Spor Yapmanın Faydaları

16 Kasım 2018
Spor yapmanın vücut sağlığı üzerindeki olumlu etkisinden strese iyi gelmeye kadar sayısız faydası vardır. Geriye sadece en çok istediğin birini seçmek kalır.

Sağlıklı olmak için gerekli bileşenlerden biri fiziksel aktiviteler yapılmasıdır. Beden ve zihnin dengede olması spor yapmanın faydalarından biridir.

Hareketsiz bir yaşam süren insanların yüzlerce hastalığa daha yatkın oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır  ve dünya çapında gün geçtikçe daha fazla erkek ve kadın spor yapmanın faydalarından haberdar olmaktadır.

Çeşitli sağlık uzmanları, hastalarına spor yapmaya başlamalarını tavsiye eder. Bu alışkanlık edinildikten sonra insanların yaşam kalitesi artar ve aynı zamanda birçok fiziksel ve zihinsel hastalığın önlenmesi mümkün hale gelir.

İnsan Zihni İçin Spor Yapmanın Faydaları

 • Stresi Dindirir

İnsanların günlük faaliyetlerinde gündelik problemler  yüzünden maruz kaldıkları stres egzersiz ile azalır. Aktiviteye başladıktan sonra, iyi hissetmemizi sağlayan endorfin salgılanır.

 • Özgüveni Arttırır

Bazı psikologlar, sporun kişinin kendine olan güvenini güçlendirmek için bir ilaç olduğunu söyler. Serotonin üretimi ruh halini destekler ve kişi kendini sağlıklı bir bütün olarak görmeye başlar. Vücudunuzu başka bir olumlu açıdan kabul etmeye başlarsınız.

Voleybol oynayan kadınlar

Ergenlik döneminde spor, vücut gelişimini destekler.

 •  Sürekli Yorgunluk Hissini Azaltır

Uygun bir aktivite, tüm organizmayı eyleme geçiren nörotransmiterlerin reaksiyonunu üretir. Sonuç, daha fazla enerji ve yüksek bir oranda yorgunluğun azaltılmasıdır.

 • Hafıza Kapasitesini Artırır

Spor yapmanın faydaları arasında zihinsel yetenek ile ilgili olanların önemi yüksektir. Öğrenme ve hafızadan sorumlu daha büyük bir hipokampal hücre nesli vardır. Hem çocuklar hem de yetişkinler düzenli olarak egzersiz yaptıklarında, bilginin edinilmesini ve saklanmasını kolaylaştırırlar.

 • Bağımlılığa Karşı Mücadele Etmeye Yardımcı Olur

Bir spor aktivitesine zaman ayıran kişilerin farklı bağımlılıkları edinme olasılığı daha düşüktür. Ayrıca, sigara veya alkolizmden muzdarip olanlar, örneğin, bir egzersiz rutini ile  bunu daha kolay kontrol altına almayı başarabilir. Bazı bağımlılıkların meydana getirdiği uykusuzluk ile, biyolojik saat yeniden başladığında mücadele edilebilir.

Biyolojik Sistem İçin Spor Yapmanın Faydaları

 • Eklemlerin Bakımına Katkıda Bulunma

Bir spor rutinine düzenli uyulması romatizma gibi hastalıkları önler. Lokomotor sistemin tüm üyeleri aktifliğini sürdürür. Böylece hareketsiz yaşam tarzı ile ilgili durumlar engellenmiş olur.

 • Kiloyu Azaltma Ya da Kontrol Altına Alma

Günlük olarak tüketilen kalori yakılır. 40 dakikalık yürüyüşlerle sağlıklı bir diyete eşlik etmek en iyisidir. Ayrıca daha hızlı kilo verebilmenizi sağlayacak aerobik veya spor rutinleri de vardır.

 • Kalp-Damar Hastalıklarını Önler

Oksijenasyon artar ve dinlenme halindeki kalp atış hızı azalır. Vücut bir  güç harcadığında, kan akışı olur ve bu kalbin daha az güç harcamasına neden olur. Tüm dolaşım sistemi desteklenir.

Bisiklete binen erkek sporcu

 • Kasların Güçlendirilmesi

Yağların ortadan kaldırılmasına ek olarak, kas kütlesine de bir dönüşüm vardır. Bu kasların güçlendirilmesi, diğer hastalıkların veya ağrılı rahatsızlıkların mevcut olduğu vücudun bakımına yardımcı olur.

Sosyal Etkileşimde Spor Yapmanın Faydaları

 • Sağlıklı İnsan İlişkileri Kurulur

Yukarıda adı geçen tüm olumlu yönlerin bir sonucu olarak, insanlar ilişkilerini değiştirirler.Egzersiz yapmak, ruh halini iyileştirir, endişe ve saldırganlık durumlarını azaltır. Her şey daha keyifli ve kalıcı etkileşimlerle sonuçlanır.

 • Sosyalleşme İçin Yeni Alanlar Yaratır

Belirli grup sporlarının pratiği, kişinin sosyalleştiği çevreleri genişletir. Bir kulübün, bir takımın parçası olarak ya da sadece belirli zevkleri paylaşarak bu gerçekleşebilir.

 • Sosyal Bütünleşmeye Teşvik Eder

Spor aktiviteleri sırasında birbirinden çok farklı özelliklere sahip olan insanlar aynı hedefte birleşirler. Sosyal, kültürel ve ekonomik farklılıklarını unutarak, mutlu bir şekilde etkileşime girebilen bireyler olurlar.

Arkadaş edinmede zorlanan utangaç çocuklar için bir spor uygulaması önerilir. Aynı zamanda mültecileri topluma dahil etmek için spor uygulamalarından faydalanan merkezler veya kurumlar da vardır.

Spor yapmanın faydaları çok ve çeşitlidir. Ve daha da iyisi, milyonlarca insan bundan faydalanabilir. Fiziksel görünüşün ve genel sağlığın iyileştirilmesine ek olarak, spor özverili insanların birliğini sağlar.