Baş Ağrısı Rahatsızlığı İçin 5 Ev Tedavisi Önerisi

Baş ağrısı pek çok faktörden kaynaklanabilen ve günlük hayatın tadını çıkarmamıza engel olan bir rahatsızlıktır. Neyse ki baş ağrısı ile etkili bir şekilde mücadele etmemize yardımcı olan doğal tedaviler vardır. 
 

Kas gerginliği, stres, yeme bozuklukları, uykusuzluk, göz yorgunluğu veya bazı hastalıklar baş ağrısı için tetikleyici olabilir. Rahatsız edici ve sinir bozucu bir durumdur bu. İyi haber şu ki keşfedebileceğiniz doğal, pratik ve bazı çok etkili baş ağrısı tedavileri bulunmaktadır.

Piyasada birçok farklı analjezik ve iltihap önleyici ilaç vardır, ancak vücudunuzu bu ilaçlara maruz bırakmak istemeyebilirsiniz. Baş ağrısı nedeniyle şakaklarınız, gözleriniz ve alnınızda baskı hissettiğinizde ya da migren ağrısı başınıza ”çekiç” gibi vurduğunda, midenizi de ilaçlarla cezalandırmamak en iyisidir.

Bazı insanlar biraz sessizlikle dinlenip iyileşir, ancak diğerlerinin bundan daha fazlasına ihtiyacı vardır. Bu durumda, önereceğimiz beş ev tedavisine başvurmak uygun olabilir.

Baş Ağrısı İçin Su

su içen kadın ve erkek

Su içmek kadar basit bir şey baş ağrınızın gitmesine yardımcı olabilir. Bu rahatsızlığın nedenlerinden birinin dehidrasyon olduğunu unutmayın. İki bardak su veya doğal meyve suyu (şekersiz), tekrar iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca limonlu suyun faydaları da çok güçlüdür.

Su ayrıca, rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, sık sık baş ağrısı çekenler, başlarını ıslatmaktan kaçınarak ılık suyla banyo yapmayı faydalı bulabilir. Bunun yanında başınızın ve boynunuzun arkasına bir sıcak su torbası koymanız da yardımcı olacaktır.

Baş ağrısı için başka bir etkili çare de ayaklarınızı ılık suya ve sonra soğuk suya daldırmak ve bunu dönüşümlü olarak tekrarlamaktır. İsterseniz banyo tuzu veya lavanta özü ekleyebilirsiniz. Bu çok sakinleştirici bir etki oluşturacaktır.

 

Benzer şekilde, araştırmacılar, etkilenen bölgeye buz uygulamanın rahatlatıcı etkisini kanıtlamıştır. Ancak buzu doğrudan cildinize uygulamamalısınız. Hava geçirmez bir torba veya battaniyeye sarıp kullanmanız gerekir. Bu tedavi, soğuk ve sıcak suyla dönüşümlü olarak yapılabilir. Bunun için sıcak suya batırdığınız ayrı bir bezi kullanabilirsiniz.

İnfüzyonlar

bitki çayı

İnfüzyonlar, bir analjezik ilaç yerine geçebilir, üstelik yan etkisi de yoktur. Zencefil infüzyonu bağ ağrısına çok yardımcı olabilir çünkü ağrıya yol açan maddelerin sentezini engeller. 10 gram kadar zencefil kökünü (bu miktardan fazla olmamalı) biraz suda kaynatarak bu infüzyonu hazırlayabilirsiniz.

Ekinezya da baş ağrısına karşı etkilidir. Grip olduklarında pek çok kişi bu bitkiyi tüketir. Bir yemek kaşığı kurutulmuş ekinezya bitkisini 200 mililitre kaynamış suya ekleyip demleyin, sonra süzüp için.

Baş ağrısını rahatlatan bitkiler listesinde, papatya belki de en ünlü olandır. Bu bitkiden en iyi şekilde faydalanmak için yarım litre suya üç kaşık dolusu kuru papatya ekleyin. Kaynatın, birkaç dakika bekletin, süzüp gün boyunca düzenli olarak için. Birkaç damla limon suyu eklerseniz daha da güzel olur.

Bir başka faydalı kombinasyonu, iki yemek kaşığı elma sirkesiyle balı bir bardak sıcak suda karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Bunun ağrıyı birkaç dakika içinde aldığı söylenir.

 

Masaj

baş ağrısı için masaj

Stres, yorgunluk ve uykusuzluk, baş ağrısına ve migrene yol açabilir. Çünkü vücudunuz dinlenmek ve rahatlamak için çığlık atmaktadır. Gerginliği hafifletmek ve istediğiniz fiziksel duruma ulaşmak için boyun, kafa derisi ve ağrıdan etkilenen diğer bölgelere masaj yapmak çok faydalıdır.

Şakaklar, kulak lobları, burun ve kafa derisine parmak uçlarıyla masaj yapabilirsiniz. Bunu çok fazla baskı uygulamadan hafif dairesel hareketlerle yapmalısınız. Bu tedaviyi daha etkili kılmak için yağlar veya esanslar kullanabilirsiniz .

En çok kullanılan uçucu yağlar şunlardır: okaliptüs, lavanta ve papatya. Bununla birlikte, mercanköşk, biberiye ve Hindistan cevizi gibi yağları da kullanabilirsiniz. Bunları ayrı ayrı uygulayabilir veya birbiriyle karıştırabilir, ayrıca masaj, banyo veya buğu için kullanabilirsiniz.

Kahve veya Zeytinyağı

Kahve, beynin kan damarlarındaki iltihaplanmayı azaltır ve baş ağrısı için iyi bir çözümdür. Bununla birlikte, vücudunuz günlük olarak kahve tüketimine alışmışsa, beklenen sonucu alamayabilirsiniz.

Zeytinyağı mükemmel bir antioksidandır. Bu nedenle, bu değerli yağdan sadece iki çorba kaşığı almak baş ağrısı problemini ortadan kaldırmak için yeterlidir.

Baş Ağrısı İçin Önleyici Yöntemler

Önleyici yöntemler en iyi seçenektir. İşte bazı ipuçları: