Koşu Yapmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

20 Kasım, 2018
Koşmak her zaman sağlıklı bir aktivitedir, ancak günlük programınız buna izin veriyorsa, diğerlerinden daha fazla verim alabileceğiniz saatler vardır.
 

Birçok insan, kilo vermek, fiziksel kondisyonunu ve düzenini geliştirmek için koşmaya başlamaya isteklidir. Koşmaya yeni başlayanların arasında en sık sorulan sorulardan birisi “koşuya çıkmak için en uygun zaman hangisidir?”  sorusudur. Bu yazımızda, fiziksel aktivitelerin gündüz ve gece vakitlerinde yapılmasının farklılıklarından, avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Sabahları Koşmanın Avantajları

Genellikle sabahları koşmak, aç karınla fiziksel egzersizler yapmak ya da hızlıca bir şeyler atıştırdıktan hemen sonra koşuya çıkmak anlamına gelir. Bu, metabolizmayı hızlandırmaya ve vücutta depolanan yağ rezervlerini yakmaya imkan sağlar.

Ayrıca, sabah koşusunun psikolojik etkisi genellikle çok olumludur. Sabahın ilk saatlerinde metabolizmanızı harekete geçirerek, iş gününüz için verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Bu sayede, fikirlerinizi organize etmeniz ve günlük işlerinizi planlamanız daha kolay hale gelecektir.

Gündüz vakti koşu yapan kadın.

Sabahları Koşmanın Dezavantajları

Doktorların sabah egzersizlerinde aşırıya kaçılmaması konusunda uyarılarda bulunduğunu hatırlatmalıyız. Aç karınla fiziksel aktivite 20 ila 30 dakika arasında orta yoğunlukta yapılmalıdır. Aç karınla olan egzersizlerde fazlaya kaçmak enerji harcamasına ters etki eder ve hipoglisemiyi destekler.

 

Öte yandan, yemekten sonra egzersiz yapmak, şişkinliğin oluşmasını kolaylaştırır ve sindirim sürecine müdahale eder. Ayrıca, ağırlık hissedebilir ve koşarken kusma isteği duyabilirsiniz.

Geceleri Koşmanın Faydaları

Birçok koşu fanatiği, koşu yapmaya en uygun zamanın gece vakti olduğunu söylüyor. Ve sayısız bilimsel çalışmanın sonuçları, gece egzersiz yapmanın koşucunun performansını arttırdığını gösteriyor. Gece egzersizleri, metabolizma zaten daha fazla aktif olduğu için, harcanan enerjiyi artırmaya ve çalışma süresini optimize etmeye imkan sağlar.

Ek olarak, vücut zaten ortam sıcaklığına alışmış olduğundan dolayı, termal şok ve sakatlanma riskleri daha düşüktür. Bu sayede ön ısınma daha kolay olur ve daha kısa bir hazırlık süresi gerekir.

Ayrıca geceleri koşmanın psikolojik yararlarından da bahsetmeliyiz. Bir yandan, gece koşusu, uzun bir iş gününün stresini hafifletmeye ve stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Ek olarak, yorgunluk ve hareketsizlik duygusunu üstünüzden atmaya da yardımcı olur.

Gece Koşusunun Dezavantajları

Genellikle hayattaki hemen hemen her şey için geçerli olduğu gibi, geceleri koşmanın avantajlarının yanında dezavantajları da vardır. Pek çok kişi, gece fiziksel aktivitesinden sonra uykuya dalmakta zorluk yaşayabilir.

Geceleri metabolizmanızı yoğun bir şekilde harekete geçirdikten sonra, sakinleşmek ve uykulu hissetmek için birkaç saat beklemeniz gerekeceğini unutmamalısınız.

Gece vakti koşu yapan adam.
 

Bu nedenle koşu ile yatma zamanı arasında iki ile üç saat bırakılması tavsiye edilir. Buna ek olarak, geceleri koşarken  yansıtıcı giysiler kullanmalı ve yoğun trafiği olan bir bölgede çalışmayı seçerseniz yanınızda ekstra bir ışık kaynağı taşımalısınız.

Koşmak İçin En Uygun Zamanı Seçmek İçin İpuçları

Genel olarak, çok az kişi iklimi iyi bir koşu günü için belirleyici bir faktör olarak düşünmektedir.Ancak, ortam sıcaklığı koşu antrenmanınızı etkileyebilir.

ununla birlikte, ortam sıcaklığı koşarken düzeni ve bakımı etkiler.

Kış aylarında, sabahın ilk saatlerinde sıcaklık çok düşüktür. Erken kalkmak, yataktan çıkmak, giyinmek ve koşuya çıkmak fazladan bir inatçılık gerektirir. Genel olarak, öğleden sonra veya sabahın geç saatlerinde koşmak daha rahat olur.

Soğukta koşmak için, kardiyovasküler (kalp ve dolaşım) ve kas gücünü arttırmak amacıyla vücudu önceden yoğun bir şekilde ısıtmak gerekir. Düşük sıcaklıklara karşı daha uygun kıyafetler giymeniz gerekecektir. Ve ideal olan aç karınla koşmaktan sakınmaktır.

Buna karşılık yaz aylarında, durum tam tersine döner: Sabah saatlerinden itibaren, ısı önemli ölçüde yükselir. Bu nedenle, koşmak genellikle geceleri veya sabahın erken saatlerinde daha çok keyif verir. Isınmak daha kolay olabilir, ancak koşuya çıkmadan önce güneş koruyucu kullanmayı unutmamalısınız.

Özetle, egzersiz yapmak için ideal bir zaman yoktur. Koşuya gitmek için en uygun zaman, her bireyin metabolizmasına, yaşam tarzına ve tercihlerine göre değişir. Önemli olan, düzenli olarak fiziksel egzersizlerin yapılmasını içeren sağlıklı bir programı sürdürmektir.

 

Koşmaya başlamadan önce, doktora danışmak ve fiziksel uygunluğun tespit edilmesi için çalışmalar yürütmek gerekir. Ayrıca, formda kalmak ve sağlığınızı korumak için dengeli  beslenmenin gerekli olduğunu da unutmayın.