İleri İşlenmiş Gıda Nedir?

Modern bir beslenme düzeninin ana problemlerinden biri, ileri işlenmiş gıdalardır. Marketlerde çok çeşitli, ileri işlenmiş yiyecek bulunur, yemek yapmaya vaktimiz olmadığında bu yiyecekleri tercih edebiliriz. Ancak bu beslenme düzenimiz için zararlıdır.
 

İleri işlenmiş gıda tüketimi, günlük beslenmemizin yüzde 20’sini oluşturacak kadar artmaya başladı. Bu yazımızda, hangi gıdaların bu gruba dahil olduğunu ve bu gıdaları tüketmenin tehlikelerini anlatacağız. Ardından daha sağlıklı yaşamak ve daha dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak için bazı önerilerde bulunacağız.

İleri İşlenmiş Gıda Nedir?

İleri işlenmiş gıda ve işlenmiş gıda arasındaki fark yaygın olarak anlaşılması zor bir durumdur. İşin doğrusu, bu terimleri birbirinin yerine kullanmak yanlış olacaktır. Yanlış anlaşılmayı düzeltmek için, ikisinin arasındaki farkı size net bir şekilde açıklayacağız.

İşlenmiş gıda, doğal olanlar dışında bileşenlerin eklendiği veya  çıkartıldığı yiyeceklerdir. Kabaca, doğal özelliklerini koruduklarını, fakat küçük değişikliklere uğradıklarını söyleyebiliriz.

İleri işlenmiş gıda, içeriğinde çok az veya neredeyse hiç tam öğe bulunduran ve doğrudan tüketilmek için tasarlanmış yiyeceklerdir. Çeşitli maddelerden türetilerek yapılan endüstriyel yiyeceklerdir. Hepsinin ortak özelliği, yüksek miktarda yağ ve şeker içermeleridir  ve bu da, bu yiyeceklerin, sağlığımız için gerçekten çok zararlı olduğu anlamına gelir.

hamburger, patates kızartması ve kola

İleri işlenmiş gıdalardan bahsettiğimizde, aklımıza ilk olarak fast food ve endüstriyel hamur işleri gelir. Ama aslında bu terim; alkolsüz içecekler, beyaz ekmek, işlenmiş etler, şekerli süt, paketlenmiş meyve suları gibi birçok ürünü kapsar.
Bu Ürünleri Tüketmek Tehlikeli midir?

 

İleri işlenmiş gıdalar sağlığınız için büyük tehlike arz eder. Fakat dünyanın çeşitli yerlerinde insanlar, uzun vadede ciddi sorunlara neden olabilecek bu ürünleri, endişe verici miktarlarda tüketmeye devam ediyor. Bu ürünlerin tüketimiyle ilgili tehlikelerden bazıları şunlardır:
Çok fazla kalori ve neredeyse sıfır besleyici öge. İleri işlenmiş gıdaların başlıca problemi, çok fazla kalori içermeleridir. Dahası, pratikte hiçbir bileşenleri sağlıklı değildir; vitamin, protein ve mineral içermezler. Bu tür yiyecekler, boş kalorili yiyecekler olarak da bilinir çünkü vücudumuza sağlıklı hiçbir şey sağlamazlar.

Yağlar ve şekerler. Bunlar, ileri işlenmiş gıdaların temel yapı taşlarıdır. Bunlar, yüksek seviyede görülen ve gittikçe artmakta olan obezite ve fazla kilo sorunlarından sorumlu maddelerdir. Ayrıca aşırı kilolu olmanın da farklı ve daha zararlı hastalıklara yol açabileceğini unutmamalıyız.

Yüksek tuz oranı. Bütün ileri işlenmiş gıdalar yüksek miktarda tuz içerir. Bazı durumlarda küçük bir ısırık bile kişi başı günlük önerilen tuz tüketiminin yarısını karşılar. Bu nedenle hipertansiyonu lan kişilerin bu ürünleri hiç tüketmemesi gerekir. Bu yiyecekleri tüketmek, orta ve uzun vadede yüksek tansiyon riskini arttırır.

İleri İşlenmiş Gıdalardan Nasıl Kaçınabilirim?

İleri işlenmiş gıdaları günlük beslenme düzenlerimizden çıkarmak gerçekten çok zordur. Farkında olunması gereken ilk şey, ne kadar zararlı oldukları ve onları tüketmenin sağlığımız üzerindeki etkileridir. Görüldüğü üzere bu tür ürünleri tüketmek, çeşitli hastalık ve rahatsızlıklara neden olabilir.

market listesi ile alışveriş yapan kadın

 

İleri işlenmiş gıdalardan uzak durmak kolay bir iş değildir çünkü bir kişinin günlük beslenmesinin neredeyse yüzde 20’sini bu gıdalar oluşturur. İngiltere gibi bazı ülkelerde bu oran yüzde 50 gibi korkutucu sayılara ulaşmaktadır.

Bu konu için önemli başka bir etken ise, ileri işlenmiş gıdaların bağımlılık özelliğidir. Bu da onları beslenmemizden çıkarmayı daha da güç bir hale getirir. Karbonhidratlar, vücut tarafından hızla emilen ve kısa süre içinde tekrar acıkmanıza neden olan başlıca bağımlılık unsurudur.

İleri işlenmiş gıdaları tüketmeyi bırakmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyelere uymaya çalışın:

  1. Yemek için dışarı çıkmayı kesin. Çoğu zaman ileri işlenmiş gıdalar evin dışında tüketilir. Özellikle de fast food restoranlarında.
  2. Günlük meyve ve sebze tüketiminizi arttırın. Bu besinler vücudumuza bol miktarda besin maddesi sağlamasının yanı sıra, yiyebileceğiniz en sağlıklı atıştırmalıklardır.
  3. Onları tanımayı öğrenin. Gördüğünüz gibi ileri işlenmiş gıdalar, fast food ve hamur işlerinden çok daha fazlasıdır. Onları tanımayı ve onlardan kaçınmayı öğrenin.