Bacaklarda ve Karında Sıvı Tutulumundan Kurtulmak

9 Şubat 2019
Sıvı tutulumu (ödem), damarlar ve arterler arasında sıvı dolaşımından sorumlu olan lenf sisteminin düzgün çalışmadığı durumlarda, sıvıların vücut içinde birikmesi sonucu meydana gelir.

Günümüzde bacak ve karın bölgesindeki sıvı tutulumu, giderek daha fazla insanı etkileyen bir sorun haline geldi. Sıvı tutulumunun geçici ve kalıcı olmak üzere çeşitli nedenleri vardır. İnsanların yaşam tarzı bu durumu kötü yönde etkiler; hareketsiz bir yaşam sürmek ve doğru beslenmemek, bedenin düzgün bir şekilde arıtılamamasına ve sıvı tutulumuna neden olur.

Karın Bölgesinde ve Bacaklarda Meydana Gelen En Büyük Etki

Karın bölgesinde ve bacaklarda sıvı tutulumunun bazı belirtileri aşağıda açıklanmıştır:

 • Bacaklarda kan dolaşımı azaldığı için şişlik oluşur ve ayak bileği  şişlikten görünmez hale gelebilir. Hatta parmaklarınız ile şişliğin üzerine bastırdığınızda çukurluk birkaç saniye kalır.
 • Öğleden sonra ya da akşam vakti, bacaklar ve karın su toplayarak şiştiği için pantolonlar sabahki hallerinden daha dar gelir.
 • Tüm vücut ağırlaşır. Bacaklar çok fazla ağırlaştığı için yürümek zor bir hale gelir. Kişi sebepsiz yere yorulur.
Ayaklarda ödem birikmesi

Bacaklarda ve Karın Bölgesinde Sıvı Tutulumunu Ortadan Kaldırmaya Yönelik Yöntemler

Sıvı tutulumunu ortadan kaldırmak için uygulanması gereken bazı etkili yöntemler vardır:

 • Sıvı tutulumunu ortadan kaldırmak için su içmeniz gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. Bol su içmek, vücudun arıtılmasına ve sıvı salınımına katkıda bulunur.
 • İlk adım diyetinizdeki tuzu azaltmak veya ortadan kaldırmak olmalıdır. Çünkü tuz, sıvı tutulumuna neden olur. Bu nedenle, yiyeceklerinizde tuz yerine aromatik otlar tercih etmelisiniz. Ayrıca şarküteri ürünlerini aşırı tüketmemeli ve tuzsuz ya da az tuzlu ürünleri seçmelisiniz. İşlenmiş gıda tüketecekseniz de tuzsuz olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Sıvı tutulumunun azalması hemen gerçekleşmez. Tuz, vücutta 48  saat boyunca kalır. Ama eğer 2 gün boyunca tuz kullanmazsanız elbette karın bölgenizdeki ve bacaklarınızdaki şişlikler azalacak ve rahatsızlığınız hafifleyecektir.
 • Karbonhidratlar, özellikle de rafine edilmiş olanlar sıvı tutulmasına neden olabilir. Karbonhidrat alımını azaltmak, ödemi vücudunuzdan atmanıza yardımcı olacaktır.
 • Vücuttan atılan ödem ile birlikte potasyum da vücuttan atılır. Bunun sonucunda kramplar ortaya çıkar, çünkü potasyum kaslara etki eder. Bu nedenle, sıvı tutulumunu ortadan kaldırmak için diyet yaparken, potasyum açısından zengin gıdaların tüketilmesi önemlidir. Muz, baklagiller, lahana ve pancar gibi yiyecekler potasyum açısından zengindir.
dilimlenmiş muz

 • Sıvı tutulumunu önlemek için doğal diüretik görevi gören yiyecekler tüketmelisiniz. Bu grupta ananas, yaban mersini ve karpuz bulunur. Bunlar, özellikle bu probleme yatkınlığı olan kişiler için tavsiye edilen sıvı tutulumunu önleyici ürünlerdir.
 • Sıvı tutulumunu önlemek için fiziksel aktivite çok önemlidir. Egzersizin dahil edildiği bir yaşam tarzını benimsemek, kan ve sıvıların dolaşımını iyileştirir. Dolayısıyla atıkların ortadan kaldırılmasını destekler.
 • Uzmanlar, sıvıların vücuttan atılmasını sağlayan bazı bitki ve baharatların çay olarak tüketilmesini tavsiye ediyor. Bu yöntemi seçerseniz, tüketmeden önce bazı önerileri dikkate almanız gerekir.
 • Mümkünse, uzanın ve ayaklarınızı dikey olarak yukarı kaldırın. Bu pozisyonda on dakika boyunca kalmak şişmenin inmesine yardımcı olur.
 • Lenfatik drenaj masajı. Ellerinizle ve çok yumuşak hareketlerle uygulanan bir masajdır. Bu masaj tekniği; lenflerdeki dolaşımı destekleyerek bedenin sıvı dengesini düzenler. Lenfatik drenaj masajı için bir uzmandan yardım alabilir veya tekniği öğrenerek evde kendiniz de uygulayabilirsiniz.
 • Eğer tutulma zamanla daha sık görülür ve önlenemez duruma gelirse doktora başvurmanız gereklidir. Sıvı tutulmasının nedeni, böbreklerinizin yeterli çalışmaması olabilir.

Özellikle adet dönemi veya hamilelik sırasında sıvı tutulumunu meydana getiren hormonal nedenler vardır. Vücut normale döndüğünde bu problem büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte, hamile kadınlarda tıbbi konsültasyon gerekebilir.

Bacaklarda ve karın bölgesinde sıvı tutulumu sadece bir estetik veya kilo alma meselesi değildir. Bu belirtinin arkasında, ele alınması gereken sağlık sorunları olabilir.