekler tüketmek için bir bahane olarak kullanmamalısınız. Bunun yerine evde yemek yaparken tarçını kullanacağınız sağlıklı yollar arayın ve kısa sürede sağlığınıza faydalarını fark edeceksiniz.

5. Elma Sirkesi

Sırada elma sirkesi ve size kilo verirken nasıl yardım ettiği geliyor. Son yıllarda yapılan bir araştırmada vücut yağı, bel ölçüsü ve trigliserid seviyelerinin düzenli bir biçimde elma sirkesi tüketen insanlarda düştüğünü ortaya koymuştur.

6. Kereviz

Bu lezzetli sebze su doludur, bu da düşük kalorili olmasını sağlar. Buna ek olarak sizi daha uzun süreler tok tutacak ve yemek yemenizi engelleyecek lifler açısından harika bir kaynaktır.

Kerevizin sağlığa faydaları kilo verdirmekten daha öteye gider. C vitamini, A vitamini ve K vitamini gibi besin maddeleriyle dolu bir gıdadır. Bu da yetmezmiş gibi kereviz, kardiyovasküler sağlığınızı destekleyen antioksidanlar açısından da zengindir.

7. Karpuz

Karpuz, düşük kalorili popüler bir yaz meyvesidir. Yağ barındırmaz, bu da onu kilo vermek isteyen insanlar için harika bir seçenek haline getirir. Karpuzun kilo kaybı için bu kadar harika olmasının sebeplerinden biri de enerji seviyenizi yükselten ve yemeye devam etme ihtiyacını azaltan B vitamini açısından zengin oluşudur. Bu nedenle karpuzu diğer meyvelerle karıştırarak leziz bir meyve salatası yapmanızı öneririz.

Son olarak, kalori yakmak için tüketebileceğiniz bu gıdaların hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağını aklınızdan çıkarmayın. Fakat kilo vermenin bir başka anahtarının egzersiz yapmak olduğunu da unutmayın. Günlük yaşamınızda bu iyi alışkanlıkları edinmek sizi hedeflerinize daha da yaklaştıracak!