Potasyum Tüm Sporcular İçin Son Derece Önemlidir

Bu makalede, bir sporcunun diyetinde potasyumun önemini okuyacak ve beslenme planınızı yaparken kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını bulacaksınız.
 

Potasyum, spor yapan herkes için son derece önemlidir. Bu makalede, bu mineralin faydalarının neler olduğunu anlatacağız. Ayrıca en çok potasyum bulunan yiyecekleri size açıklayacağız.

Uzmanların önerdiği günlük potasyum miktarını herhangi bir besin takviyesi kullanmak zorunda kalmadan doğal olarak tüketebilirsiniz.

Potasyum Yenilenme İçin Gerekli

Egzersiz yaparken, ter yoluyla çok sayıda besin kaybedersiniz. Bu nedenle egzersiz seansınız çok yoğun veya uzunsa, bu besinleri geri almanız önemlidir Bazen, egzersiz sırasında kaybettiğiniz mineralleri geri kazanmak için dinlenmeniz bile gerekebilir.

Kaybedilen mineralleri geri kazanmanın en iyi yolu, potasyum bakımından zengin besinleri almaktır. Bunu yapmazsanız, kaslarınız sinir uyarılarını üretme yeteneğini kaybeder. Bu nedenle, fiziksel aktivitelerde yeterince performans gösteremezler.

Potasyumu iki şekilde alabilirsiniz: Doğal olarak veya besin takviyeleri yoluyla. Mümkün olduğu sürece ilk seçeneği seçmenizi öneririz. Çünkü vücudunuz, potasyumu doğal gıdalardan aldığında daha iyi emer.

Kas Krampları İçin İyidir

Egzersiz rutininiz çok yoğunsa ve bunu uzun süre yaparsanız, kramplar sık ​​görülür. Bu duruma, tenis maçlarında sıklıkla rastlanır. Hepimiz, çok ünlü bir tenisçinin bu rahatsızlıktan dolayı oyunu nasıl bıraktığını ve muz gibi yiyeceklerle kendini nasıl hızlıca beslediğini görmüşüzdür.

 Potasyum, kas kramplarını önlemenize yardımcı olabilir.

Diyetinize daha fazla potasyum eklemek istiyorsanız, muz en iyi yiyeceklerden biridir. Muz yemek, krampları önlemenin ve kaslarınızı rahatlatmanın doğal bir yoludur. Böylece kaslarınız sinir uyarıları üretmeye devam ederler.

Potasyum Yönünden Zengin Besinler

 

Artık potasyumun sporcular için yararlarını bildiğinize göre, hangi yiyeceklerin potasyumu daha büyük oranda içerdiğini bilmelisiniz. İşte size, potasyum bakımından zengin gıdalar arasından seçim yapabileceğiniz bir liste.

Günlük potasyum ihtiyacınızı almanız çok kolaydır. Çünkü bu mineral günlük öğünlerinize kolayca dahil edebileceğiniz çok çeşitli yiyeceklerde bulunur.

Muz

Herhangi bir kişiye, potasyumu çok fazla içeren bir yiyecek söylemesini isterseniz, alacağınız ilk cevap muhtemelen “muz”dur. Ancak 100 gramda 358 miligram mineral içeren muzdan daha yüksek oranda potasyuma sahip yiyecekler de vardır.

Buna rağmen muz,  potasyum bakımından zengin gıdalar arasında en çok tüketilen yiyeceklerden biridir. Bunun nedeni, herhangi bir sırt çantasında veya spor çantasında kolayca taşınabilmesidir. Birçok ünlü sporcunun bu meyveyi maçlarının ortasında yediklerine bakın, ne kadar popüler olduğunu göreceksiniz.

Kenger otu

Bu sebze 100 gramda 400 miligram potasyum içerir. Hem sağlıklı hem de lezzetli bir kış bitkisidir. Ayrıca onu kolayca pişirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, onu bir tavada sote edip biraz tuz, jambon ekleyerek bir yemek haline dönüştürmenizdir.

Patates

Pek çok insan patateste potasyumun çok yüksek olduğunu bilmiyor. 100 gram patates 420 miligram potasyuma sahiptir. Bu yiyeceğin mutfakta ne kadar çok çeşitli kullanıldığı hakkında konuşmamıza bile gerek yok! Çünkü sizin de bildiğiniz gibi bu yiyecekle günün herhangi bir öğününde çeşitli yemekler yapabilirsiniz.

 

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası, sevdiğiniz ya da nefret ettiğiniz sebzelerden biri! Hangi gruba girdiğinizi bilmiyoruz. Ancak iyi bir potasyum kaynağı arıyorsanız, bu besini dikkate almalısınız. Brüksel lahanası 100 gramda yaklaşık 450 miligram mineral içerir.

Avokado

Muzun yanı sıra, avokado da bu mineral bakımından zengin başka bir meyvedir. Her 100 gramda yaklaşık 490 miligram potasyum vardır. Tost, salata ile birlikte veya sade yemek için mükemmel bir besindir.

Avokado çok fazla potasyum içerir.

Düzenli olarak spor yaptığınızda, potasyum diyetinize dahil etmeniz gereken bir mineraldir. Burada bahsettiğimiz yiyeceklerden bazılarını günlük beslenme planlarınıza ekleyin. Böylece performansınız artacak, yenilenme süreciniz kolaylaşacaktır. Siz de sonuçları hemen fark edeceksiniz.