Çinko Eksikliği Spor Performansını Etkiler Mi?

Çinko, testosteron metabolizması ile yakından ilişkilidir ve bununla birlikte, çinko takviyesi önerilmez. Spor performansı üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinin.
 

Beslenme spor performansında önemli bir rol oynar. Onu artırabilecek bazı maddeler vardır, ancak bazı besin maddelerinin eksikliği hem sağlığı hem de sporcuların performansını kötüleştirebilir. Aşağıdaki yazıda, çinko eksikliği ve sonuçları hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Vücut çok karmaşık bir makinedir. İhtiyacı olan miktarlarda belirli bir besin maddesi sağlanamaması, bazı fizyolojik mekanizmaları bozabilir ve bu da bir dizi sonuç doğurur.

Belki de performans söz konusu olduğunda en önemli maddeler makro besinler ve vitaminlerdir. Bununla birlikte, vücutta hormonal sistemin işleyişini önemli ölçüde etkileyebilecek küçük miktarlarda bulunan bazı metaller vardır. Bunlardan biri aşağıdaki yazıda belirtilmiştir: çinko.

Çinko eksikliği ve testosteron metabolizması

Çinko, vücudun içinde küçük miktarlarda bulunan bir metaldir. Onu sentezleyemeyiz, çünkü katkısı eksojen olmalıdır. Esas olarak fındıklarda, aynı zamanda birçok ette bulunur.

Bu element testosteron metabolizmasının düzenlenmesinde çok önemli bir role sahiptir. Bu, bilimsel literatüre göre, bu mineralin eksikliğinin bu hormon seviyelerinde olası bir azalmaya yol açtığı anlamına gelir.

Bu ifadenin ana sonucu, çinkonun uygun kas fonksiyonu için vazgeçilmez bir unsur olmasıdır. Testosteron seviyeleri yeterli değilse, hipertrofi süreçleri engellenir ve hatta yağsız doku kaybına neden olabilir.

antrenman

Ek olarak, bu eksiklik spor performansını doğrudan etkileyen kas gücünü azaltır. Bunlar sporla ilgili iki sonuçtur, ancak doğurganlık gibi diğer organik süreçleri ilgilendiren diğerleri de vardır.

 

Çeşitli bir diyetin önemi

Çinko eksikliği genellikle sporcularda çok yaygın değildir. Uzmanlar, zayıf bir D vitamini alımının daha normal olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, herhangi bir besin eksikliği performansta önemli bir düşüşe neden olabilir. Nasıl sağlık söz konusu olduğunda beslenme çok önemliyse, spor söz konusu olduğunda  da önemlidir.

Elit bir sporcunun vücudu, en iyisini sunabilmek için mükemmel bir şekilde yağlanmalıdır ve herhangi bir mikro besin eksikliği bu süreci engelleyebilir.

Bu nedenle, meyve ve sebze tüketimine öncelik vererek çeşitli ve dengeli bir diyete sahip olmak gerekir. Bu tür bir durumda, protein gibi en önemli besinler de izlenmelidir.

Toksik alışkanlıklar ve performans

Ek olarak, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi toksik alışkanlıkların uygulanması, bazı besinlerin metabolizmasına veya emilimine müdahale edebilir. Sonuç olarak, bunların bir açığına neden olur.

Bu ve pek çok nedenden dolayı, sağlık için zararlı ve sportif performans için çok zararlı olan bu davranışları bırakmak tavsiye edilir. İşlenmiş gıdaların tüketimi, sporcunun verimliliğinde bir azalmaya neden olabilecek bir başka önemli diyet problemidir.

et

Bu tür gıdalardaki çok miktarda basit şeker ve katkı maddesi hormon metabolizmasını ve sağlığını etkileyebilir. Sporcu böylece bir çeşit hastalıktan muzdarip olmaya daha duyarlı hale gelir.

 

Çinko eksikliği: sonuç

Bazı besinlerin eksiklikleri spor performansında ciddi düşüşlere neden olabilir. Çinko alımı testosteron fizyolojisi ile yakından bağlantılıdır, bu nedenle kas fonksiyonu ve hipertrofiyi sağlamak için gerekli hale gelir.

Ayrıca, doğurganlık ile de ilgilidir, bu nedenle bu besin maddesinin tüketimi sporun ötesine geçer ve sağlık için gerekli hale gelir.

Bununla birlikte, olumlu bir yönü vardır; çinko doğada bulunması kolay bir besindir. Örneğin, fındıklarda ve çeşitli et türlerinde bulunur. Bu nedenle, değişmiş metabolizma veya kısıtlayıcı diyetler haricinde, bu maddenin eksikliğinden muzdarip olmak nadir bir durumdur.

Son olarak, bir profesyonel tarafından tavsiye edilmediği sürece çinko takviyesi önerilmez. Normal koşullar altında, takviye hormon seviyelerinde bir artış veya spor performansında iyileşme sağlamaz. Ek olarak, aşırı dozda çinko olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir.

  • Holick MF., The vitamin D deficiency pandemic: approaches for diagnosis treatment and prevention. Rev Endocr Metab Disord, 2017. 18 (2): 153-165.
  • Prasad AS., Mantzoros CS., Beck FW., Hess JW., Brewer GJ., Zinc status and serum testosterone levels of healthy adults. Nutrition, 1996. 12 (5): 344-8.