Yemek Yedikten Sonra Egzersiz Yapılmalı mı?

09 Aralık, 2018
Düzenli egzersiz yapmaya başlayınca başka alışkanlıklar da ediniriz. Fiziksel aktivite için yeterli enerjiye sahip olmak önemli olsa da sindirim de göz ardı edilmemelidir.
 

Öğlen ve akşam yemeklerinden sonra vücudumuz sindirim için enerji kaynaklarını kullanır. Yemek yedikten sonra uykulu veya yorgun hissetmemizin sebebi budur. Bazı kişiler yemek yedikten sonra egzersiz yapmanın daha fazla enerji üretebilmek için gerekli olduğunu düşünür. Fakat, bazı önemli noktaların göz önünde bulundurulması gerekir.

Neden Yemek Yedikten Sonra Egzersiz Yapmamalısınız?

Spor salonuna gitmeyi veya parkta koşuya çıkmayı planlıyordunuz ancak iş arkadaşlarınız sizi yemeğe davet etti. Bu kalorileri yemekten hemen sonra yakabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Ne yazık ki cevap hayır.

Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey antrenman planınızı iptal etmek veya sonraki güne ertelemektir. Eğer yemek erken biterse antrenman yapmak için son ana kadar bekleyin ve sadece hafif egzersizleri tercih edin.

Peki neden antrenman planınızı iptal etmeniz gerek? Çünkü yemek yedikten sonra, yemekler birkaç saat boyunca midede kalır. Bu süre boyunca vücut sadece tek bir göreve odaklanır: sindirim. Kan, midede birikeceğinden dolayı, beyin ve uzuvlar gibi diğer bölgelerdeki dolaşımı yeterince serbest olmaz.

hamburger
 

Bu sebeple işinize odaklanmada zorluk yaşayabilir, masa başında uyuyakalabilir veya sandalyeden kalkmakta zorlanabilirsiniz. Bu süreçte vücut spor ile kalori yakamaz.

Yemek yedikten sonra egzersiz yapıldığında yenilen her şeyin yakıldığı ve kalorilerin birikmediği düşünülür. Fakat bu aslında büyük bir hata! Bu yanlış anlama sağlığımız için büyük bir tehdit bile oluşturabilir. Bu şekilde sindirim sürecini kesmek, bulantı, baş dönmesi hatta kusmaya bile sebep olabilir.

Yemek Yedikten Sonra Egzersiz Yapmak İçin Ne Kadar Beklemeliyim?

Sindirim süreci kişiden kişiye değiştiğinden ötürü yemek yedikten sonra egzersiz yapmak için ne kadar beklenmesi gerektiğiyle alakalı herhangi bir kesin sınırlama yoktur. Fakat yemek yedikten sonra egzersiz yapmak için yaklaşık üç saat beklenmesi tavsiye edilir.

Fakat tabi ki bu süre yenilen yemeğe de bağlıdır. Cheeseburger ve patates kızartması yedikten sonra beklenmesi gereken süre ile ızgara tavuklu salata yedikten sonra beklenmesi gereken süre aynı değildir.

Sonuç olarak, yemekten sonra, hafif yemekler için 3 – 4 saat, ağır yemekler için en az 4 saat beklenmesi uygundur. Bu, mide ağrısını önlerken aynı zamanda yemek yedikten sonra uykulu ve yorgun hissedilmesine de engel olur.

karnı ağrıyan kadın
 

Peki ya kahvaltı için durum nedir? Sabah egzersiz yapmayı tercih edenler kahvaltı ettikten sonra mı yoksa açken mi koşuya gitmenin daha iyi olduğu konusunda kararsızlar. Fakat gerçek şu ki ikisi de yapılmamalı. Sabah uyanır uyanmaz yapılması gereken ilk iş vücut uzun saatler boyunca aç kaldığı için kahvaltı etmektir.

Doyurucu ama ağır olmayan, meyvelerin, tahılların ve süt ürünlerinin yer aldığı bir kahvaltı tercih edin. Kahvaltının üzerinden en az bir saat geçmesine izin verin ve sonrasında egzersiz yapın. Bu süre içinde vücut egzersiz yapmak için ihtiyacı olan enerjiyi üretir ve kaslar kullanabilecekleri besinleri alırlar.

Saatlerce bir şey yemeden egzersiz yapma hatasına düşmeyin. Vücut egzersiz hareketlerini yapabilmek için yiyecek ve besinlere ihtiyaç duyar. Aksi taktirde, güçsüz hissedebilirsiniz ve tansiyonunuz düşebilir.

Unutmayın ki sağlıklı karbonhidratlar, egzersizden önce yenilebilecek en uygun besinlerdir. Sağlıklı karbonhidrat ihtiyacınızı makarna ve ekmek gibi tam tahıllı ürünlerden ve bazı meyve ve sebzelerden karşılayabilirsiniz.

Lif ve fruktoz içeriği yüksek meyve ve sebzelerden daha az tüketmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu besinleri sindirmek diğerlerine göre daha uzun sürer ve egzersizden sonra ishale sebep olabilirler. Proteinler ve yağlar da egzersizden önce tüketilmesi önerilen besin kaynaklarından değiller. Egzersiz yapmadan önce bu besinlerden de kaçının.