Uyguladığınız Diyet Neden İstediğiniz Sonuçları Vermiyor?

Diyetinizde yapıyor olabileceğiniz hataları keşfedin. Hedefinize ulaşamamaktan dolayı sinirlenip diyet yapmayı bırakmayın. Hatalarınızı düzeltin ve etkili bir şekilde kilo vermek için diyetinizi tekrar düzene sokun. 
 

İnsanlar genellikle diyet yapmaya büyük umutlarla başlar ama bazen günler geçtikçe istedikleri sonuçları göremezler. Eğer siz de bu durumdaysanız, bir şeyler ters gidiyor demektir. Eğer kilo vermek istiyorsanız ve etkili bir diyet uyguluyorsanız, uyguladığınız diyetin size istediğiniz sonuçları vermemesinin olası birkaç sebebinden bahsetmek istiyoruz.

1. Yeterince Egzersiz Yapmıyor Olabilirsiniz

Birçok insan için diyet yapmak, sağlıklı beslenmek demektir. Aslında, diyet yapmak, sağlıklı beslenmenin yanında sürekli olarak egzersiz yapmayı da gerektirir. Eğer diyet yapıyorsanız ve istediğiniz sonuçları elde edemiyorsanız, bunun arkasındaki sebep, yeterince egzersiz yapmıyor olmanız olabilir.

Günde en az bir saat egzersiz yapmalısınız. Eğer aktif olmaya alışık değilseniz ve fit değilseniz, hızlı yürümeyi ya da koşmayı deneyin ve yorulunca normal yürümeye dönün. Eğer koşmayı ve yürümeyi, aralarında değiştirerek uygularsanız,  bir süre sonra bir saat boyunca kesintisiz koşabilirsiniz.

koşan iki kadın

Düzenli olarak fiziksel egzersiz yaptığınızda, vücudunuz yağları daha hızlı ve etkili bir şekilde yakar. Buna ek olarak, daha sıkı ve kesin sonuçlar alırsınız. Bu, selülite engel olmak ya da kilo vermeden kaynaklı sarkmaları önlemek için harika bir yoldur.

2. Çok Fazla İşlenmiş Gıda Tüketiyor Olabilirsiniz

Tatmin etmeyen diyet sonuçlarının arkasındaki bir sebep de, çok fazla işlenmiş gıda tüketmektir. Bir diyet yapmaya başlarken genellikle işlenmiş gıdalar, fast food ya da şekerli içecekler gibi sağlıksız şeyler tüketmeyi bırakırız.

 

Bununla beraber, sağlıklı gibi gözüken ama aslında bizi hedeflerimizden uzak tutan başka gıdalar da vardır. Bunlar, çok fazla şeker ve yağ içeren işlenmiş gıdalardır. Bu gıdalara bazı örnekler aşağıdaki gibidir:

  • Hazır meyve suları. Hazır meyve suları çok fazla şeker içerir. Bu içecekler, meyvenin doğal halinden çok daha fazla şekerlidir.
  • Kahvaltılık gevrekler. Hazır meyve sularına benzer olarak, kahvaltılık gevrekler de çok fazla şeker içerir. Bunlar yerine doğal ya da buğdaylı seçenekleri tercih edin.
  • Dondurma. Dondurma, çok fazla yağ ve şeker içerir. Evde kendi meyveli dondurmanızı yapmak çok kolaydır. Siz de bu ferahlatıcı yaz tatlısını evde yapmayı deneyin.
  • Yapay yengeç çubuğu. Bu yengeç çubukları, salatalarda yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Bunun yerine doğal konserve ton balığı kullanmanızı öneriyoruz. Yapay yengeç çubukları, nişasta ve tuz içerir ve ayrıca düşük kaliteli balıklardan yapılır.

3. Yeterince Yemek Yemiyor Olabilirsiniz

Az miktarlarda yemek yemenin, kilo vermenizi sağlayacağına inanmayı bırakmalısınız. Eğer yeterince yemek yemezseniz, yorgun hissedersiniz ve anemi gibi hastalıklar yaşama riskiniz artar.

salatalık doğrayan kadın

Her öğünde gerektiği kadar yemek yemeniz gerekir. Porsiyonlarınız her yemekten sonra yaktığınız kaloriye uygun olmalıdır. Bu yüzden, güne sağlam bir kahvaltı ile başlamalısınız. Güne enerji dolu bir başlangıç yapmak için birkaç fikre göz atın.

 

İnsanların diyet yaparken yaptığı diğer bir hata da, ağır akşam yemekleri yemektir. Akşam yemeğinden sonra genellikle rahatlarız ve egzersiz yapmayız. Bu yüzden de akşam yemekleri hafif olmalıdır. Ağır yemekler kahvaltı ve öğle yemeği için daha uygundur. İki öğün arasında meyve, tost ya da benzer hafif bir atıştırmalık tercih edebilirsiniz.

Öğle yemeği ve akşam yemeği arasında da hafif bir şeyler atıştırın. Bunu yaparak, akşam yemeği zamanı geldiğinde çok aç olmazsınız ve hafif bir yemek yiyerek de doyarsınız. Unutmamanız gereken bir diğer şey de asla öğün atlamamaktır. Öğün atlamak, kilo vermenize yardım etmeyeceği gibi sadece buna engel olacaktır.