Yeni Başlayan Kadınlar İçin Fitness: Spor Salonuna Başlayın!

25 Haziran, 2020
Bu yazımızda, spor salonuna yeni başlayanlar için bir fitness rutini modeli sunuyoruz. Ancak, bu rutini uygularken, spor salonunda yapacaklarınıza, günlük sağlıklı yaşam alışkanlıklarını da dahil etmeyi unutmayın, böylece spor salonundaki çabalarınız işe yaramış olacaktır.
 

Spor salonuna başlamak ve formda kalmak adanmışlık gerektiren bir durum. Bu yazımızda, yaşam tarzlarını değiştirmek isteyen ve yeni başlayan kadınlar için uygun bir fitness rutininden bahsedeceğiz. Eğer yeni bir yaşam tarzıyla ilgileniyorsanız, okumaya devam edin!

Formda kalmak, vücut şeklimizi korumamıza da yardımcı olur. Bunu sağlamak, dengeli bir diyet, egzersiz ve sağlıklı yaşamamızı sağlayan diğer günlük detayları uygulamakla mümkün olacaktır. Formda kalmak için, kendiniz açısında mümkün olan en sağlıklı yolu ve yöntemi geliştirmelisiniz.

Bir kadının vücudu erkeklerden farklı çalışır, bu nedenle antrenmanları da bunu yansıtacak şekilde farklı olmalıdır. Bir kadın, yağ yakmak ve vücudunun stratejik kısımlarını güçlendirmek için tasarlanmış bir rutine ihtiyaç duyar.

Fitness dünyasına girişte, bir öğrenme ve uyum süresinin olması önerilir. Bunu aklınızdan çıkarmayın, dikkatli başlayın ve ayrıntılara dikkat edin. Ayrıca, her gün daha sağlıklı olmak için motive ve kararlı olmanız gerekir.

Spor salonuna yeni başlayan kadınlar

Başlangıçta spor salonuna gidemeyecek kadar bir miktar korku hissetmek ve bundan çekinmek çok normal. Çoğu spor salonunda, muhtemelen nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz makineler ve ekipmanlar, bunun yanında da kadınlardan daha fazla erkek vardır. Ancak, bunalmış hissetmeniz için bir neden yok, aksine, yeni deneyimleri öğrenme ve keşfetme zamanı.

Spor salonunda kadınlar için programlar
 

Yeni başlayanlar kadınlar için uygulanacak rutin biraz talepkar, ancak aynı zamanda gerçekleştirilmesi kolay olmalı. Başlangıçta vücudunuz fiziksel aktiviteye uyum sağlamakla uğraşacaktır. İlk hafta boyunca kaslarınızda ve eklemlerinizde ağrı hissedersiniz. Ancak, bu normal bir süreç, önemli olan sürekliliği sağlamak ve pes etmemek.

Unutmayın, herhangi bir rutin antrenmana başlamadan önce ısınma yapmanız gerekir. Bu şekilde, vücudunuz egzersizleri daha rahat ve daha fazla enerji ile tamamlayacak ve kramp ve yaralanmaları önleyeceksiniz.

Yeni başlayan kadınlar için fitness rutini

Isındıktan sonra, biraz su için ve birkaç dakika dinlenerek kalp atış hızınızın stabil olmasını sağlayın. Ardından, fitness rutininize başlama zamanı gelmiş olacaktır.

Spor salonunda rahatça ve dikkatiniz dağılmadan egzersiz yapabileceğiniz bir yer bulduğunuzdan emin olun. Makine veya ekipman gerektirmeyen egzersizler yapabileceğiniz açık bir alana ihtiyacınız olacaktır.

Her egzersiz arasında yaklaşık iki ila dört dakika dinlenmeyi hatırlamak da önemli. Su kaybının önüne geçmek üzere bu zaman dilimlerini kullanın. Bu şekilde yapmadığınızda, rutinin tam ortasında susarsanız, durmanız, su içmeniz ve daha sonra egzersize devam etmeniz gerekir. İşte yeni başlayan kadınlar için fitness rutini:

1. Yeni başlayan kadınlar için kardiyo egzersizleri

 • Koşu bandında 10 dakika
 • 5 dakika ip atlama
 • 15 dakika sabit bisiklet
Yeni başlayan kadınlar için bisiklet egzersizi.
 

2. Bacaklar

 • 5 set halinde 20 squat
 • 2 set halinde 10 zıplayarak (jumping) squat
 • 4 set halinde 15 sumo squat
Squat yaparak kilo verilir mi?

3. Karın

 • 3 set halinde 20 saniyelik plank hareketi
 • Karın kasları için 5 set halinde 20 crunch hareketi
 • 2 set halinde 25 kez mountain climber (dağa tırmanma) hareketi
Karın kaslarını geliştirmek için plank uygulamak.

4. Kollar

 • Dumble kullanarak 5 set halinde 20 indirme/kaldırma hareketi
 • 2 set halinde 15 şınav
 • 2 set halinde 10 tekrar press (orta zorlukta ağırlıkla)
Yeni başlayan kadınlar için kol egzersizleri
 

5. Yeni başlayan kadınlar için açma ve germe hareketleri

Açma ve germe, spor rutininin son adımı ve kaslarda gerginliği önlemek için atlamamanız önemli. Temel olarak, bu vücudunuzun herhangi bir sorun olmadan kendisini toplaması için bir rahatlama ve kondisyon kazanma anı.

Kısa süreli bir germe ile kaslarınızın gevşemesini sağlayacak hareketleri ve egzersizleri yapma özgürlüğüne sahip olacaksınız. Örneğin, dizlerinizi bükmeden ayak parmaklarınızın uçlarına dokunmayı deneyebilir, diğerlerinin yanı sıra bilekleriniz ve ayak bileklerinizle dairesel hareketler yapabilirsiniz. Kaslarınızın oksijen alması için derin ve yavaş nefes almayı unutmayın.

Germe hareketlerinin önemi.

Fit olmak sadece spor salonuna gitmekle olmuyor

Fitness sadece egzersiz yapmakla mümkün olmayacaktır. Bu, aynı zamanda bir yaşam tarzı. Bu nedenle, diyetiniz ve zihinsel anlamdaki rahatlığınız gibi diğer unsurlar, vücudun optimal durumunu garanti altına almak üzere egzersizle bir arada fonksiyon sağlar.

Fit bir hayatın sadece egzersiz yapmakla ilişkili olduğu efsanesi, sağlıklı bir vücuda sahip olma niyetinizi geciktirecek bir biçimde beslenmenin önemini arka plana atar. Yani, sağlıklı bir beslenme düzeniniz yoksa egzersiz yapmak tamamen işe yaramaz bir çaba.

 
Sağlıklı beslenmenin fitness için önemi

Spor salonunda yeni başladığınızdaki halinizi bilerek ve zaman içerisinde spor rutinlerinizi daha kolay gerçekleştirdiğinizi göz önünde bulundurarak, aynı şeyi beslenme ile de yapmalısınız. Yeni bir beslenme düzeni oluşturmaya yavaş yavaş başlayın ve kızartılmış yiyeceklerden kurtulmak ve daha fazla sebze, meyve ve sağlıklı proteinler yemek gibi sağlıklı bir düzene geçecek şekilde alışkanlıklarınızı sırasıyla değiştirin.

Zihniniz de bu süreçte kilit bir rol oynamakta. Tüm bu değişikliklerle yüzleşmek ve bunları en iyi şekilde özümsemek için gerekli motivasyonu bulmalısınız. Ortaya koyduğunuz her türlü çabanın buna değer olduğunu unutmayın.