Beslenmenize E Vitamini Dahil Etmenin Önemi

6 Şubat 2020
E vitamini vücut için sayısız fayda sağlar. Bazı semptomların ve dejeneratif hastalıkların ortaya çıkmasına engel olması, bilinen özellikleri arasındadır.

Tam bir yaşam sürmek için egzersiz yapmanın ve dengeli bir diyete sahip olmanın önemli faktörler olduğu iyi bilinmektedir. İnsan vücudu, E vitamini gibi tüm temel gereksinimlerini yiyecek yoluyla alır. Bu vitamin, vücudun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu birçok temel unsurdan biridir.

Bu vitamin tokoferol olarak da bilinir, yağda çözünen bir maddedir ve en iyi şekilde yağ içeren gıdalarla emilir. Yoğun antioksidan kapasitesi ile bilinir, ancak diğer birçok önemli işlevi de vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

E vitamini, yabancı maddelerin saldırısına karşı vücudun ana savunma hattının etkinliğini artırır. Ayrıca hızlı bir bağışıklık tepkisine de katkıda bulunur. Bu, zaman içinde giderek yavaşlayan bir kapasitedir.

Tokoferol bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkışını azaltır ve üstesinden gelmede önemli bir rol oynar. Güçlü bir anti-enflamatuar görevi görür ve yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.

e vitamini ve kan için faydaları

E vitamini dolaşımı iyileştirir

Bu vitamin kanı “inceltme” yeteneğine sahiptir. Ayrıca dolaşımını kolaylaştıran ve arteriyel hastalık risklerini azaltan yeterli bir trombosit konsantrasyonunun korunmasına yardımcı olur.

E vitamininin sağladığı faydalar kalp sağlığını geliştirir. Kalp, ona ulaşan kan doğru yoğunluğa sahipse daha az çalışır.

Tokoferol görme yeteneğini de korur

Bebekler ve küçük çocuklar söz konusu olduğunda, E vitamini, görme sisteminin düzgün gelişimi için gerekli olan temel bir unsurdur. Göz kürelerinin korunmasında önemli bir rol oynar ve istemsiz ve doğal olmayan göz bebeği hareketlerinin tezahürünü azaltır.

göz doktorunda test

Bu vitamin açısından tüm ihtiyaçlarını rahimde karşılayan çocukların şaşılıktan muzdarip olma olasılığı daha düşüktür. Şaşılık, göz paralelliğinin kaybından oluşan bir patolojidir, bu da her göz küresinin farklı yönlerde hareket etmesine neden olur.

Serbest radikallerin düşmanı

Vücut virüs ve bakterilerle savaşmak için doğal olarak serbest radikaller oluşturur. Bununla birlikte, dolaşan çok fazla serbest radikal olduğunda tehlikeli etkilere neden olabilir. Bu vitamini içeren gıdalar, serbest radikallerle mücadelede büyük müttefiklerdir.

E vitamini, omega-3 ve lutein antioksidanlardır. Dejeneratif hastalıklara ve hücre yaşlanmasına karşı korunmada etkili oldukları kanıtlanmıştır.

Çalışmalar ayrıca bu aktif bileşenlerin mesane, prostat, kolon ve rektum kanserlerinin önlenmesinde etkinlik göstermiştir. Ayrıca romatizmal hastalıklar, bunama ve kas dejenerasyonu risklerini azalttığı da bilinmektedir.

Cilt bakımı

Cilt söz konusu olduğunda, koruyucu fonksiyonlar yerine getirir. Birçok ticari krem, aktif bileşenleri arasında E vitamini içerir. Bazı eczaneler veya spor mağazaları, topikal olarak bile uygulanabilen takviyeler satmaktadır.

Bir kapsül içeriğinin doğrudan yüze uygulanması, diğer özel formüllere göre kırışıklıkların azaltılması söz konusu olduğunda çok daha etkili olabilir.

Bu vitaminin geleneksel olmayan diğer uygulamaları arasında kuruluğu önlemek veya çatlakları ortadan kaldırmak için E vitamini infüzyonlu dudak balsamı bulunur.

E vitamini nerede bulunur?

Bu önemli unsuru içeren geniş bir yiyecek listesi var. Listede pazı, ıspanak ve brokoli gibi sebzelerin yanı sıra kırmızı biber, fesleğen ve kekik gibi çeşniler bulunur.

Badem, hem doğal halde hem de badem yağı veya süt gibi türevler olarak yüksek konsantrasyonlarda E vitamini içerir. Fındık, Antep fıstığı, çiğ susam, ayçiçeği ve kabak çekirdeği, kivi ve mango E vitamini içerir.