Zencefilin Faydaları

27 Kasım, 2018
Zencefil, sadece mutfakta bir çeşni ve tatlandırıcı olarak kullanıldığı için değil, aynı zamanda inanılmaz özellikler taşıdığı için de en popüler şifalı bitkilerden biridir.
 

Zencefil, tadı ve baharatlı aroması için takdir edilen yatay bir rizom olan zingiber officinale ailesine ait bir kök bitkidir.

Besin değeri açısından bakıldığında, özellikle amino asitler, vitaminler ve mineraller için harika bir kaynak olan, karbonhidrat ve yağ açısından zengin bir kök ile karşılaşırız.

Ek olarak, flavonoidler, oksalik asit, kurkumin ve shogaoller, gingeroller ve çeşitli esansiyel yağlar açısından da zengindir. Tüm bu bileşenler, esas olarak zencefilin mükemmel özelliklerini ve faydalarını oluşturur.

Zencefilin Faydaları

1. Sindirim sistemi için: Antibakteriyel etkisi, çok çeşitli bağırsak problemlerinin tedavi edilmesi söz konusu olduğunda çok yararlıdır. Pankreası uyararak sindirim sürecine yardımcı olan ve teşvik eden enzimlerin üretimini arttırır.

Aynı zamanda, bağırsak florasındaki yararlı bakterileri arttıran ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olan enfeksiyöz mikroorganizmalarla savaşmaya yardımcı olan bir antidiyareiktir.

2. Mide bulantısı: Kusma dürtüsünü azaltmaya ve hatta neredeyse ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Seyahat edeceğiniz zaman, yola çıkmadan 2 ile 3 saat önce bir zencefil çayı içmek faydalı bir seçenektir.

3. Ülserler: Helicobacter Pylori bakterisini yok etme kapasitesine sahiptir ve gastrik asidin fazlalığını etkisiz hale getirmek ve azaltmak için de yararlıdır. İşte bu nedenle ülserlerin önlenmesinde çok etkilidir.

Buna ek olarak; zencefil, pankreası uyararak, sindirimi teşvik eden ve emilim bozukluğu ile ilgili sekonder olarak bir dizi etkinin ortaya çıkmasını önleyen enzimlerin üretimini arttırır. Bu nedenle bağırsak bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

 

4. Kardiyovasküler sağlık (kalp-damar sağlığı): Kan dolaşımını arttırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olur; bu, vasküler kazaların önlenmesi için faydaya dönüşen bir niteliktir.

Örneğin, kolesterole karşı mükemmel bir çare olarak, arterlerde oluşan trombüsün çözülmesine yardımcı olur, bu yüzden kanda yüksek seviyede olan yağ miktarının azaltılması için idealdir.

5. Soğuk algınlığı ve grip için: En tipik semptomlarınızı azaltmak ve rahatlatmak için faydalıdır. Örneğin, burun tıkanıklığını azaltmaya ve ateşi tamamen doğal olarak düşürmeye ek olarak bu iki hastalığın karakteristiği olan eklem ağrılarını önlemeye de yardımcı olur.

6. Anti-enflamatuar ve analjezik: Zencefil doğal bir anti-enflamatuar görevi görür. Bunun sonucu olarak; solunum hastalıklarını, sindirim sorunları ve etkilerini ve osteoartriti tedavi etmek ve hafifletmek için yardımcı olur.

Ayrıca, enflamatuar hastalıkların neden olduğu ağrıyı hafifletmek için çok faydalı bir analjezik etkiye sahiptir ve aynı zamanda premenstrüel sendrom sırasında ortaya çıkan ağrının azaltılmasında da etkilidir.

Zencefil Tüketmenin Yolları

– İnfüzyon veya çay şeklinde: Bir litre su kaynatın ve kaynadıktan sonra içine bir parça taze zencefil kökü ekleyelim. Sonra ateşi söndürüp, 5 dakika demlenmeye bırakın. Ardından süzüp, isterseniz tatlılaştırarak içebilirsiniz.

Zencefil kapsülleri şeklinde: Özellikle bitkisel ürünler satan yerlerde ve diyet ürünü satan yerlerde bulabileceğiniz başka bir seçenektir. Tüketim miktarı kişiden kişiye farklılık gösterecektir ama genelde her 8 saatte bir veya iki zencefil kapsülü şeklinde tüketilir.

 

– Zencefil yağı formunda: Zencefilin esansiyel yağının çok daha saf olduğu göz önüne alınırsa, günlük olarak üç doza bölünmüş şekilde beş ile dokuz damla arasında almak en iyi sonucu verir.

-Yemek yaparken: Asya mutfağında, güçlü bir lezzet için zencefil kullanılır. Bu nedenle, örneğin, soslar, salatalar ve et hazırlığında zencefil kullanabilirsiniz.

Zencefil Kontrendikasyonları

Diğer herhangi bir gıda veya tıbbi bitkide olduğu gibi, zencefilin de, kullanılmasının tavsiye edilmediği durumlar vardır.

Hamilelik ve emzirme: Bir yandan zencefil, mide bulantısını rahatlatmaya yardımcı olsa da, hamilelikte mide ekşimesi ve uyuşukluğana neden olabilir. Ayrıca, emzirme döneminde bebek için güvenliliği kanıtlanmamıştır.

Böbrek veya safra taşı: Zencefil, böbrekleri ve safra kesesini uyardığından, safra kesesi veya böbreklerde taş varsa veya bir taş geçmişi varsa, kullanımı önerilmez.