Sporun Zihin İçin Faydaları

Sporun zihin üzerinde olumlu bir etkisi olduğu uzun süredir biliniyor. Ayrıca  hedeflere ulaşmak, rahatlamak, günlük rutinden ve problemlerden uzaklaşmak beyninizin dinlenmesine imkan sağlar.
 

Sporun vücudunuza sunduğu iyi sonuçlar hakkında çok fazla konuşulur. Peki ya spor yapmak, zihniniz için de faydalı mıdır? Kesinlikle evet ve bu yazımızda bu faydaların neler olduğunu açıklayacağız.

Sporun Zihin İçin Faydaları

Sporun zihin için faydaları; bilim adamları, sağlık ve psikoloji uzmanları tarafından kanıtlanmıştır. Spor salonuna giden ya da spor yapmaya başlayan kişiler; damar sağlığını ve vücutlarını iyileştirerek hem iç hem de dış sağlığını korumayı amaçlar.

Bununla birlikte, sporun zihin için de faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları:

Endorfin Salgılanır

Yoğun egzersiz, vücudunuzun ürettiği doğal bir kimyasal olan endorfin salgılanmasını destekler ve bu da iyi olma ve mutluluk duygusu yaratır. Evet, spor yapmak sizi daha mutlu eder. Böylece hayatı zorlaştıran depresyon, endişe ve diğer psikolojik rahatsızlıklardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Stresi Azaltır

Yaşadığınız hayatın temposu, anneleriniz ve anneannelerinizin yaşadığından çok farklı. Ekonomik sorunlar, iş gücü sıkıntısı ve diğer sıkıntılar sizi kalıcı bir stres durumuna sokar.

Sahilde yoga yapan kadın.

Spor yapmak, stresi önlemeye yardımcı olur. Spor, beynin strese veya aşırı durumlara karşı daha iyi reaksiyon göstermesini sağlayan norepinefrin üretimini arttırır.

Gerçek şu ki, spor yapmak zordur ama spordan çıktığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Eh, hisleriniz aslında her şeyi anlatıyor.

 

Öz güveni Arttırır

Egzersiz vücudunuza fayda sağlar, fiziksel görüntünüzü iyileştirir. Kıyafetler üzerinizde daha iyi durur ve cildiniz tazelenir. Bu, genel olarak kendinizi daha iyi hissetmenize ve kendinizi daha çok sevmenize imkan sağlar. Böylece öz güveniniz artar.

İlişkileri Güçlendirir

Kendinizi sevdiğiniz zaman, başkalarının sizi daha kolay seveceği söylenir. Öz güveninizi arttırarak, kendinizi daha çok seveceksiniz ve başkaları için de bunu yapmak daha kolay olacak. Bu yüzden sadece yeni arkadaşlar edinmeyeceksiniz, aynı zamanda sahip olduğunuz ilişkileri de geliştireceksiniz. Spor salonunda veya açık hava sporlarına katılarak da yeni insanlarla tanışmanız mümkündür.

Kaygı Düzeyini Düşürür

Herhangi bir egzersiz, zihni meşgul eder ve rahatlamasını sağlar. Böylece beyni ve vücudu endişeden arındırır. Spor yaparken, kaygılı olmanın neden olduğu belirtileri azaltmaya yardımcı olan nörotransmitterler salgılanır.

Dejeneratif Hastalıklardan Korunmaya Yardımcı Olur

35 ile 45 yaş arasında egzersiz yapmak beyindeki hipokampal nöronların dejenerasyonunu ve oksidasyonunu engelleyen beyin kimyasallarının üretimi arttırır.

Koşu yapan kadın.

Bu, zihinsel gelişimin devam etmesini sağlar ve yaşlılığı daha çekilebilir kılar. Buna ek olarak, vasküler (damar) sağlığınızı iyileştirerek kalp rahatsızlıklarını önler.

Hafıza İçin İyidir

Hipokampustaki hücrelerin artışı, yeni şeyler öğrenmenizi ve onları aklınızda tutmanızı kolaylaştırır. Yapılan çalışmalarda; çocukların beyin gelişimi ile fiziksel durumlarının ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Aynı zamanda; egzersiz ve spor yapmanın yaşlıların hafızası için de iyi sonuçlar doğurduğu açığa çıkmıştır.

Üretkenliği Arttırır

Egzersiz sizi aktif tutar ve ilk birkaç gün buna alışana kadar sizi biraz zorlayabilir. Kısa bir süre içinde kendinizi daha aktif ve enerjik hissedeceğinizi aynı zamanda görevleriniz ve işinizde daha üretken olacağınızı göreceksiniz.

Aslında, sabahın erken saatleri ya da yemekten sonrası gibi hareketsiz kalınan saatlerde spor yapmak bize ekstra enerji verir ve gün içinde daha aktif olmamızı sağlar.

Görüyorsunuz ki egzersiz hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olmalı. Çünkü vücudunuza olan faydalarına ek olarak aynı zamanda duygu durumunuzu ve ruh halinizi iyileştirerek zihninize de fayda sağlar.  Daha ne olsun! Hemen antrenmana başlayın!