Kışın Koşmak İçin En İyi Zamanlar Hangileridir?

14 Ocak 2019
Hava durumu, kışın koşmak gibi spor aktivitelerinde önemli bir rol oynar. Kan basıncınızın azıcık düşmesi veya kendinizi demotive hissetmenizin sizi engellemesine izin vermeyin. Bu yazımızda kışın koşmak isteyenler için hangi zamanların uygun olduğuna değineceğiz.

Genellikle insanların havanın sıcak olduğu zamanlarda spor yaptığını görmek daha yaygın olsa da, pek çok kişi soğuk havaya rağmen kışın da koşu yapmaya devam etmektedir. Size bu yazımızda kışın koşmak için seçebileceğiniz en iyi zamanları anlatmak istiyoruz. Mutlaka not alın ve rutininizi buna göre ayarlayın!

Kışın Koşu Yapmak ve Faydaları

Yalnızca ilkbahar ve yaz aylarında egzersiz yapan bir kişiyseniz, sonbahar ve kış aylarında egzersiz yapmanın temel faydalarını açıkladığımızda fikrinizi değiştirip kışın da dışarıda spor yapmayı düşünebilirsiniz!

İnsanların kış egzersizinden kaçınmak için kullandıkları temel bahane, havanın çok soğuk olmasıdır. Soğuk hava aslında kalp atış hızınızı yüzde altıya kadar düşürür, bu nedenle yaz aylarında daha iyi performans gösterirsiniz.

Soğuk havada dışarı çıkmak, spor yapma şevkinizi kaçırsa da bunu yaptığınızda vücudunuz size teşekkür edecek. Genel bir hareketsizlik nedeniyle kaybettiğiniz vücut ısısını ve enerjiyi böylece geri kazanacaksınız.

Ayrıca kışın yaz aylarındakine göre daha fazla yağ yakarsınız. Farklı düşünebilirsiniz ama aslında soğuk havada ”yağları eritmek” sıcak havadakine göre daha kolaydır. Yüksek sıcaklıklar sizi daha fazla terletebilir ve kalori yaktığınızı düşünmenize neden olabilir. Gerçek şu ki aslında sıvıları (içme suyuyla geri kazanılan) ve toksinleri kaybedersiniz, yağları değil.

Kışın koşmak ayrıca daha fazla yemek yemenize izin verecektir. Karbonhidratlar ve şekerler soğuk havada daha iyi emilir. Sonuç olarak, egzersizi tamamladığınızda daha yüksek kalorili bir öğün yiyebilirsiniz.

kışın dışarıda koşan adam

Son ve çok önemli olan bir şey de kışın koşmak ve egzersiz yapmanın bağışıklık sisteminizi güçlendirmesidir. Yılın bu döneminde egzersiz yaparak, bütün kışı hiç hastalanmadan geçirebilirsiniz.
Yani hastalanma korkusuyla kış egzersizini erteliyorsanız, bir bahane daha eksildi!

Kışın Koşmak İçin En İyi Zamanı Nedir?

Şimdiye kadar, teoride her şey iyi diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak pratikte, alarmınızı ayarlayıp koşuya çıkmak o kadar kolay değildir. Akşam koşmaya gitmek de çok iyi bir fikir değil. Akşam etrafı görmeniz daha zordur ve sıcaklık önemli ölçüde düşme eğilimindedir.

Koşmaya yeni başlayan birçok insan, kışın koşmak için en iyi zamanların hangisi olduğunu sormaktadır. Çünkü gün içindeki sıcaklık değişimi önemli bir faktördür.

Koşu için en iyi zaman zevkinize ve elbette hava durumuna bağlı olacaktır. Kış aylarında, öğlen saatlerinde yani saat 11:00-14:00 arasında koşmak iyi bir fikirdir. Bu saatlerde, sıcaklık daha yüksektir ve biraz güneş vardır.

Tabii ki çalıştığınız için gün içinde bu mümkün olmayabilir. Yine de öğle yemeği zamanını değerlendirerek yemekten önce biraz egzersiz yapmaya çalışabilirsiniz.

Koşu sırasında mola vermiş kadın

Bazı koşucular kışın kapalı alan sporlarını uygulayarak yağmur, rüzgar, kar ve sıfırın altındaki sıcaklıklar gibi engelleri ortadan kaldırır. Bu şekilde, rutinlerine çok fazla rahatsızlık olmadan devam edebilirler.

Kışın koşmak için en iyi zaman, dışarıda veya spor salonunda egzersiz yapmanıza bağlı olarak değişebilir. İkinci durumda, sabahları veya akşam geç saatlerde gidebilirsiniz, çünkü sıkıntı oluşturan durumlardan korunursunuz.

Sonuç

Akılda tutmanız gereken şey, sabah koşmak ile gece koşmanın aynı şey olmamasıdır. Kahvaltıdan ve işe başlamadan önce egzersiz yapmak için erken kalkmanız, dolayısıyla güçlü bir iradeye sahip olmanız gerekmektedir. Ya da arkadaşlarınızla iş sonrası sosyalleşmekten vazgeçmeniz gerekebilir. Ancak daha iyi hissetmek ve yıl boyunca fit kalmak için bir seçim yapmalısınız!

Zaragoza-Casterad, J., Serra-Puyal, J. R., Serrano-Ostariz, E., Generelo-Lanaspa, E., Julián-Clemente, J. A., & Ceballos-Gurrola, O. (2006). Los Factores Ambientales y su Influencia en los Patrones de Actividad Física en Adolescentes. RICYDE. Revista Internacional de Ciencias Del Deporte. https://doi.org/10.5232/ricyde2006.00401