Performansınızı Artırmak için Spor Beslenmesinin Önemi

Performansı artırmak için spor beslenmesinin önemini anlamanıza yardımcı olmak için, yararlı olacağından ve belirlediğiniz hedeflere ulaşmanızı sağlayacak bir dizi ipucu veriyoruz.
 

Spor beslenmesine sahip olduğu tüm önemi veriyor musunuz? Bu genellikle birçok sporcu tarafından unutulur ve aşağıda göreceğiniz gibi, istenen hedeflere ulaşmak için önemlidir.

Her sporcu spor performanslarını geliştirmek istiyor. Aslında, iyi performans, istenen sonuçları elde etmenin ve en iyi şekilde ve uzun süre egzersiz yapmanın tek yoludur.

Performansı artırmanın yolunun giderek daha fazla antrenman yapmak olduğunu düşünme eğilimi vardır. Bu şekilde dayanıklılık kazanırsınız ve performans artar. Gerçek şu ki, beslenme temel bir rol oynar. Daha önce de belirttiğimiz gibi, spor ve yiyecek her zaman birbirini tamamlar.

Karbonhidratların Önemi

Karbonhidratlar, herhangi bir sporcu için en önemli besin maddelerinden biridir, çünkü egzersizi gerçekleştirmek için gereken enerjiyi sağlarlar. Vücutta karbonhidrat yokluğu, vücudun daha az enerjiye sahip olduğu ve bu nedenle daha erken tükendiği ve daha az ürettiği anlamına gelir.

Bu nedenle spor beslenmesinde bu tip besinlerin önemli bir yeri vardır. Bu konuda en iyi şey, çok çeşitli yiyeceklerde bulunduklarından onları farklı şekillerde alabilmenizdir. Bazıları tahıllar, yumrulu mahsüller, baklagiller veya süt ürünleridir.

Gördüğünüz gibi, enerji oluşturmak ve egzersiz söz konusu olduğunda en iyi şekilde bunu gerçekleştirmek için gün boyunca karbonhidrat almak çok kolaydır.

 

Her Zaman Sıvı Alın

Spor beslenmesi sadece katı madde alımı ile ilgili değildir. Sıvıların vücudumuzun susuz kalmaması için gerekli olduğunu unutmamalıyız. Egzersiz yaparken, kaybettiğimiz sıvı miktarı, dinlenirken kaybettiğimizden çok daha fazladır. Burada sorumlu tutacağımız şey terlemektir.

Bu nedenle günde yaklaşık 2 litre su içilmesi önerilir. Bu miktarda suyu gün boyunca ve özellikle egzersiz öncesi ve sonrası eşit olarak dağıtın. Yaptığınız egzersiz oldukça yoğun ve uzun sürerse, sıvıları kaybettiğiniz anda kendinize su takviyesi yapmak için her zaman bir şişe su eşliğinde yapmanızı öneririz.

Günde iki litre su içmeyi zor bulursanız, su bakımından zengin yiyecekleri de tüketebileceğinizi unutmayın. Doğal meyve suları, kavun veya karpuz her zaman iyi bir seçenektir.

karpuz

Toparlanmaya Yardımcı Olan Yiyecekler

Egzersiz seansından hemen sonra yediğiniz yiyecekler belirleyicidir. Yediğimiz yiyecek türüne bağlı olarak, hedeflerimize daha yakın olabiliriz veya yaptığımız antrenman işe yaramayabilir.

Spor beslenme açısından en iyi şey, egzersiz seansınızı bitirir bitirmez kendinizi besleyici bir şekilde nemlendirmenizdir. Su bakımından zengin meyveler, doğal meyve suları veya mineral tuzları olan içecekler için.

Daha sonra ve en fazla bir saat sonra, karbonhidratlar ve az miktarda sağlıklı yağ almalısınız. Vücudunuz besin maddelerinde düşüktür ve gücünüzü yenilemeniz gerekir, ancak her zaman sağlıklı yiyecekler yoluyla olması kaydıyla.

 

Sabit Programlar

Size spor beslenmesi ile ilgili olarak vereceğimiz son tavsiye hem eğitim hem de beslenme programları ile ilgilidir. Vücudun rutine alışması ve az ya da çok istikrarlı bir programı takip etmesi önemlidir.

sporcu

Sonuçlar er ya da geç gelecek ve biz her zaman aynı zamanda yemek yersek ve aynı saat diliminde antrenman yaparsak daha iyi olacaktır. Bazen karmaşık olsa da, vücudunuz bunu takdir edeceğinden çaba göstermeye değer.

Spor performansı ve beslenme birbirini tamamlar ve bunlardan birini bir kenara bırakırsak istenen hedeflere ulaşmak imkansızdır. Karbonhidratlara sahip oldukları önemi vermeyi, sıvı almayı ve istikrarlı bir eğitim ve diyet programını takip etmeyi unutmayın.