Spor Salonuna Gitmekten Kaçınmayı Engellemenin 5 Yolu

04 Aralık, 2018
Ocak ayında birçok insan spor salonuna kayıt olur. Sonra zaman geçtikçe çoğu kişi üyeliğini iptal eder veya gitmeseler bile ödemeye devam ederler. Burada asıl mesele para kaybetmek değildir, egzersiz yapmamaktır. Bu nedenle spor salonuna gitmekten kaçınmayı engellemek için birkaç yol derledik.
 

Spor salonuna gitmekten kaçınmayı engellemek ve aktif hayatınızı daha keyif alınabilir hale getirmek için kullanabileceğiniz taktikler vardır. Biraz irade gücü ve bu taktiklerle sağlıklı egzersiz alışkanlıkları edinmeyi başarabilirsiniz.

Motivasyon: Hedeflerinize Ulaşmak İçin Teşvik

Motivasyon sizi hayatınız boyunca ve tüm projelerinizde yöneten şeydir. Spor salonuna gidip gitmemeyi sorgulamaya başladığınızda motive olmak size yardım edecek şeydir.

Motivasyon ararken spor salonuna gitmekten kaçınmanızı engelleyecek bir sebep seçin. Bu sebep kilo vermek, kas yapmak veya formda kalmak olabilir.

Kendinizi motive etmenizin iyi bir yolu da elde edeceğiniz sonuçları düşünmektir. Belki de aynada sonuçları görmeden önce ruh halinizi daha iyi hale getirebilirsiniz. Endorfinin rol oynadığı her durum kendinizi daha iyi bir noktaya taşımanıza ve daha fazlasını elde etmek için geri dönmenize yardımcı olur.

Ev veya Ofise Yakın Bir Yerde Egzersiz Yapmak

Evinize veya ofisinize yakın bir spor salonuna gitmek tembellik baş göstermeye başladığında çok önemli olabilir. Birkaç dakika içerisinde ısınabileceğinizi bilmeniz spor salonuna gitmekten kaçınmayı engelleyecek taktiklerden biridir. Spor salonuna ulaşmak için harcayacağınız süre,  düşünmek de evde koltukta kalmak için bir sebep olabilir.

Spor salonunuz yakın değilse, bu gitmemek için mükemmel bir bahane olabilir. İnisiyatif almak zorlaştığında sadece oraya ulaşmanın ne kadar çok vakit alacağını bilmek bile işleri daha kötü hale getirebilir.

 

Uygun Antrenmanlar – Spor Salonuna Gitmekten Kaçınmayı Engelleyecek Harika Bir Yol

Ne yaptığınıza bağlı olarak, uygun ayakkabı ve kıyafetler giymek spor salonuna gitme isteğinizi artırabilir. Diğer taraftan, iyi görünmediğinizi düşünmeniz veya ayna karşısında kendinizi rahat hissetmemeniz de motivasyonunuzu düşürebilir.

Aslında pahalı spor kıyafetleri satın almanıza gerek yok. Banka hesaplarınızı kurutmadan iki veya üç spor kıyafeti satın alabilirsiniz. Görünüşünüzün performansınızı etkilediğini unutmamalısınız.

Rutininizde Değişiklikler Yaparak Gerçekçi Hedefler Koymak

Spor salonunda çalışmaya başlarken anında sonuç almayı istemek çok yaygın bir şeydir. Bu bunaltıcı olabilir ve spor salonuna gitmekten kaçınmanın sebeplerinden de biridir. Bu nedenle gerçekçi hedefler koymak ve günlük gelişiminizi takip etmek önemlidir.

spor salonundaki kadın

Bir Eğitmenle Konuşmalısınız

Spor salonuna gitmekten kaçınmayı engellemenin taktiklerinden biri de işin içine bir antrenör dahil etmektir. Size hedefleriniz doğrultusunda yol gösterebilmesi için onlarla konuşun.

Antrenörler yaşınızı, kilonuzu ve beslenme şeklinizi değerlendirerek buna göre bir plan önerecektir. Her zaman yavaş başlayıp ilerledikçe artırmalısınız.

 

Bir antrenörle konuşmak ve onun planını takip etmek, hedeflerinize ulaşmak için kendinizi motive etmenin harika bir yolu olabilir. Dahası, sonuç almak yaptığınız egzersiz ile daha fazla bağ kurduğunuzu hissetmenize olanak tanıyacaktır. Sonuç olarak ise daha fazla kişisel tatmin hissedeceksiniz ve bu sizi daha da motive edecektir.

Antrenörler sadece sizi uygun antrenmanlara yönlendirmekle kalmaz ayrıca birçok çeşit egzersiz de önerebilir. Bol çeşitli bir egzersiz programı takip ederek daha doğal ve yönetilebilir bir antrenmana sahip olabilirsiniz.

Spor salonunda antrenör ile spor yapan kadın

Sabit Bir Antrenman Takvimi Oluşturmak

Antrenman yapmak disiplin ile eş anlamlıdır, bu nedenle de yapacaklarınızı planlamanız gereklidir. Düzenli olmak yapacağınız aktiviteyle ilgili kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Antrenman yapacağınız belirli zamanlarınızın olması önemlidir. Sabaha, öğleden sonraya veya akşama ayarlayabilirsiniz. Takviminizi takip etmeye çalışın; bir süre sonra (3 aydan kısa bir sürede) belirli bir zaman diliminde egzersiz yapmaya alışacaksınız.

Bir takvim takip etme alışkanlığına sahip olmak düşünmeden spor salonuna gitmenize neden olacaktır. Önünüzdeki engeli aşarak yolunuza düşmüş olacaksınız – bahaneler üretmeden ve tembelliğin kucağına düşmeden.