Beslenmede Çok Kültürlülük

Çok kültürlülük kapsamındaki yiyecekler ile beslenmenin sonucu nedir? Bu makale ile bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin.
 

İspanya’da ikamet eden yabancı nüfus genel olarak genç nüfustur ve bu ülkeye iş arama amacıyla gelmektedirler. Bu grupta gerçekleşen doğumların bir sonucu olarak nüfus artışı da meydana gelmektedir. Bu bireylerin gelişi, yeni geleneklerin de gelmesine olanak sağlamakta ve bu sayede çok kültürlülük desteklenmiş olmaktadır.

İspanya’daki Göçmenlerin Kökeni

Sayısı en fazla olan grup Orta ve Güney Amerika’dan gelen bireylerden oluşur, Doğu Avrupa’da kayıtlı olanların sayısı Mağrip ve Afrika’dan gelenlerin sayısını geçmiştir ve en az onlar kadar da Asyalı bireyler bulunmaktadır. Yabancı nüfusun% 70’i dört özerk topluluğa (Katalonya, Madrid, Valensiya ve Endülüs) dağıtılmıştır.

2007’de yapılan bir araştırmaya göre, İspanya’da yaşayan göçmen grup giderek İspanyol toplumuna uyum sağlamakta. Başlangıçtan itibaren, menşe ülkelerine özgü bazı gelenekleri sürdürmelerine rağmen, yeme alışkanlıklarını ev sahibi topluma dâhil etme eğilimindedirler. Bu durum gastronomik çok kültürcülüğün temeli oluşturmaktadır.

Göçmenler İçin Beslenme Değişiklikleri

Yeme alışkanlıklarındaki ana değişiklikler olarak şunlar belirtilmektedir:

 • İş nedeni ile emzirmenin azaltılması.
 • Kolayca bulunabilir olması, satın alma kolaylığı ve fiyat nedeniyle süt ürünleri tüketiminin artması.
 • Balık ve deniz ürünleri tüketiminde azalma çünkü genellikle menşe ülkelere kıyasla fiyatlar daha yüksek.
 • Artan tavuk ve yumurta tüketimi.
 • Bazı sebze ve meyvelerin çeşitlerinin, bulunulan ülkede ucuz olmasından dolayı daha fazla tercih edilmesi.
 • Yeşil sebzelerin az tüketimi.
 • Meyve suları, tatlandırılmış meyve suları ve düşük besin değerlerine sahip diğer gıdaların artan tüketimi.
sushi

Çok Kültürlülük ve Beslenme Sistemi Üzerindeki Sonuçları

Göçmenlerin yeme alışkanlıklarının daha batılı bir beslenme düzenine dönüşmesi, az miktarda taze ürün içeren monoton, düşük besin değerlerine sahip beslenme alışkanlıklarına yol açar. Bunun sonucu olarak beslenme sorunları ortaya çıkabilir. Göçmen nüfusun değişen beslenme düzenine bağlı olarak yaygın görülen sahip oldukları beslenme problemlerine örnek vermek gerekirse:

 • Kalsiyum ve D vitamini eksiklikleri nedeniyle çocuklarda raşitizm.
 • Beslenmede demir kaynağı eksikliği nedeniyle demir eksikliği anemisi.
 • Şekerli ürünlerin yüksek tüketimi nedeniyle dişlerde çürümeler.
 • Fiziksel aktivite eksikliği ve karbonhidratların çok tüketilmesine bağlı olarak artan yağ alımı nedeniyle obezite.

Bazı Kültürlerin Özellikleri

Çok kültürlülük, göç hareketlerinin sonuçlarından biridir ve kültürel zenginleşmenin kaynağını oluşturur.

İslam ve Mağrip Halkı

Yiyecekler ibadet, geçim, tutumluluk ve paylaşıma dayanır. Yemekler sağ elle yenir ve yemekten önce ellerinizi ve ağzınızı yıkamak çok önemlidir. Yiyecekler helal ve haram olmak üzere iki gruba ayrılır.

Helal grup, uygun şekilde kesilmiş etleri içeren izin verilen gıdaları içerir. Ek olarak, çay ya da kahve tüketimi az miktardadır.

Domuz eti ve yırtıcılar, alkol, uyuşturucu ve tütün içeren ürünler haram grubuna aitlerdir ve bu ürünlerin tüketimi yasaktır.

 

Bu kültür, ay takviminin dokuzuncu ayı olan ramazanı kutlar. Bu ay, akşam vakti sadece bir öğün yemeğe izin verilen bir ay tutulan oruçtan oluşur. Bu yemek genellikle bir Fas çorbası olan Harira ile başlar.

Ramazan ayının gereklilikleri kadınların adet görmesi ile erkeklerinse on beş yaşına basması ile başlar. Hasta olan bireyler, hamile kadınlar, emziren ya da adet gören kadınlar oruç tutmaktan mazur görülür.

Güney Amerika Ülkeleri

Her iki gastronomik kültürü de birleştirmeye eğilimli olmalarına rağmen, beslenme şekilleri menşe ülkeye bağlıdır. Yeni yemeklerin geleneksel yemeklere dâhil edilmesi çok kültürlülüğü ve yeni lezzetlerin geliştirilmesini destekler.

Venezüella’nın aperatif sayılan yiyeceği tequeños’u ya da Kolombiya’nın genellikle kahvaltılar için hazırlanan Arepas’ı, Venezüella ve Bolivya mutfağının daha birçok yiyeceği İspanyol kültürüne yayılmıştır. Aslında, Kanarya Adaları’nda, arepas tüketimi çok yaygındır. Bu, göç hareketlerinin çok kültürlülüğü desteklediğinin kanıtıdır.

yemek

Doğu Avrupa Ülkeleri

Beslenme şekli ülkeye bağlı olarak değişmekle birlikte, soğuk iklim de yiyecek seçimini etkileyen faktörlerden biridir. Bu ülkelerin mutfağı Fransız, Yunan ve Türk yemeklerinden etkilenmektedir. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse, yemek pişirmek için tereyağı kullanımı ve ekşi krema sosunun yaygın kullanımı gösterilebilir.

Bu yerlerde füme balık ve özellikle çorba tüketimi çok yaygındır. İspanya’da yaşayan göçmenler süt ürünleri, sosis ve et tüketimini artırmaktadır.

 

Sonuç olarak, açıkça görülebilir ki, gastronomi ile ilişkili olan çok kültürlülük, tüm dünyada gerçekleşen kapsamlı göç hareketleri nedeniyle her geçen gün daha fazla görülen bir durumdur. Peki, siz hiç kendi kültürünüzden farklı bir yemek denediniz mi?