Günde 30 Dakika Koşmak Ne İşe Yarar?

9 Aralık 2018
Günde 30 dakika koşmanın sayısız faydası vardır. Bu yazımızda öne çıkanların hangileri olduğundan bahsedeceğiz. 

Koşmak yapabileceğiniz en iyi ve en sağlıklı egzersizlerden biridir. Faydasını görmek için her gün maraton koşmanıza gerek yok elbette. Bu yüzden size günde 30 dakika koşmanın 6 faydasından bahsetmek için bu makaleyi yazmaya karar verdik.

Yapılan çalışmalar, günde 5-10 dakika arası orta hızda koşmanın kalp krizi, inme ve yaygın rastlanan pek çok hastalığa yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Günde 30 dakika koşmanın bir başka faydası da, koşmaya başladıktan sonraki birkaç hafta içinde atıştırma isteğinizin azalması olacak. Sonuçta uzun süre koştuktan sonra sağlıklı bir şeyler yeme ihtiyacı hissedeceksiniz.

Aşağıda koşmanın en faydalı yönlerinden bahsedeceğiz. İyi okumalar!

Günde 30 Dakika Koşmak Ne İşe Yarar?

1. Ruh Halinizi İyileştirir

Koşarken vücudunuz endorfin salgılar. Endorfin hormonu ruh halinizi iyileştirir ve kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar. İlginç olan şu ki, sadece 10 dakika koşsanız bile bu hormonun salgılanmasını tetikleyebilirsiniz.

koşan kadın spor kıyafetli

Sporun ruh haline iyi geldiğinin kanıtlarından biri de çalışanlar üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarıdır. Araştırmanın sonucunda çalışanların egzersiz yaptıkları günlerde daha mutlu ve verimli oldukları bulunmuştur.

Araştırmacılar çalışanların egzersiz yapmadıkları günlerde aynı performansı gösteremediklerini ve ruh hallerinin o günlere kıyasla daha kötü olduğunu gözlemlemişlerdir.

2. Kalp Sağlığınıza Önemli Ölçüde İyi Gelir

Aerobik egzersizi kalp sağlığınız için iyidir. Koşmak da kardiyovasküler sağlığınız açısından faydalıdır. Genel olarak konuşmak gerekirse, ne kadar koşarsanız kalbiniz o kadar sağlıklı olur.

Ancak kısa süreli koşular da çok faydalı olabilir. Amerikan Koleji Kardiyoloji Dergisi’ne (JACC) göre, günde 5-10 dakika arası koşu yapmak daha uzun yıllar yaşamanızı sağlayabilir.

3. Stresi ve Depresyonu Yatıştırır

Egzersiz vücudunuzdaki norepinefrin miktarını artırır. Bu kimyasal madde beynin strese ve stresli durumlara cevap verme şeklini değiştirebilen bir maddedir.

Yani zor bir gün geçirdiyseniz 30 dakikalık bir koşu yapmaktan çekinmeyin. Koşmak, stres seviyenizin azalmasını sağlayacak, zihinsel yorgunlukla başa çıkma gücünüzü artıracak.

koşan kadın

Hatta Amerikan Koleji Spor Hekimliği’ne göre 30 dakika boyunca koşmak şiddetli depresif bozukluğu olan kişilerin ruh halini düzeltmek için bile yeterli olabiliyor.

4. Uykunuzu İyileştirir

Günde 30 dakika koşmanın bir başka faydası da – tam da şimdi üzerinde durmak istediğimiz bir nokta – gece daha iyi uyumanıza yardımcı olabilmesidir.

Hatta Yetişkin Sağlığı Dergisi’nde (Journal of Adolescent Health) yayınlanan bir çalışma, düzenli olarak koşanların daha iyi bir uyku deneyimi yaşadıklarını göstermektedir. Ayrıca uyku kalitelerinin, ruh hallerinin ve konsantrasyonlarının arttığı, gün içinde kendilerini uykulu hissettikleri anların azaldığı bulundu.

spor ayakkabıyla uyuyan kadın

Ayrıca egzersiz vücut sıcaklığının artmasını sağlıyor. Sonrasında sıcaklığın düşmesi daha iyi dinlenilmesine yardımcı oluyor. Bu da egzersizin üzüntü, anksiyete ve depresyon gibi durumları yatıştırarak nasıl uyku problerini azalttığını açıklıyor.

5. Bilişsel Fonksiyonlara İyi Gelir

Günde 30 dakika koşmak hafıza, düşünme ve kavrama gibi bilişsel fonksiyonları geliştirir. Koşarken beyne giden kan artar bu da serebral bölgedeki oksijenlenmenin daha iyi olmasını sağlar.

Ayrıca koşmak demans belirtilerini azaltabilir ve aile geçmişinde olsa bile beyni Alzheimer’a karşı koruyabilir.

Doğru oksijenlenme sayesinde beynin eğitim süreci daha aktif bir hal alır. Bunun nedeni günlük işleri gerçekleştirmek için olabildiğince fazla enerji elde etmesidir.

6. Kalori Yakmanızı Sağlar

Koşmak kalori yakmanın en verimli yollarından biridir. Hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş olursunuz. İhtiyacınız olan tek şey bir çift ayakkabıdır. Dışarıda koşabileceğiniz için spor salonuna gitmenize de gerek yoktur.

Ayrıca kilo vermenin temelinde tükettiğinizden daha fazla kalori yakmak yatar. Koşmak bunu yapmak için verimli bir yöntemdir. Yaptığınız her koşu, sizi, daha iyi bir vücuda bir adım daha yaklaştırır!

Yazımızı sonlandırırken şunu hatırlatmamızda fayda var: Günde 30 dakika koşmanın size sağlayacağı faydaların hemen farkına varmayacaksınız. Ancak düzenli olarak yaparsanız çok geçmeden değişiklikleri fark edeceksiniz. Birkaç haftadan sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceğinize inanıyoruz!